Mira İsminin Anlamı

Mira İsminin Anlamı

Bebekleri için en doğru ismi bulmak isteyen kişilerin sıkı bir araştırma sürecine girdikleri görülür. Kız bebeklere koymak için pek çok isim alternatifi bulunsa da özellikle son yıllardaki popülerliği sebebiyle “Mira isminin anlamı nedir?” aramasının internet ortamında sıklıkla yapıldığı bilinmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu Mira isminin farklı pek çok anlamına rastlanmaktadır. En çok öne çıkan Mira isminin anlamı, kuyrukluyıldız, barış, isteklere kavuşma şeklindedir.

Bu isim farklı kültürlere göre değişik şekillerde yorumlanabilmektedir. Örneğin Sanskritçede bu isim okyanus ve limit anlamlarına gelirken, İbranice Mira ismi sınır anlamına gelmektedir. Slav dillerinde ise Mira ismi barış anlamını temsil etmektedir. İspanyolcada ise bu ismin “bak” anlamına geldiği görülür. Farklı pek çok kültürde kendisine yankı bulan bu ismin anlamları, dile ve kültüre bağlı olarak şekillenmektedir. Türk kültüründe ise bu isim yine yıldız anlamını taşımaktadır. 

İsim incelemeleri sırasında dikkat edilen bir diğer detay da Mira isminin kişilik analizi olmaktadır. Bu isme sahip kişilerin oldukça merhametli, sevgi dolu ve vefalı kişiler olduğu görülmektedir. Mira ismindeki kişiler, iyilik yapmayı, yardım etmeyi çok seven, dost canlısı kimselerdir. Genellikle başkalarının iyiliklerini ve çıkarlarını kendininkilerden daha çok düşünen Mira isimli kişilerin göze çarpan bir diğer karakteristik özellikleri ise şefkatli olmalarıdır.

İsimlerin olumlu yanlarının yanı sıra olumsuz etkilerinin de bulunması sebebiyle, Mira isminin olumsuz yanları da inceleme yapan kişilerin karşısına çıkmaktadır. Bu isme sahip kişilerin bir rahat düşkünü, miskin oldukları görülmektedir. Ayrıca zevk düşkünlüğü ve tereddütlü, kararsız bir zihin yapısı da bu isme sahip kişilerin olumsuz yanları arasında yer almaktadır. 

Astrolojiye merakı olan kişiler için Mira isminin numerolojisi de büyük önem taşımaktadır. Numerolojinin kişinin hayatındaki önemli anları ve yaşanacak olan olayları, karakterlerini etkilediğini düşünen kişiler, Mira isminde geçen harflerin karşılık geldikleri sayıları toplayarak bu ismin numerolojisine ulaşabilmektedir. Mira isminin numerolojisi toplamda 50 yapmaktadır.

Harflerin tek tek sayısal anlamlarını bulan kişiler, bu isme ait harf analizini de incelemektedir. Bu sebeple Mira isminin harf analizi de yapılarak ismin yansıttığı değerler incelenmektedir. Mira ismindeki M harfi ticari yatkınlığı, İ harfi hassasiyeti ve duygusallığı, R harfi tereddüdü, A harfi ise yaşam enerjisini ve atılgan olmayı yansıtmaktadır. Genel bir değerlendirme yapıldığında ismin anlamı pozitif olarak yorumlanmaktadır.

Bebeklerine Mira ismini koyacak anne ve babaların önemsediği bir diğer konu da “Mira ismi Kuran’da geçer mi?” sorusunun cevabıdır. Bu isim Kuran içerisinde geçmemektedir. Anlamları hayırlı bir isim olsa da Kuran’da geçen bir isim değildir.

Bu isimdeki kişilerin uğurlu rengi sarıdır. Kader sayıları ise 6 olarak belirlenmektedir. Sarı rengin bu isimdeki kişilere iyi geldiği görülmektedir. Ayrıca 6 sayısının kadersel anlamda Mira ismine sahip kişilerin hayatında büyük bir önemi bulunmaktadır.

Türk kültüründe Mira isminin kökeni çok derinlere bağlanmamaktadır. Bu ismin popülerleşme sebepleri arasında, ünlü oyuncu Serenay Sarıkaya tarafından canlandırılan Medcezir dizisindeki Mira karakterinin önemi oldukça büyüktür. Pek çok kişinin dizi sonrası doğan bebeklerine Mira ismi koyduğu görülmüştür. Bunun haricinde Mira ismindeki ünlüler için başka bir örnek vermek pek de mümkün olmamaktadır.

Mira isminin Türk kültüründe çok büyük bir yeri bulunmamaktadır. Bu isim daha çok günden güne popülerleşen isimler arasında yer almaktadır. Yine de Türkiye’de 14 bin kişinin üstünde Mira isimli kişi olduğu görülmektedir. Bu 14 bin kişi içerisindeki 1695 kişi son bir yılda ismi Mira konulan kız bebeklerdir. İsmin popülerliğinin ve kullanım sıklığının pik yaptığı dönem ise televizyonda Medcezir dizisinin yayınlandığı 2013 yılı olarak belirlenmektedir.  

mira-isminin-anlami-59762
Mira İsminin Anlamı

Mira isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 10 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Özlem Ve İsteğine Kavuşmuş Yiğit
  • 2 – Mira (yıldız) (Mira Ceti)- Kırmızı dev bir yıldız.
  • 3 – Slav dillerinde “barış” anlamına gelir.
  • 4 – Sanskritçe, “okyanus”, “deniz”, “limit” anlamına gelir.
  • 5 – İbranice olarak “sınır” anlamına gelir.
  • 6 – Eski likya kentlerinden birinin adı. Bir kuyruklu yıldız adı. Ayrıca ispanyolcada da “bak” anlamındadır.
  • 7 – İyilik.
  • 8 – Huzur, barış
  • 9 – Dünya.
  • 10 – Refah, zenginlik

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Latince
Kuran ‘da geçmiyor.

Mira ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Mira ismini kullanan 14.121 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Mira ismini kullanan 3.601 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Mira ismini kullanan 955 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Mira ismini kullanan 1.423 kişi bulunmaktadır.

Mira isminin Türkiye sıralaması

Mira en çok kullanılan 892. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 456. isimdir.

Mira ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.695 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Mira isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Mira isminin Harf Analizi

Kişiye Mira ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Mira İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Mira ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Mira isminin anlamını gözden geçirin!

Mira İsminin Numerolojisi

Mira isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
İ: on iki
R: yirmi bir
A: bir
TOPLAM: 50

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap