Lahmacun Nasıl Saklanır? Bozulmadan Uzun Süre Nasıl Kalır?

Lahmacun yapısı gereği hamur ve içeriğinde de kıyma barındırmasından ötürü genellikle hemen tüketilmesi tavsiye edilir.

Fakat fazla söylendiğinde ya da fazlasını fırına attığınızda kalanlar için üzülmeyin. Çünkü sonradan tüketebilmenizi sağlayacak bazı metotlar var. Bunun için öncelikle bilinen yanlışlardan bahsedelim. Çoğu zaman kalan lahmacunlar kenarda bekletilir ve sonrasında da mikrodalga ile ısıtılarak yenir.

Bu durum lahmacunun tadını yok eden, tüm lezzetini aşağı çeken bir uygulamadır. Isıtma işleminin öncesinde uygulayabileceğiniz birkaç işlem ise bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

Bunlar mutfak sırlarının önemli alternatiflerinden birisidir. Keza et içeren hamurlarda uygulanması son derece yaygın olsa da lahmacun için bu tip bir saklama formunun bilinmediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Lahmacun Nasıl Saklanmalı?

Lahmacun Nasıl Saklanmalı?

Eğer aldığınız lahmacun fazla geldiyse ya da artanları sonradan tüketmek istiyorsanız yapmanız gereken şey oldukça basit. İlk olarak lahmacunları olduğu gibi bütün şekilde tutmayın.

Çünkü içeriğinde bulunan et ve soslu malzemenin hava ile teması bayatlamanın ve lezzet kaybının ana sebebidir. Dış kısmı ise hamur olduğu için yalnızca sertleşecektir. Bunu engellemek için de havayla temasını kesmeniz şart.

Hava almaması için ilk olarak lahmacunları tam ortadan ikiye bölüm üstlerini kapatmamız gerek. Yani bir lahmacunun iki parçası da iç içe gelecek şekilde olmalıdır.

İçleri birbirine baktığı için bu durum lezzeti korumasını sağlayacak. Dış yüzeyinde ise hamurlar olacak. Havayla temasını kesmek için bu şekilde buzdolabı poşetlerine koyabilir ya da ağzını sıkıca kapayabileceğiniz saklama kaplarına alabilirsiniz.

Buzdolabı poşetlerini ya da saklama kaplarını doğrudan buzdolabına koymanız halinde ortalama olarak 1 hafta boyunca saklanabileceğini vurgulayalım.

Ancak buzdolabı yerine derin dondurucuya koymayı düşünüyorsanız bunun için 3 haftalık bir dayanma sürecinden bahsedebiliriz. Buzluklarda -18 derece baz alındığı için mikroorganizma ve bakteri üremesi durma noktasındadır. Bozulmadan dayanır ve çıkarıp ısıttığınızda aynı lezzetle tüketebilirsiniz.

Ayrıca lahmacun pişirme aşaması olarak alttan gelen ısıyla pişer. Yani fırınlar bu şekilde tasarlanmıştır. Mikrodalga fırınlar ise her noktayı eşit derecede ısıtır.

Aslında buna gerek kalmadan üst üste koyduğunuz lahmacunu direkt bir teflon tavaya alarak ısıtma işlemini yapabilirsiniz. Isıtmayı iki yüzüne de yaptıktan sonra hemen tüketebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol