Lahmacun Hamuru Nasıl Hazırlanır? Kıvamı Nasıl Olmalı?

Lahmacun Hamuru Nasıl Hazırlanır? Kıvamı Nasıl Olmalı?

Lahmacun Hamuru Nasıl Hazırlanır? Kıvamı Nasıl Olmalı? Lahmacun hamuru hazırlamak bilindiğinden çok daha kolay ve pratiktir. Öncelikle yapılması gereken hangi malzemeleri kullanmak gerektiğidir. Çünkü kullanılacak malzemeler hamurun lezzetini ve kıvamını büyük oranda belirleyecektir. Bu noktada İgrus.com sizlere nasıl bir hamur olacağını aktarmaktadır.

Lahmacun hamuru nasıl hazırlanır sorusu genel olarak mayalı şeklinde cevap bulmaktadır. Mayalı olması daha gevrek ve çıtır bir lahmacun elde edilmesini sağlayacaktır. Ancak malzemelerin olmaması durumunda mayasız yapılan hamur tarifleri de mevcuttur.

Lahmacun Hamuru Malzemeleri Nelerdir?

Lahmacun Hamuru Malzemeleri Nelerdir?

Lahmacun hamuru malzemeleri nelerdir sorusu en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Çünkü iyi bir lahmacun için, lahmacun içi kadar hamuru da önemlidir. Bu nedenle malzemelere dikkat etmek gerekmektedir. Lahmacun hamuru malzemeleri şu şekildedir.

 • Un
 • Ilık su
 • Kuru maya,
 • ılık süt
 • Sıvı yağ
 • Tuz
 • Un

Burada malzemeler içerisinde yer alan sıvı yağ ve süt isteğe göre eklenebilmektedir. Ancak mayanın aktif hale gelmesi için mutlaka ılık su olması gerekmektedir. Tüm malzemeler sırası ile konulduktan sonra yaklaşık yarım saat ile bir saat arasında dinlendirmek hamurun kıvamı ve lezzeti açısından oldukça önemlidir. Lahmacun hamuru nasıl hazırlanır sorusunun cevabı buradan geçmektedir. Ayrıca verilen bu malzemeler ev için verilmiştir.

Lahmacun Hamurunun Kıvamı Nasıl Olmalı?

Lahmacun Hamurunun Kıvamı Nasıl Olmalı?

Lahmacun hamuru nasıl hazırlanır sorusu içerisinde merak edilen bir husus daha vardır. Bu husus lahmacun hamurunun kıvamı nasıl olmalı sorusudur. Çünkü kıvamı pişirmeyi ve lezzeti doğrudan etki edecektir.

Lahmacun hamuru kıvamı, ele yapışmayan ve yumuşak bir kıvamda olmalıdır. Gerekirse hamurun açılması esnasında un konulabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus şudur. Ne çok yumuşak olacak ne de çok sert olacak. Çünkü çıtır çıtır ve gevrek bir hamur elde etmek için bu şartlar olmazsa olmazlardır.

Hamuru Mayalı Mı?

Lahmacun Hamuru Mayalı Mı?

Lahmacun hamuru mayalı mı sorusu en çok merak edilen sorular arasında bir diğer sorudur. Çünkü mayalı hamur ile mayasız hamur arasında fark olacaktır. Temelde lezzeti etkilemese de şekil itibari ile biraz farklılık bulunmaktadır. Bu noktada şuna bakmak gerekmektedir. Sizin ihtiyacınız olan hamur hangisi.

Lahmacun hamuru nasıl hazırlanır sorusuna ekmek yapan fırınlar açısından bakıldığında mayalı hamurdur. Ancak evde taş fırın tadında hazırlamak için mayasız hamur daha uygun olacaktır. Çünkü ekmek yapan taş fırınlar yeni bir hamur hazırlamaz ve mayalı hamurdan kullanırlar. Bu nedenle ihtiyaca göre değişmektedir.

Öncelikle ihtiyacın iyi belirlenmesi ve ona göre yapılması önem taşımaktadır. Bir diğer konu ise şudur. Mayalı hamur kabarır. Bu nedenle evdeki fırınların durumuna göre mayasız hamur hazırlamak daha iyi olacaktır. Denildiği gibi ekmek fırınları ve benzeri yerlerde bu hamur mayalı olarak kullanılmaktadır.

Hamuru Mayalı Olur Mu?

Lahmacun Hamuru Mayalı Olur Mu?

Lahmacun hamuru mayalı olur mu sorusu ihtiyaca göre değişen bir cevaba sahiptir. Çünkü aynı hamur ile hizmet veren fırıncılar genel olarak mayalı hamuru hem ekmek hem de lahmacun hamurunda kullanırlar. Ancak evlerde bu durum değişebilmektedir. Bu nedenle kesin bir cevap vermek mümkün değildir.

Lahmacun hamuru nasıl hazırlanır sorusunun cevabı da esas itibari ile bu noktadan geçmektedir. Dileyen kişi kendi ağız tadına göre hamuru hazırlayabilir

Mayasız Lahmacun Hamuru Nasıl Yapılır?

Lahmacun hamuru nasıl yapılır sorusunun cevabı evlerde genelde mayasız olarak kabul görmektedir. Ancak mayasız lahmacun hamuru nasıl yapılır sorusu da bu noktada ortaya çıkıyor.

 • Un
 • Su
 • Tuz

Bu malzemeler ile ortaya çıkan hamur lezzetli bir lahmacun için yeterli gelmektedir. Ancak yine belirtmekte fayda vardır. İyi bir lahmacun hamuru için öncelikle kıvamına bakmak gerekmektedir. Çünkü kıvamı uygun olmayan hamurların lezzeti direk etkilediği bilinmektedir.

Yine bununla beraber hamurun kalınlığı da önemli bir püf noktasıdır. Çünkü çok kalın bir hamur ekmeğin üzerine et konulmuş gibi bir his uyandırmaktadır. Bunun yanında ince bir hamur ise çok aşırı çıtır olmasına sebep olacaktır.

Evde Lahmacun Hamuru Nasıl Yoğrulur?

Evde Lahmacun Hamuru Nasıl Yoğrulur?

Evde lahmacun hamuru nasıl yoğurulur diyenler için şu şekilde bir açıklama yapmak en doğrusu olacaktır. Ele yapışmayan ve yumuşak bir kıvamda olması yeterlidir. Pişme sırasında hamurun kıvamı belirleyicidir. Bu nedenle lahmacun hamuru nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça önemlidir.

Bu soruların cevapları iyi bir lahmacunun da tarifi olmaktadır. İç harcı kadar, hamur da önemlidir. Çünkü dumanı üstünde bir lahmacun için olmazsa olmaz çıtır bir hamurdur. Çıtır bir lahmacun ne kadar lezzetli olursa olsun eksik kalacaktır.

Antep Lahmacun Hamuru Nasıl Yapılır?

Antep Lahmacun Hamuru Nasıl Yapılır?

Antep lahmacunun tarifinin farklı olmasının yanında hamuru da farklıdır. Antep lahmacun hamuru nasıl yapılır sorusunun cevabı malzemelerinde saklıdır.

 • Un
 • Su
 • Kuru maya
 • Tuz
 • Zeytinyağı

Uygun miktarda malzemelerin karıştırılması ile hamur elde edilmektedir. İçerisinde maya olduğu için ılık su kullanmak özellikle önemlidir. Hamur kıvamı ele yapışmayacak ve yumuşak olacaktır. Bu şekilde Antep lahmacun hamuru nasıl yapılır sorusunun cevabı da verilmiş olmaktadır. Hem yapılışı hem de lezzeti ile çok farklı olan Antep lahmacun ülkemizin değerli lezzetlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol