Meyvelerin Kararmaması için Tavsiyeler

Meyvelerin içinde bulunan enzimler sayesinde, hava ile temas ettiklerinde kahverengi yüzeyler oluşmaktadır. Bu kararma görüntüsünün olmaması için meyveleri par..

Meyvelerin içinde bulunan enzimler sayesinde, hava ile temas ettiklerinde kahverengi yüzeyler oluşmaktadır. Bu kararma görüntüsünün olmaması için meyveleri parçalara ayırıp suyun içine koyabilirsiniz. Böylece hava ile teması engellenmiş olmaktadır.

Meyvelerin Kararmaması için Tavsiyeler

Meyveleri kararmaması için suya koymanızı önerdik ancak, sudan çıktıktan bir süre sonra kararma meydana gelecektir. C vitaminden faydalanarak meyvelerin kararmasını engelleyebilirsiniz. Meyvelerin üzerine limon suyu sürerseniz, oksijen ile temasını engellemiş olursunuz. Limonlu su içine koyulan meyveler, kararmadan bekleyebilmektedir.

Meyve içindeki enzimlerin oksijen ile temas etmemesi için ısıdan da faydalanabilirsiniz. 75 derece sıcaklık, oksijenin enzimlere ulaşmasını engeller. Meyveleri haşlarsanız eğer, kararmasını da önceleyebilirsiniz. Genellikle reçel yapımında kullanılan meyvelerde bu işlem uygulanmaktadır.

Meyvelerin kararmasını önlemek için meyveleri soyduktan sonra limon ile ovabilirsiniz.

Limon tüketmeyi tercih etmeyen kişiler, portakal suyunu kullanabilir.

Meyvelerin kararmasını engelleyen diğer bir yöntem ise meyveleri soyduktan sonra ballı su içinde yaklaşık 1-2 dakika kadar bekletmektedir. 1 kase ılık suya 1 tatlı kaşığı kadar bal ekleyip karıştırın. Meyveleri ballı su içinde bekletirseniz kararma olmaz. Ayrıca, bu yöntemle meyvelerin daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Limon ve portakal tercih etmeyenler bu yöntemi kullanabilir.

Elma, armut, ayva, muz gibi meyvelerin yüzeyinde kararma daha fazla olur. Turunçgiller üzerinde pek karşılaşılmayan kararmanın nedeni ise, bu turunçgillerin içinde esmerleşmeye neden olan enzimlerin bulunmamasıdır. Pasta üzerine konulan meyvelerin de kararmaması için jöle kıvamında şeffaf sos kullanabilirsiniz.

Meyveli Pasta için Şeffaf Sos Tarifi

Malzemeler

1 su bardağı içme suyu

1 tatlı kaşığı mısır nişastası

1 tatlı kaşığı kadar toz şeker

Hazırlanışı

Öncelikle bir cezve içerisine suyu ekleyin. Ardından toz şeker ilave edin ve ocakta karıştırarak ısıtın. Şeker eriyince nişasta ekleyin.

Nişasta ekledikten sonra karıştırmayı bırakmamak gerekiyor. Kaynamaya başlayınca jöle halini alacaktır. Soğuması için buzdolaba koyup bekletin. 15-20 dakika beklettikten sonra meyvelerin üzerine dönebilirsiniz. Bu yöntemi pasta gibi tatlıların üzerine koyan meyvelerde kullanabilirsiniz. Böylece hem kararmaz hem de güzel bir görünüm ile servis etmeniz sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap