Mikat İsminin Anlamı

mikat-isminin-anlami-8048

Mikat İsminin Anlamı Nedir?

Çocuk sahibi olacaklarını öğrenen anne ve babalar daha bebeklerinin cinsiyetini öğrenmeden çocuklarına hangi ismi koyacakları düşünür ve heyecanlanır. Konulacak bu isimler için araştırmalar yapılır, Kur’an’da geçip geçmediğine ya da caiz olup olmadığına bakılır. Çocuklara isim koyarken anlamı da oldukça önemlidir. Mikat isminin anlamı nedir? Ve Mikat ismine dair merak edilenleri inceleyelim.

Mikat isminin pek çok anlamı vardır. Mikat ismi; tespit edilen yer, zaman, Mekke yolunda hacıların ihrama girdikleri yer gibi anlamlara gelir.

Mikat ismi Kur’an’da yer almamaktadır. Çocuklara isim konulacağı zaman tek bir yerden anlamına bakılmamalıdır. Farklı yerlerde isme dair başka anlamlar yer alabilir.  Mikat ismi Arapça kökenli olup,  Mikat isminin TDK’deki anlamı ise; tespit zamanı ve yeri olarak yer alır.

Mikat ismi Türkiye’de yaklaşık olarak 6 erkek bebeğe konulmuştur. Erkek bebeklere konulan isimler arasında Mikat ismi Türkiye’de 10578. sıradadır.  Mikat isminin bebeklere konulma sayısı ise bir yıl içerisinde hiç artış göstermemiştir.

Bebeklere konulan her ismin bir anlamı ve bu isimlerin kişilik analizi bulunur. Mikat isminin kişilik analizi ise; özgürlüklerine düşkün olurlar. Sınırlandırmadan, bastırılmaktan ve özgürlüklerinin kısıtlanmasından hiç hoşlanmazlar. Rutin bir şekilde ilerleyen hayattan nefret ederler. Hayatlarının monotona binmemesi için ellerinden gelen tüm çabayı verirler. Kendilerini geliştirmeye çok meraklıdırlar. Her zaman yenilik peşinde ve öğrenme yolunda ilerlerler. İkili ilişkilerinde hoşgörülü ve anlayışlı birini isterler. Aile kavramı onlar için çok önemli ve değerlidir. Kendilerine destek olacak insanları yanlarında tutarlar.

Mikat isminin kader sayısı 5’tir. Kader sayısının 5 olmasının anlamı ise; çekici ve alımlı tipleri temsil eder. Etrafında yer alan insanların gönüllerini çok kolay bir şekilde kazanabilirler. Sabit fikirli olmazlar. Bazen çok suskun ve durgun bazen de çok neşeli ve konuşkan olabilirler. Mikat isminin rengi ise turuncudur.

Mikat isminin olumlu yönleri; arkadaş canlısı ve sıcakkanlı olurlar. Özgürlüklerine düşkün, dışadönük ve küçük şeylerle bile mutlu olmayı bilen kişilerdir. Macerayı severler, iyimser ve yenilik düşkünüdürler. Spor yapmayı hayat biçimi hâline getirmişlerdir.

Mikat isminin olumsuz yönleri ise; vazgeçmezler, kolayca incinebilirler, kuşkucu ve sorgulayıcı yapıları vardır.

Mikat ismine sahip olanların genel olarak fiziksel özelliği ise; kalın ve dalgalı saçlar, uzun boy ve büyük, yuvarlak gözlere sahip olurlar.

Mikat isminin numerolojisi ise; M: on altı, İ: on iki, K: on dört, A: bir, T: yirmi dört şeklindendir. Bu sayıların toplamı ise 67 yapar.

Her ismin kişilik analizi yapılabildiği gibi harf analizi de yapılmaktadır. Bunun sebebi her harfin bir gezegenle bağlantısı olduğu ve bu gezegenlerin kişinin karakter özelliğinde etkisi olmasıdır.  Mikat isminin harf analizi; M: ticarete yatkın, İ: hassas ve kırılgan, K: başarılı olma, A: atılgan ve enerjik, T: duygularını bastıran kişi şekline yorumlanabilir. 

Bebeklere isim konulurken konulacak isme yakın ve benzer nitelikte isimler de araştırılmaktadır. Bunu özellikle kardeşlerde görmemiz mümkündür. Mikat ismine benzer isimler erkek bebekler için; Mehmet ve Murat isimleri bulunur. Kız bebekler için ise;  Meziyet ve Mürvet isimleri bulunur.

İsim konulacağı zaman anlamına, kişilik ve harf analizine dikkat edildiği gibi bu ismin konulmasının caiz olup olmadığına da bakmak gerekmektedir. Mikat ismi caiz mi? Sorusuna Mikat isminin bebeklere konulmasında herhangi bir sakınca olmadığını söyleyebiliriz.

Bebeklere isim konulmadan önce o isme sahip ünlüler de dikkat çeker. Mikat ismine sahip olan ünlüler bulunmaz. Mikat isminde dizi veya film karakteri de yer almaz.

Mikat isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Tesbit Edilen Yer Ve Zaman.
  • 2 – Mekke Yolu Üzerinde Hacıların İhrama Girdikleri Yer.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Mikat ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Mikat ismini kullanan 6 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Mikat ismini kullanan bulunmamaktadır.
Ankara’da Mikat ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Mikat ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.

Mikat isminin Türkiye sıralaması

Mikat en çok kullanılan 10578. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 5508. isimdir.

Mikat ismini kullananların sayısı, son bir yılda artış göstermemiştir.

Mikat isminin Harf Analizi

Kişiye Mikat ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

Mikat İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Mikat ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Mikat isminin anlamını gözden geçirin!

Mikat İsminin Numerolojisi

Mikat isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
İ: on iki
K: on dört
A: bir
T: yirmi dört
TOPLAM: 67

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap