Muhtarın Görevleri Nelerdir? İhtiyar Meclisinin Görevleri

Muhtarın Görevleri Nelerdir? İhtiyar Meclisinin Görevleri

Mahalle ve köy halkı tarafından seçilen muhtar belirli görevleri olan bulunduğu bölgenin idari işlerini yürüten kişidir. Muhtarın görevleri nelerdir ve muhtar ne iş yapar sorularının yanıtları hakkındaki tüm bilgileri sizler için hazırladık.

Muhtar bulunduğu köy veya mahallenin idari yöneticisi olarak çalışmaktadır. Köylerde veya mahallelerde bulunan muhtarın görevlerini şöyle sıralamak mümkündür.

  • Bulunduğu bölgede düzeni sağlamak, yapılacak herhangi bir çalışmadan haberdar olmak gerektiğinde halkı bilgilendirmek.
  • Köy gibi yerleşim yerlerinde halkın ihtiyaçlarını idareye bildirmek, yol, köprü, çeşme gibi halkın kullanımı için gerekli çalışmaları yaparak onarım ve bakımlarını gerekli birimlere bildirmek.
  • Nüfus bilgileri için gerekli evrakları hazırlamak ve ikametgah belgelerinde değişiklik ve gerekli imzaları atmak.
  • Halkın seçmen belgelerini çıkarmak ve seçim sandıklarında bulunarak seçim kuruluna yardımcı olmak.
  • Askerlik belgeleri, yeşil kart ve yardım için fakirlik belgesi gibi evrakları hazırlamak.
  • Köyde veya mahallede yapılacak yenilik ve düzenlemeler konusunda halkı bilgilendirmek.
  • Doğal afetlerde veya olumsuz hallerde ihtiyacı olanları tespit etmek ve gerekli hizmetleri sağlayarak halkı örgütlemek.

İhtiyar Meclisi Ne İş Yapar? İhtiyar Meclisinin Çalışmaları

İhtiyar meclisi muhtar çağrısı ile haftada bir kez en az olmak üzere toplanmaktadır. Muhtarın çağrısı olmadan da ihtiyar meclisi toplanabilmektedir.

İhtiyar meclisi köy muhtarının çağrısını beklemeden de istedikleri zaman toplantı yapabilmektedir. İhtiyar meclisi toplandığında yapılması gereken işler ve köy için gerekli çalışmalar belirtilerek sırasıyla yerine getirilir. Yapılacak işlerde öncelik sırası yol, okul ve sağlık ihtiyaçlarıdır. Bu ihtiyaçların giderilmesi için hazırlıklar yapılarak işler tamamlanır. Köy ve mahalle için yapılabilecek tüm çalışmalarda İhtiyar heyeti öncelikli olarak görev almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap