Kitap Nasıl Temizlenir?

Kitap Nasıl Temizlenir? Kitap git temizlemek genellikle Türk toplumunda çok yoğun olmayan bir uygulamadır Çünkü kitaplar zaten ülkemizde az okunduğu için temiz..

Kitap git temizlemek genellikle Türk toplumunda çok yoğun olmayan bir uygulamadır Çünkü kitaplar zaten ülkemizde az okunduğu için temizleme ihtiyacının da olmadığı düşünülür. Kitapla içerisinde zamanla oluşan çok fazla toz Kitap sayfalarını kapaklarının arasında sıkışır bu nedenlerden ötürü kitapların uzun yıllar sağlam kalması için Belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir.

Kitaplar kişinin gelişimine ve yaşantısına büyük fayda sağlayan eserler olduğundan dolayı nesilden nesile artırılabilmesi için bakımı çok önemlidir.

Kitapların saman ve kuşa kağıttan yapılmış olmaları temizlik bakımını etkilemektedir Özellikle de saman kağıttan yapıldıysa tozlanma ve yıpranma daha kolay oluşur. Kitabın temel olarak temizliğinde ilk olarak sorunun Hangi sebepten kaynaklandığına bakılır. Kitapların sayfaları ve kapakları incelendikten sonra kir nedeni anlaşılır.

Kitapların kapaklarında bulunan lekeler de ıslak mendil ile silinmelidir. Kitapların yırtık ve hasar görmüş parçalara bant veya yapıştırıcılarla onarılmalıdır. Kitapların kapakları jelatin kap ile de koruma altına alınabilir. Bu şekilde kitapların kapakları uzun yıllar sağlam bir şekilde bulunabilir.

Kitapların lekelerinin boyutlarda yine bu aşamada belli olur ve daha sonraki aşamalarda kitabı nasıl bir şekilde yıkamanız gerektiğine dair size ipucu verir.

Kitaplardan Eğer kötü kokular geliyorsa bu sefer yapmanız gereken uygulama ilk olarak kitaplara kabartma tozu satmak olmalıdır. Kabartma Tozun işlemini gerçekleştirdikten sonra kitapları 5-6 saat kadar dinlenmeye bırakın ve kitap hala kokuyorsa açık havaya alarak bekleyin.

Havalandırma işlemini birkaç saat uyguladıktan sonra uygulamanız gereken diğer çalışma teker teker fırça yardımıyla kitaplar arasında kalmış olan tozların alınmasıdır. Fırçanın Boyutu küçük olmalıdır ve uygulama yaparken son derece yumuşak bir şekilde davranmalısınız Çünkü saman yaprakları hızlı bir şekilde yazılabilir.

Kitapların temizliğini sürekli gerçekleştirmeniz mümkün değildir kitaplar taşınabilme özelliğine sahip olacağından dolayı periyodik olarak yılda bir ya da iki yılda bir kez yapılmalıdır.

Kitap üzerinde bulunan lekelerin tamamen temizlenebilmesi için mukavva üzerindeki tozları ıslak mendille yapabilirsiniz fakat peşine hemen kullanmanız gerekiyor. Aksi takdirde Buket özellikleri sıvıyı çekeceğinden ötürü kitabın yapısında bozulma ve deformasyon ortaya çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap