Mide Gazına Ne İyi Gelir? Mide Gazına İyi Gelen Bitki Çayları

mide-gazina-ne-iyi-gelir-mide-gazina-iyi-gelen-bitki-caylari-61944

Gün içerisinde tükettimiğimiz bazı gıdalar gaz oluşumuna neden olur. Midedeki gazın giderilmesi için doğal bitki çayları tüketmek iyi gelir.

Mide gazı sıkışması ve mide ağrısı zaman zaman pek çok kişi tarafından yaşanan sorunlardır. Bu yazıda gaz söktürücü, kabızlığı önleyici, şişkinlik giderici, mide gazına iyi gelen bitkisel tarifleri derledik. Aynı zamanda bitkisel çayların dışında yaşam tarzı değişiklikleri ile ilgili öneriler verilmiştir. Mide gazına ne iyi gelir? Cevabını yazımızı okuyunca bulabileceksiniz.

Mide Gazı Neden Olur? Mide Gazının Sebepleri Nelerdir?

Uzmanlar uyku kalitesinin ve beslenme düzeninin mide gaz problemi, mide ağrısı gibi şikayetlere yol açabildiğini görmüşlerdir. Hastanelere mide ağrısı veya gaz sıkışması gibi şikayetlerle başvuran hastaların hatırı sayılır çoğunluğunda düzensiz uyku durumu veya düşük kalitede uyku saptanmıştır. Uyku kalitesinin etkileyen faktörler, ses, ışık, havalandırma gibi etmenlerdir.

Işıksız ortamda 23:00 ile 04:00 arasında havalandırılmış oksijeni yeterli ortamda uyumak uyku kalitesini arttırmaktadır. Bu saat diliminde uyumayıp gündüz saatlerce de uyunsa aynı faydayı göstermez. Hormonların düzenli çalışması, mide ve bağırsakların görevini daha iyi yerine getirebilmesi için uyku ve beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Uyumadan en az 2 saat önce yiyecek tüketimi sonlandırılmalıdır.

Ağır Yemeklerden Sonra Soda

Ağır yemekler, işlenmiş gıdalar, abur cubur ve paketli ürünlerin haddinden fazla tüketilmesi vücudun asit dengesini bozar. Asit dengesi bozulunca vücut toksinleri ve toksik içerikli madde kalıntılarını dışarı atamaz. Ter ya da dışkı yoluyla atılamayan toksinler faz sıkışmasına neden olur. Bu durumu dengelemek için soda içmek faydalıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken husus sade soda içmektir. Ağrı ve faz sıkışması varken meyveli soda ve asitli içecekler tüketmek ters etki yaratır. Dolayısıyla sade soda içilmelidir.

Mide Gazına İyi Gelen Bitki Çayları

1.     Tarçın Çayı

Tarçın, defnegiller familyasından yaz kış yeşil kalan bir ağaçtır. Tarçın ağacının dış kabuklarının iç tarafındaki kısımları kurutulur ya da öğütülüp toz haline getirilerek baharat olarak kullanılır. Tarçın içindeki etken maddelerde:

·       Kolesterol dengeleyici

·       Kabızlığı önleyici

·       Gaz söktürücü

·       Antioksidan özelliği bulunmaktadır.

Tarçın Çayı Tarifi:

Kaynatılmış suya 1 adet çubuk tarçın veya 1 çay kaşığı toz tarçın ekleyin. 8-10 dakika arası demlendirdikten sonra afiyetle tüketin. Arzu ederseniz biraz nane yaprağı ilave edebilirsiniz.

Not: Tüm doğal bitki çaylarında demlenme süresine uyun. Daha fazla demlenirse ya da bekletilirse acılaşmaya başlar.

2.     Zencefil Çayı

Zencefilin faydaları saymakla bitmez. Soğuk algınlığına, gribe etkilidir. Anti- inflamatuar ve anti gastrit özelliği bulunmaktadır. Kronik ağrı giderici, şişkinlik azaltıcı etkili bir bitkidir. Zencefil diğer bitkilerden farklı olarak kaynatılarak tüketilebilir. Demlenme süresi yaklaşık 7 dakikadır. Servis edilme süresi gecikirse tadı acılaşmaya başlar. Üzerine bir tatlı kaşığı limon suyu sıkılarak tüketilir.

3.     Rezene Çayı

Rezene bitkisi, mide ve bağırsak söktürücü, sindirim sistemini düzenleyici bir bitkidir. Aynı zamanda sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Rezene bitkisinin,

·       Mide söktürücü

·       Bağırsak söktürücü

·       Yatıştırıcı özelliği vardır.

 

4.     Papatya Çayı

Papatya doğal bir antioksidandır. Vücuttaki serbest radikalleri önler. Kan akışını düzenler. Çiçeğinin merkez ve taç yapraklarında pek çok vitamin grubunun yanı sıra insan vücudu için faydalı mineraller de bulunmaktadır. Papatya çayı, iki şekilde de hazırlanabilir. Demleme usülü ve kaynatma usülü. Kaynatma usulünde 1 yemek kaşığı papatya suda kaynatılarak 7 dakika dinlendirilir ve tüketilir. Demleme usulünde ise papatya kaynatılmaz, kaynar su üzerine dökülür. Tıpkı çay bitkisinde olduğu gibi demlenmeye bırakılır, ancak süre ortalama 7 dakikadır. Biraz soğuduktan sonra tüketebilirsiniz.

5.     Nane Çayı

Nane yapraklarındaki etken maddeler,

·       Mide bulantısı önleyici

·       Mide ağrısı giderici

·       İshal önleyici

·       Gazı giderici

·       Hazmı kolaylaştırıcı

Özelliklere sahiptir.

Nane Çayı Tarifi:

Kaynatılmış suya 1 yemek kaşığı kuru nane ekleyip yaklaşık 10 dakika demlendirin. Varsa 1-2 yaprak taze nane de ekleyebilirsiniz. Bu çay, ferahlatır ve sindirimi kolaylaştırır.

6.     Kakule

Kakule, mide yanması, gastrit, ülser gibi problemlere çok iyi gelir. Tadı, koyu olduğu için sevdiğiniz bir içeceğin içine 1 çay kaşığı karıştırarak tüketebilirsiniz.

7.     Anason Çayı

Anason bitkisinin sindirimi kolaylaştırıcı özelliği vardır. Mide ve bağırsak söktürücüdür. Hazımsızlık problemini giderir. Yıldız anason meyvesinin içindeki tohumları demlendirerek tüketebilirsiniz.

Anason Çayı Tarifi:

Kaynatılmış suya 1 yemek kaşığı anason tohumu karıştırın. Yıldız anason meyvesinin içindeki tohumları kullanabilirsiniz. Yaklaşık 9 dakika demlendirdikten sonra tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap