Mutfakta Gıdalar Nasıl Saklanır?

Mutfakta Gıdalar Nasıl Saklanır? Yemek pişirirken gıdaların saklamak için buzdolabına yerleştirirken veya bir gıdanın hazırlığını yaparken gün içerisinde büyük..

Yemek pişirirken gıdaların saklamak için buzdolabına yerleştirirken veya bir gıdanın hazırlığını yaparken gün içerisinde büyük bir bölümü zamanımızın mutfakta geçiyor.

Özellikle de geniş bir aile sahipseniz ve mutfakta yapılan yemekler sizler için büyük önem teşkil ediyorsa mutfak daha önemli bir yer haline geliyor. Bu sebeplerden dolayı mutfakta gıdaların temiz ve güvenli bir şekilde saklanması oldukça büyük önem teşkil etmektedir. Gıdaların doğru saklanabilmesi ile ilgili olarak bazı detaylara beraber bakalım.

Buzdolabı:

Süper marketlerden aldığımız gıdalar sizde nerelere saklamanız hakkında detaylı bilgiler sunabilir.

Eğer bir gıdayı marketlerde buzdolabından aldıysanız evde de mutlaka buzdolabında saklamanız gerekiyor. Örnek olarak yoğurt peynir gibi ürünler genellikle buzdolabı gibi alanlardan satın alınır ve evlerde de bu bölgelerde saklanır.

Tereyağı, yoğurt gibi ekmeğe sürülebilen peynir çeşitleri ile beraber pişmiş etler genellikle buzdolabının üst ve orta raflarında saklanması daha uygun olacaktır.

Çiğ et veya balık gibi pişirilmesi gereken gıdalar üzerinden damlama yapabilecek olan gıdalar olduğundan dolayı diğer yiyecekleri ilerlememesi için alt raflarda saklanmalıdırlar.

Koymuş olduğunuz soğan peynir veya tütsülenmiş balık gibi ağır kokuya sahip olan gıdalarınızı buzdolabında saklamamaya özen gösterin. Ekmeğinizi tutabileceğiniz için buzdolabında saklamanız da gerek yoktur fakat eğer kıtır ekmek yapmak istiyorsanız parçaladıktan sonra bir buzdolabı poşeti ile beraber dondurucuya kaldırabilirsiniz. Burada yaklaşık 6 ay kadar muhafaza etme şansınız bulunuyor.

Dolap

Dayanıklı ve kolay bozulmayacak gıdaların saklanması için en uygun alan dolaplar olmaktadır. Özellikle konserveler ve kuru gıdalar bakliyatlar makarnalar bu alanlarda cam kavanozda içerisinde paket geldikten sonra rahat bir şekilde saklanabilir. Kuru yerde saklayınız fasulye ve pirinç gibi gıdaların da üzerinde böcek oluşmaması için hava geçirmeyecek bir kap yada konserve içerisinde saklamaya dikkat göstermeniz de büyük bir fayda göreceksiniz.

Baklagiller saklanırken dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında hava almaması geliyor. Dolaplarda baklagilleri saklarken, saklama işlemini gerçekleştirirken mutlaka hava almadığından Emin olmanız gerekmektedir. Bu nedenlerden ötürü hassas bir şekilde saklama yapmanızda büyük bir fayda göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap