Kırıkkale İçin Detaylı Hava Durumu

Kırıkkale Hava Durumu tahminlerini devletimizin, Hizmeti olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından anlık olarak alınmaktadır. Burada aldığımız tahminler Rüzgar bilgisi sıcaklık derecesi ve hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

°C Başında yazan anlık olarak sıcaklığı göstermektedir. Hemen sağında yer alan görseller ise Hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

Kırıkkale Hava Durumu Tahmini

Kırıkkale için Son dakika Anlık Ortalama Hava Durumu

KIRIKKALE

Kırıkkale için 5 Günlük Hava Tahmini

KIRIKKALE

NOT : 

Güncelleme her gün saat 14.00‘e kadar yapılmaktadır. (TSi)

Saatlik tahminlerde “Beklenen Hadise” kısmında verilen hava durumu, geçmiş 3 saatlik periyot içindeki hâkim hava durumunu göstermektedir.

Saatlik tahminlerde “Rüzgâr Hamlesi” kısmında verilen değer, geçmiş 3 saatlik periyot içinde rüzgâr hızındaki ani artışı temsil etmektedir.

Saatlik tahminlerde “Hissedilen sıcaklık”, aynı saatte tahmin edilen hava sıcaklığı ile nispi nem ve rüzgâr değerlerine göre hesaplanmaktadır. Bu sıcaklık, iklimsel çevre, giysilerin ısı direnci, vücut yapısı ve kişisel durumdan olduğu kadar, termometre sıcaklığı, nispi nem, rüzgâr ve radyasyon gibi dört meteorolojik faktörden etkilendiği için sübjektif bir kavramdır.

Diğer tahmin bilgileri, tahmini yapılan zaman civarında beklenen değerleri göstermektedir.

HAVA TAHMİNİ simgeleri Ne anlama Geliyor ?

hava-simgeler-1
hava-simgeler-2
hava-simgeler-3

Kırıkkale

Kırıkkale, İç Anadolu Bölgesinde bulunan ve sonradan il statüsü kazanmış şehrimizdir. Geçmişte Ankara’nın ilçesi olan ve sonrasında İç Anadolu için yapılan kalkınma planları dahilinde il statüsü kazanan şehirler arasına girmiştir. 1989 yılında il olan Kırıkkale’nin isminin Kırıkköyü ile Kalepete kısaltmalarından oluşturulduğu düşünülmektedir. Ancak tarihinde de Osmanlıca ismi Kırıkkal olarak karşımıza çıkmaktadır. 

0318 telefon alan koduna sahip olan şehirde plaka kodu 71 olarak belirlenmiştir. Kırıkkale nüfusu ise 278.703 olarak sayılmıştır. Nüfusunun yapısına bakıldığında 139.422 kadın, 139.381 erkek olduğu gözlemlenmektedir. Toplam 9 ilçeye sahip olan şehir ortalamanın altında bir yüzölçümüne sahiptir. Sonradan il olmuş bir şehir olmasından dolayı bu durum gayet normal. 

Kırıkkale Coğrafi Konum

Kırıkkale coğrafi konumuyla Ankara’nın hemen yanında yer almaktadır. Ki zaten il olmadan önce bir Ankara ilçesi olarak biliniyordu. Kırıkkale’nin batısında Ankara bulunuyorken, kuzeyinde ise Çankırı bulunmaktadır. Doğusunda hem Çorum hem de Yozgat ile sınır komşusudur. Güneyde Kırşehir ile komşu olan Kırıkkale Orta Kızılırmak bölümü olarak adlandırılan noktada yer alır. 

Nüfusuna baktığımızda 4.791 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip olan Kırıkkale’de kilometrekarede yaşayan kişi sayısı 58 dolaylarındadır. Fakat ilçe merkezlerine kıyasla merkezi çok daha gelişmiştir. Merkez ilçede bu oran 461 kişiye çıkmaktadır. Koçu dağı, Yiğit tepe, Çoruhözü deresi ve tabii ki Kızılırmak şehrin en önemli coğrafi nitelikleri arasında yer alır. 

Kırıkkale’de Hava Koşulları

Kırıkkale iklimi ile ilgili en net tabir sert geçen karasal iklim olacaktır. Zaten İç Anadolu bölgesinde yer aldığından dolayı karasal iklim dışında bir hava koşulu beklemek yanlış olur. Bunun yanı sıra yaz aylarında çok sıcak bir hava akımıyla karşılaşılır. Ki bu karasal iklimde gayet normaldir. Sert geçen karasal iklime sahip diğer iller gibi kış ayları bir hayli soğuk geçer. 

Ki bunun getirisi olarak çok büyük sıcaklık farklılıkları oluşabilir. Sıcak hava dalgası 39 derecenin üzerine kadar çıkabiliyorken, -21’e kadar da inebiliyor. Ortalama bir yağış döngüsü olan Kırıkkale’de bu denli sıcaklık farklılıklarının olması yaz ve kış aylarında tamamen bağımsız bir iklim görmeyi mümkün kılar. Hatta gündüz ve gece arasındaki sıcaklık farkları bile yüksektir. 

Kırıkkale Tarihi ve Kültürü 

Kırıkkale için henüz arkeolojik çalışmalar belirli dönemler için gerçekleştirilmektedir. Örneğin eski çağ için bir çalışma yapılmamış olmasına karşılık kalkolitik çağa dair pek çok buluntu mevcuttur. İskân alanları, höyükler ve buluntular gösteriyor ki Neolitik çağ ve sonrasında da Asurlardan Hititlere, Frig ve Bizans’tan Selçuklulara kadar uzanan bir tarihe ışık tutulabiliyor. 

Dönemsel olarak kullanılmış çok eski yerleşim yerlerine sahip olduğunu ortaya çıkarılan arkeolojik bulgular neticesinde inceleyebiliyoruz. Dolayısıyla Kırıkkale kültüründe tarihi yapılar bir hayli yoğun görünüyor. Ayrıca kültür açısından da kilim ve heybe dokumacılığı şehrin en büyük kültürel mirası olarak görülüyor. Toprak işleri aynı şekilde çok uzun yüzyıllar insanların ilgisini çekmiş ve yorgancılık da halen daha devam ettirilen bir gelenek olarak sürdürülmüş. 

Kırıkkale Mutfağı

Kırıkkale mutfağı ismen duyduğumuz fakat aslında yöresini ya da tadını bilmediğimiz çok sayıda yiyeceği içeriyor olabilir. Örneğin Omaç, Bazlama, Haside, Erişte, Gölleme bunlar arasında en yaygın bilinenleri oluşturuyor. Tabii ki bunlar haricinde daha önce hiç duymadığınız tatlarla da karşılaşabilirsiniz. 

Dönderme, keskin tava, tuvalak gibi isimleri daha önce duymadıysanız bile Kırıkkale kültürünün bir parçası olan yemeklerden olduğunu bilmelisiniz. Gezi esnasında kültürün, tarihin ve eşsiz yapıların tadını çıkarırken mutfak açısından da yeni şeyler keşfetmek mümkün hale gelecektir. 

kırıkkale hava durumu, kirikkale hava durumu, hava durumu kırıkkale, kırıkkale hava, kırıkkale 5 günlük hava durumu, hava durumu kirikkale, kırıkkale bugün hava durumu, kırikkale hava durumu, kırıkkale hava raporu, kirıkkale hava durumu, kırıkalede hava durumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap