Kişniş Nasıl Saklanır?

kisnis-nasil-saklanir-23955

Kişniş Nasıl Saklanır? Maydanozgiller ailesinin içerisinde yer alan kişniş ülkemizde birçok alanda kullanılan önemli bir besin kaynağı olmakta. Aşotu, coriandr..

Kişniş Nasıl Saklanır?

Maydanozgiller ailesinin içerisinde yer alan kişniş ülkemizde birçok alanda kullanılan önemli bir besin kaynağı olmakta.

Aşotu, coriandre, coriander, kişnişotu ve kişniç olarak da halk arasında adlandırıldığını biliyoruz. Kişniş yıllık bir bitkidir ve yetiştiği zaman Ortalama 80 santim boya kadar uzayabilen bir köke sahiptir.

Kendine özgü bir aromaya sahip olması kişnişi özel yapan diğer unsurlar arasında bul. Ülkemizde en çok Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde yetişen kişnişin yetişme zamanı genellikle yaz mevsiminin sonları ve sonbahar aylarının başlığıdır.

Tek başına yemeklerde kullanıldığı zaman kattığı koku ve aramasıyla yemeklerin son derece lezzetli olmasını sağlayan kişnişi saklaması için iki farklı yöntem kullanabilirsin.

Bu yöntemleri doğru bir şekilde uygulama yaptığınız zaman bir yıl kadar süreden daha fazla kişniş saklamayı başarabilir. Birinci yöntem kurutup tohumu saklama yöntemidir ikinci yöntemde salamura yaparak buzdolabında muhafaza etme yöntemi.

Kişniş Ağustos ve eylül aylarında olgunluk dönemine ulaştığından dolayı toplanan bitkinin saklaması için bu dönem oldukça uygun.

Bu dönemde kurutma işlemi uyguladığınız kişnişlerinizi gölgeli ve Havadar bir alandaki unutursanız daha başarılı sonuçlar elde edersin. Kuruyan kişnişin tohumlarının Rüzgar aldıkça döküldüğünü  göreceksiniz.

Toz halinde saklamak istiyorsanız kişniş tohumu O çok sevilen aromatik kokusunu kaybedecektir. Eğer ki salamura yaprak saklamak istiyorsanız kişnişlerde en uygun dönem Eylül ayı olacak.

Kişniş önce ayıklayıp ardından bol su ile yıkayarak ince bir şekilde kesiyorsunuz. Daha sonra tuzlama işlemini gerçekleştirip yaklaşık üç saat kadar beklemeniz gerekiyor.

Bu işlemin ardından küçük cam kavanozların içerisine yerleştirilen kişnişler, kavanoz içerisine biraz daha tuz katılarak tamamen ağzı kapatılır.

Bu saklama metodu sayesinde yaklaşık iki yıl kadar süre boyunca kişi dişlerinizi düzenli olarak saklama imkanınız bunlar.

İnsan sağlığına son derece faydalı özellikleri bulunan kişi dişlerinizi bu farklı iki metodu kullanarak saklayabilir ve uzun yıllar yemeklerinize lezzet katması için kullanabilirsiniz.

Saklama yöntemlerinin içerisinde bulunan temel mantık Havadar ve gölge bir ortam içerisinde saklanmalıdır, bu imkanları sağlayabiliyorsanız iki yıla yakın bir süre boyunca kişnişlerinizi saklayabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap