Mersin Çayı Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Aşırı Tüketim Zararlı Mıdır?

Mersin çayı, damar hastalıkları olanlara iyi gelir. Balgam söktürücü faydaları da vardır. Bitki çaylarının 2 fincandan fazla tüketmek zararlıdır.

Mersin Çayı

Mersin meyvesinin yetiştiği bir ağaç olan mersin ağacı, küçük ağaççık şeklinde yetişmektedir. Mersin familyasından gelmekte olan mersin ağacının boyu 1-5 metre arasında değişmektedir.

Mavimsi bir meyveye sahip olan yapraklarından ve meyvelerinden mersin çayı demlenerek tüketilen mersin ağacı ülkemizde Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi’nde yetişmektedir.

Yaprakları açık yeşil ve koyu yeşil tonlarında ve sivri olan mersin meyvesi beyaz çiçek açar ve mavimsi siyah olan meyvesi nadir de olsa beyaz renkte olabilmektedir.

Yaban mersini çayı birçok konuda sağlığa faydalı bir çaydır. En kaliteli ve faydalı yaban mersini çayı yaban mersini yaprakları kurutularak elde edilmektedir.

Mersin Çayı Nasıl Saklanır?

Yaprakları ve meyvesinin birçok konuda sağlığa faydalı olduğu bilinen mersin çayı alternatif tıptaki yerini almıştır.

Birçok faydalı madde içeren, murt meyvesi veya hambeles meyvesi olarak da anılan mersin, aromatik bir tadı olan bir meyve olmakla beraber genellikle meyve olarak değil yapraklarından ve meyvelerinden yapılan çay şeklinde tüketilmektedir.

Mersin yaprakları kurutulmak suretiyle muhafaza edilmektedir. Kurutulduğunda çok dayanıklı ve uzun süre bekletilebilmesine rağmen çok uzun bekletildiğinde içindeki vitamin ve minerallerin kaybolmasına neden olabilmektedir. Vitamin ve mineral kaybını önlemek için kurutulan mersin yaprakları birkaç ay içinde tüketilmelidir.

Mersin Çayı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Aralık, ocak aylarında mersin meyveleri semt pazarlarında bol miktarda bulunmaktadır. Kurutulmuş mersin meyveleri ise kuruyemişçilerde ve aktarlarda rastlayabileceğiniz kendine özgü kokusu ve tadıyla tazesinin meyve olarak tüketilebileceği gibi kurutulmuş meyve ve yapraklarından çay demlemek suretiyle tüketilmektedir.

Bazı yörelerde murt, hambeles isimleri ile anılan mersin meyvesi isteğe bağlı olarak reçel ya da marmelat yapımında da kullanılmaktadır.

Genellikle doğada kendiliğinden yetişen ve yaban mersini olarak da bilinen mersin ağaçları ülkemizde bolca yetişmektedir.

Mersin Çayının Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde bolca yetişen, hem de herhangi bir emek vermeye gerek kalmadan kendiliğinden yetişen bir ağaç olan mersin ağacı yaprakları kurutularak çay demlemek suretiyle tüketilirken siyaha yakın mavimsi ve beyaz renkte olan meyveleri ise marmelat ve reçel yaparak tüketildiği gibi çayı demlenerek çay olarak da tüketilmektedir.

Özellikle kış aylarının vazgeçilmez kış çayı niteliğindeki mersin çayı faydaları ise şu şekilde sayılabilir:

·       Çok kuvvetli bir doğal balgam söktürücü özelliği vardır.

·       Antiseptik özelliği sayesinde mikropları vücudumuzdan uzak tutabilmemize yardımcı olur.

·       Damar sağlığına büyük katkıda bulunduğundan kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini bizden uzak tutar.

·       Bulantı ve kusmayı engeller.

·       Mideyi rahatlatma özelliği sayesinde sindirim sistemini olumlu etkiler.

·       İltihap iyileştirici özelliği vardır. İltihaptan egzamaya kadar iyi geldiği birçok rahatsızlığın olduğu bilinmektedir.

·       İltihap söktürücü özelliği olduğundan dolayı yaprakları çay gibi demleyip cilde sürüldüğünde sivilce ve akneleri iyileştirici özelliği vardır.

·       Kolesterol ve şeker konusunda da dengeleyici özelliği vardır.

·       Düzenli tüketildiğinde cilde parlaklık ve ışıltı verir.

Aslında genele baktığımızda adeta doğal bir eczane olan cennet ülkemiz bize sağlıklı olabilmek ve sağlıklı kalabilmek adına gereken her şeyi adeta altın bir tabakla önümüze sunmuştur.

Mersin Çayı Nelere İyi Gelir?

Doğada kendiliğinden yetişen bir ağaç olan mersin ağacı yaprakları ve meyvesi çay, reçel, meyve ve marmelat olarak tüketilebilen ve birçok faydalı vitamin ve mineral içeren bir doğa harikasıdır. Mersin çayı nelere iyi gelir? Sorusunun cevabı oldukça kapsamlıdır.

İltihap söktürücü özelliği sayesinde adeta doğal bir antibiyotik ve antiseptiktir. İştah açma özelliği ile kilo alamayanların destek olarak kullanabilecekleri iştah açıcıdır.

Kalp ve damar içinde olumlu etkilere sahip olan mersin çayı kolesterolü dengeler.

Sadece kısaca birkaç tanesini saydığımız mersin çayı insan sağlığını olumlu etkileyen birçok vitamin ve mineral içermektedir.

Mersin Çayının İçindeki Vitaminler

Halk arasında murt meyvesi ve hambeles olarak da bilinen mersin çayının içindeki vitaminler ile içeriğinde bulunan kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gibi mineraller sayesinde insan sağlığı üzerinde çok olumlu etkileri vardır.

Çok besleyici bir meyve olan mersin meyvesi A, C, E, K vitamini bakımından oldukça zengin olduğu için bu vitaminlerin faydalı olduğu her şeye de kullanılmaktadır.

Birçok mineral ve vitamin içermiş olması Mersin çayının alternatif tıp ve koruyucu tıp adına kullanım alanını da arttırmaktadır.

Bu kadar zahmetsiz bir şekilde elde edebileceğimiz bir meyvenin bu derece yararlı olması ise yurdumuzun bizlere sağlamış olduğu en büyük hediyedir.

Mersin Çayı Kalorisi

Yaban mersini bol miktarda potasyum, protein, karbonhidrat, lif ve faydalı vitaminler içermekte olan mucize bir yemiştir.

Taze olarak tüketildiğinde kanı temizleyen ve göz bozuklukları engelleyen özelliğinin de olduğu bilinen mersin çayı kalori açısından düşük kalorili bir besindir.

100 gram yaban mersini 57 kalori içerirken 100 gram yaban mersini kurusu 418 kaloridir. Bir bardak dondurulmuş yaban mersini 70 kaloridir. Bir bardak yaban mersini suyu ise 100 kaloridir.

Mersin Çayının Zararları

Her zaman dediğimiz gibi sağlığımıza katkısı olabilecek meyve ve sebzeleri ya da herhangi bir besin türünü fayda görebilmek istiyorsak düzenli tüketmemiz şarttır. Sadece bir kere ya da 2 kere tüketip fayda görmedim demek çok da mantıklı olmasa gerek.

Ancak düzenli tüketildiğinde faydasını gördüğümüz bütün besinlerin fazla tüketildiğinde ise zarar vermeleri normaldir. Bu nedenle ölçülü yemek ve ölçülü içmek gerekmektedir.

Mersin çayı fazla tüketildiğinde alerjik bir bünyeniz varsa boğazda ve dilde kaşıntı yapabilir. Şimdiye kadar saydığımız bütün faydaları fazla kullanıldığı zaman aniden zarar olarak dönüş yapabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap