Meyan Kökü Çayı Neye İyi Gelir? Aşırı Tüketimi Zararlı Mıdır?

meyan-koku-cayi-neye-iyi-gelir-asiri-tuketimi-zararli-midir-91126

Meyan kökü çayı hazımsızlığa iyi gelir. Susuzluk hissini ortadan kaldırma gibi faydaları vardır. 2 fincandan fazla tüketim zararlı olabilir.

Meyan Kökü Çayı

Şifalı olması, vücudu hastalıklardan koruması gibi birçok özelliği olan meyan kökü çayı, daha birçok rahatsızlığın da şifası durumundadır. Meyan kökü bitkisi ile elde edilir. Meyan bitkisi baklagiller sınıfından bir bitkidir. Özellikle ırmak kenarlarında ve nemli sulak yerlerde yabani olarak yetişmektedir.

Boyu 50 ile 150 cm arasında olurken bazen 2 metreye kadar çıktığı görülmektedir. Ana kök ve yan kökler şeklinde bir yapısı vardır. Yan kökleri sayesinde bitki kısa zamanda çevreye yayılır. Yetişme yerleri genel olarak Akdeniz ülkeleri olsa da Ukrayna, Rusya ve Türkistan gibi ülkelerde de yetiştiği görülmektedir.

Yılın her mevsiminden toplanabilen bir bitki olan meyan kökü, Türkiye’de Akdeniz bölgesi ile pek çok yörede yetişmektedir. Adana ve daha birçok ilde şerbeti yapılan meyan kökü bitkisi, çay olarak da tüketilmektedir.

Meyan Kökü Çayı Nasıl Saklanır?

Meyan kökü çayı nasıl saklanır sorusunun cevabı, genel olarak tüm bitki çaylarında olduğu gibidir. Nemsiz ve kuru bir ortamda uzun süre tazeliğini korumaktadır. Bu nedenle cam bir kavanoz içerisinde saklanmasında fayda vardır. Böylece uzun süre saklanabilmektedir.

Ancak meyan kökü çayı yapmak için meyan kökü bitkisi toplanmalı ve saklanmalıdır. Meyan kökü bitkisi, söküldükten sonra, yıkanır.

Yıkanan bitkiler 15 cm ile 40 cm boyları arasında kesilir. Kesildikten sonra kökler kurutulur ve güneş görmeyen nemsiz bir ortamda saklanır. İki türlü kurutma işlemi yapılabilmektedir. İstenirse meyan kökü bitkisi soyularak kurutulurken, istenirse de soyulmadan kurutulur.

Meyan Kökü Çayı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Meyan kökü çayı yemeklerde nasıl kullanılır sorusuna ise genelde demlenerek kullanılır şeklinde cevap vermek en doğrusu olacaktır. Kök halinde alınmış doğranması ve o şekilde demlenmesi daha uygun olacaktır.

Kaynayan suya ilave şeklinde demlemesi yapılması meyan kökü çayı için daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Ayrıca bal ve çubuk tarçın ile servis edilmesi daha tatlı bir lezzet katacaktır. Günde 2 bardaktan fazla içilmemesi tavsiye edilmekle beraber, öğle ve akşam yemeklerinin ardından tüketilebilir.

Meyan kökü bitkisi sadece çay olarak değil, aynı zamanda şerbet olarak da tüketilebilmektedir. Su ile hazırlanan şerbet için sadece meyan kökü bitkisi olması yeterlidir. Ancak yine fazla tüketiminden kaçınılması en doğru tüketim şekli olacaktır. Meyan kökü şerbeti de çayı gibi fazlaca yarar içermektedir.

Meyan Kökü Çayı Faydaları

 

Meyan kökü çayı faydaları bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar neticesinden ortaya çıkartılmıştır. Kısacası meyan kökü çayı yararları şu şekildedir.

·       Karaciğer hastalıkları ve iltihabı için olumlu etkilere sahiptir.

·       Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıkları iyileştirici özelliğe sahiptir.

·       Hazımsızlığı giderici özelliğe sahiptir.

·       Mide rahatsızlıklarına iyi gelir ve ülseri önler.

·       Egzama gibi hastalıkların giderilmesinde etkilidir.

·       Kilo vermeye yardımcı etkisi bulunmaktadır. Özellikle vücuttan su atma özelliği ile kilo verdiren bir çaydır.

·       Susuzluk hissini yok ettiği gibi, ishale karşı etkilidir.

·       Ayrıca boğaz ağrısı ve iltihaplarına iyi gelir.

Meyan Kökü Çayı Nelere İyi Gelir?

Meyan kökü çayı nelere iyi gelir diye yapılan ar

aştırmalarda birçok konuda vücuda yararı olduğu gözlemlenmiştir. Mide rahatsızlıkların kış ayları rahatsızlıklarına birçok rahatsızlık için kullanılabilen bir çay türüdür. Ayrıca meyan kökü bitkisi şerbeti olarak tüketilmesi de tavsiye edilmektedir.

Meyan Kökü Çayı İçindeki Vitaminler

Meyan kökü çayı içindeki vitaminler bakımından oldukça zengin bir çaydır. İçerisinde yüksek miktarda protein, yağ ve şeker bulunmaktadır. Ayrıca lif, sodyum, fosfor ve manganez bakımından da zengin bir besindir.

Vitamin bakımından ise A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C ve E vitaminleri yönünden zengindir. Bu nedenle tüketilmesi durumunda birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Meyan Kökü Çayı Kalorisi

Meyan kökü çayı kalorisi ne kadar sorusunun cevabını çayın ham maddesi olarak kullanılan meyan kökü bitkisi kalori değerlerine bakarak bulabiliriz. 100 gr meyan kökünde 375 kcal kalori bulunmaktadır. Ayrıca 13 gr karbonhidrat ve 9,8 gr şeker bulunmaktadır.

Meyan Kökü Çayı Zararları

Tüm ürünlerde olduğu gibi meyan kökü çayı zararları da fazla tüketildiğinde ortaya çıkabilmektedir. Fazla tüketildiği takdirde vücutta potasyum düşmesine sebep olacaktır. Bu nedenle kaslarda zayıflığa yol açabilir.

Aynı zamanda uzun süre aşırı tüketim meydana gelirse, sıvı tutma ve metabolizma anemisine sebebiyet verebilir. Yine çok tüketilmesi, yüksek tansiyon ortaya çıkarabilir ve çarpıntı ve şişkinliğe yol açabilir. Yine 10 yaşından küçüklerin ve emziren annelerin tüketmemesi gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap