Mustafa İsminin Anlamı

Mustafa İsminin Anlamı Nedir?

İsim araştırması içinde olanlar hem anlamı güzel hem de söylemesi kolay olanlara yönelmeyi tercih edebilir. Mustafa sıklıkla tercih edilen ve popülaritesini koruyan isimler içinde yer almaktadır. Mustafa isminin anlamı nedir? özellikle erkek bebekleri olacak kişilerin araştırdıkları bir konudur. Çünkü Mustafa erkek ismidir ve birçok güzel anlamlar taşımaktadır.

Öncelikle şunu söyleyebiliriz ki Mustafa, peygamber efendimizin isimleri arasında geçmektedir. Hazreti Muhammed Mustafa. Diğer anlamlarına bakacak olursak seçilmiş güzide kişi demektir. Temizlenmiş ve arınmış anlamına da gelmektedir. Arapça kökenlidir ve erkek isimleri arasında İslam aleminde sıklıkla tercih edilmektedir. Mustafa isminin sözlük anlamı; maddi ve manevi olarak arıtılmış saf ve seçkin duruma getirilmiş kişi demektir. Aynı zamanda en temiz, en iyi ve en halis kişi olarak da değerlendirilir.

Mustafa isminin oldukça fazla tercih edildiğinden bahsetmiştik. Genel istatistiklere bakacak olursak; Türkiye’de 1.106.704 kişinin ismi Mustafa’dır. Bu isimden en fazla bulunan şehrimiz ise 151.602 kişiyle İstanbul olmaktadır. En çok tercih edilen erkek isimleri arasında 3’üncü sırada yer almaktadır.

İsim analizi yapılarak onların özelliklerinden bahsetmemiz de mümkündür. Mustafa isminin analizi yapılacak olunursa; bu isimde olan kişilerin hayatını iyiliğe adamış olduklarını söyleyebiliriz. Öncelikle başkalarını düşünürler. Merhametli ve iyi yürekli kişilerdir. İnsanlara kol kanat germeleri, onlara şefkatle yaklaşım göstermeleriyle bilinirler. Bu özelliklerinden dolayı da çevresinde sevilirler.

Olumlu yönleri; kararlı, araştırmacı, sabırlı, sözüne sadık, hassas, gizemli, dost canlısı, iyilik yapmayı seven kişiler olarak olumlu özelliklerinden bahsedilebilir.

Olumsuz yönleri; biraz rahatına düşkündürler. Tartışmaktan hoşlanmadıkları için her şeye katlanabilirler. Zevkine düşkün olmalarıyla bilinirler. Kararsız bir yapıları vardır.

Fiziksel özelliklerini inceleyecek olursak; öncelikle kararlı bir ses tonu ile dikkat çekmektedirler. Konuşmaları insanlara güven verir. Dış görüntüsü ise; uzun boylu, dalgalı saçlı, belirgin ve dikkat çekici yüz hatlarına sahiptirler. Dik omuzlu ve genellikle açık renkte göz yapısına sahiptirler.

İsme göre kişilik analizinde bulunmak da mümkündür. Mustafa isminin kişilik analizi olarak sevimli ve güvenilir kişiler olduklarını söyleyebiliriz. Hayattan beklentisi öncelikle kendini güvende hissedeceği yerde bulunmak isteğidir. Başkalarına verdiği önemden dolayı kindar değillerdir. Affedici yapıya sahiptirler. Hayal güçleri yüksek olduğu için sanat dallarında başarılı olabilirler. Kendi duygularını onunla paylaşacak düşünceli ve naif partner onlar için uygundur.

Yeni bebek sahibi olacak kişiler isim seçerken onun Kur’an da geçip geçmediğini de merak etmektedir. Aynı zamanda Mustafa ismi caiz mi diye merak edilir. Mustafa ismi Kur’an da geçmektedir. Sa’d Suresi 47’inci ayette Allah tarafından kabul görmüş ve seçilmiş kişi olarak Mustafa ismi kullanılmaktadır. Ayrıca sakıncalı isimler içinde yer almamaktadır. Mustafa ismi caiz olarak değerlendirilir.

Çocuğunuza Mustafa ismini koymayı düşünüyorsanız ona uygun olan isimleri de merak edebilirsiniz. Mustafa ismine benzer isimler; Musa, Muslu, Murtaza, Muzaffer, Mevlana, Mustan gibi erkek isimlerini örnek olarak verebiliriz. Kız isimlerinin benzerleri ise; Mira, Mina, Mine, Melisa, Mehlika, Melike, Musaffa isimlerini söyleyebiliriz.

Mustafa’nın yanına ikinci isim düşünenler için de önerilerimiz olacaktır. Mustafa Kemal, Muhammed Mustafa, Mustafa Ali, Mustafa Can, Mustafa Efe, Mustafa Mert, Mustafa Selim olabilmektedir.

Mustafa ismine sahip olan birçok ünlü bulunmaktadır. İlk akla gelen isim Mustafa Kemal Atatürk olmaktadır. Mustafa ismine sahip olan ünlüler; şarkıcı Mustafa Ceceli, Mustafa sandal, Mustafa Keser, Mustafa Toplaoğlu sayılabilir. Oyuncular arasında Mustafa Uğur, Mustafa Üstündağ, Mustafa Avkıran isimlerini örnek olarak verebiliriz.

Yakın tarihte televizyonda yayınlanan Maria ve Mustafa dizisini seyredenler olmuştur. Buradaki Mustafa karakterini Hilmi Cem İntepe oynamaktadır. Aziz dizisindeki Mustafa karakterini ise Baran Akbulut canlandırmaktadır.

mustafa-isminin-anlami-93979
Mustafa İsminin Anlamı

Mustafa isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Atıcı, Mermi Atan
  • 2 – Tunçtan Yapılmış Gibi Sağlam Kale
  • 3 – Seçkin, seçilmiş. Peygamber Efendimizin isimlerinden bir tanesidir.
  • 4 – Seçilmiş, temizlenmiş, güzide
  • 5 – Sa’d Suresi 47. ayette geçer.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Mustafa ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Mustafa ismini kullanan 1.106.704 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Mustafa ismini kullanan 151.602 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Mustafa ismini kullanan 67.498 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Mustafa ismini kullanan 53.938 kişi bulunmaktadır.

Mustafa isminin Türkiye sıralaması

Mustafa en çok kullanılan 3. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 2. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Mustafa isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Mustafa isminin Harf Analizi

Kişiye Mustafa ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Mustafa İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Mustafa ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Mustafa isminin anlamını gözden geçirin!

Mustafa İsminin Numerolojisi

Mustafa isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
U: yirmi beş
S: yirmi iki
T: yirmi dört
A: bir
F: yedi
A: bir
TOPLAM: 96

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap