Namaz Kılarken Arada Başörtüsü Düzeltmek Namazı Bozar Mı?

Namaz kılarken kadınların avret bölgelerinin kapatılması Kuran-ı Kerim’de buyrulmuştur. Avret bölgeleri ise namaz kılarken kapalı olması gereken yerlerdir. Bunlardan birisi elbette ki İslam inancına göre kapatılması gereken saçlardır. Saçlarını kapatan ve başörtüsü takan kadınların genellikle sosyal yaşamında veya dışarıda iğnelerle başörtüsünü sabitlediği bilinir. Bu rüzgâr ya da farklı bir dış etken tarafından başörtüsünün hareket etmesini engellediği için başörtüsünün sabit kalmasını sağlar. Namaz kılma sırasında başörtüsünü düzeltmek namazın bozulmasına neden olur mu? Sorusunun yanıtını sizler için hazırladık.

Tabii ki buna evde rastlamak oldukça zordur. Çünkü evde çok daha rahat bir yaşam sürülebildiği için her ne kadar namazda bol ve vücut hatlarını belli etmeyen kıyafetler seçilse de başörtüsü iğnelenmez. Namaz hareketlerinde ise gerek secde gerekse rükû esnasında başörtüsünün kumaşından da kaynaklı olarak tüm hareketler bu tip istenmeyen açılmalara neden olabilir. Başörtüsünü düzeltmek namaza engel mi sorusunun yanıtını ise birkaç farklı şekilde vermek gerektiğini vurgulamalıyız. 

Namaz Sırasında Başörtüsü Açılırsa Ne Yapmak Gerekir?

Namaz kılarken açılan başörtüsü son derece normal bir durumdur ve kadınların da sık sık başına gelebilir. Böylesi durumlarda hareket ederken namazın bozulması, sayılmaması gibi endişeler ise Müslümanların en korktukları şeylerin başında geliyor. Aslında dini açıdan bunun bir engel teşkil etmediğini ve aynı zamanda kaymış başörtüsünü düzeltmenin namaza herhangi bir engeli olmadığını vurgulamak gerek. Yalnızca bunun için belli başlı şartlar yer alıyor.

Normalde namaz esnasında selam, rükû ve secde ile birlikte boyun başta olmak üzere pek çok vücut kısmı hareket eder. Bu ise başörtüsünün sabit kalmamasına sebebiyet verebilir. Böyle istemsiz bir biçimde gerçekleşecek olan açılmalarda hemen müdahale ederek kapatılmasında bir sakınca yoktur. 

Kaynaklarda yer alan bilgilere bakıldığında bunun için acele etmek gerektiğini söylemek mümkündür. Zira kaynaklarda yer alan bilgilere göre bunun süresi 3 kez “sübhanallah’’ çekmektir. Bu süreyi aşan bir süredir saçlarınız açıktaysa namazınız kabul olmaz. Dolayısıyla baştan kılmanız gerekir. Aynı şekilde açık havada namaz kılıyorsanız ve aniden rüzgârdan ötürü eteğiniz açıldığında bacağınız göründüyse bunu üç kez “sübhanallah” çekecek sürede kapatmanız durumunda namazınız geçerli olacaktır. Bizzat kadının kendi el hareketiyle ve iradesiyle saçını ya da farklı bir avret bölgesini açması durumunda ise namaz fasit olmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap