Kokteyl karıştırıcı nasıl kullanılır?

Yapılacak kokteyl türlerine göre karıştırıcı çeşitleri vardır. Hepsinin kullanımı, süzme ve karıştırma işlemleri farklılık gösterebilir.

Geçirdiğiniz keyifli anlarınızı bir içecek ile süslemek istiyorsanız kendi karışımınızı rahatlıkla kendiniz hazırlayabilirsiniz. Kokteyl karıştırıcı kullanarak dilediğiniz kokteyli evde hazırlamanız mümkün oluyor.

Kokteyl karıştırıcıları genellikle barlarda kullanılan ve birbirinden çeşitli tatların karıştırılarak oluşturulmasına yarayan bir mekanizmadır.

Birkaç parçadan oluşabilir ve kullanımı oldukça kolaydır. Yapmak istediğiniz içeceğin malzemelerini belirleyerek ve buz kullanarak kokteyl hazırlamak hiç de zor olmayacak.

Karıştırma işlemi

Kokteyl karıştırıcıları birkaç farklı çeşitte bulunmaktadır. Metal ve cam kapların birleşiminden oluşturulan kokteyl karıştırıcısını kullanmak için malzemelerinizi önceden hazırlamalısınız. Hangi içeceği hazırlamak istiyorsanız cam kabın içerisinde hazırlayarak içine buz eklemelisiniz.

Metal kap yardımı ile cam kabın ağzını sıkıca kapatarak hafifçe vurmalısınız. Metal kısmı aşağıya gelecek şekilde tutarak ters bir şekilde 10 saniye boyunca hızlı bir şekilde çalkalamalısınız.

Çalkalama işlemi sona erdikten sonra kabınızı düzelterek birleşim noktalarına yapacağınız ufak darbeler yardımı ile kabın ağzını açmalısınız.

Süzme işlemi

Kullanılan karıştırıcının markasına ve türüne göre çeşitleri bulunuyor. Bazı kokteyl karıştırıcılarının içerisinde süzgeç hazır halde bulunuyor. Ancak bazı kokteyl karıştırıcıları süzgece sahip olmayabiliyor. Bu durumda süzme işlemini kendinizin manuel olarak yapması gerekiyor.

Yapmak istediğiniz kokteylde kullandığınız meyveyi kendiniz sıktıysanız meyvenin posa ve parçacıkları ortaya çıkabilir. Hazırladığınız kokteyl içerisinde tercihinize bağlı olarak meyve parçacıklarının olmamasını isteyebilirsiniz.

Meyve parçacıklarının ve posalarının olması sizi rahatsız ediyorsa içeceğinizi süzgeçten geçirmelisiniz. Kolaylıkla temin edebileceğiniz bir süzgeç yardımı ile içeceğinizi başka bir bardağa süzerek kokteylinizi hazırlamış olursunuz. Hazırlamış olduğunuz kokteyli afiyetle tüketebilirsiniz.

Kokteyli hazırlamak için kullanmak istediğiniz meyveler katı ise katı meyve sıkacağı yardımı ile sıkma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak meyve sıkacağı da kullansanız posa ve parçaların bir kısmı içeceğinizin içinde kalabilir.

Bu nedenle eğer parçacıkları süzmek ile uğraşmak istemiyorsanız meyve suyu kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Mutfakta çeşitli mutfak aletlerinden faydalanarak hayatınıza kolaylık sağlayabilirsiniz.

Mutfak robotları, mikserler, katı meyve sıkacakları, kokteyl karıştırıcıları ve bunun gibi mutfak aletleri ile evde harikalar yaratabilirsiniz. Aynı zamanda bu ev gereçleri sayesinde zamandan da tasarruf edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap