Kilo Aldıran Gıdalar ve İdeal Kilo

Sağlıklı şekilde kilo almak için yiyeceklerdeki kalori, yağ oranı ve protein miktarlarını bilmek gerekir. İdeal kilonuza ulaşmak için besinler listesi yazımızda

Kilo problemi sadece obezlik ya da şişmanlıkta ortaya çıkan bir durum değildir. Eğer normal kilonuzun altında bir kiloda iseniz sağlıklı bir şekilde kilo almak için de dengeli bir beslenme programına ihtiyacınız vardır. Sağlıklı bir şekilde kilo almak için de boş kalorili olarak adlandıracağımız ve sağlığınıza yararlı olmayacak gıdalardan uzak durmanız gerekir.

Kilo almak için yapmanız gereken ilk şey, gün içerisinde harcayacağınız kaloriden fazlasını gıdalar yolu ile almak olacaktır. Hem besin değeri yüksek gıdalar hem de kalori yoğunluğu yüksek olan gıdaları tüketerek sağlıklı kilo alma sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

İdeal Kilo

Aslında herkesin zayıf olmaya çalıştığı şu çağda, kilo almak için uğraşanların sayısı oldukça az olarak bilinse de normal ya da ideal kilo kavramlarından bahsetmemiz gerekir. Bilindiği üzere aşırı kilolu olmak bir sağlık problemi olduğu kadar aşırı zayıf olmak da çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirecektir.

Öncelikle aşırı zayıf olmak bakteri ve virüs yoluyla bulaşan hastalıklara daha kolay yakalanmanıza neden olur. Bunun dışında cilt, saç ve tırnaklarda sağlıksız görünüme, hormon dengesinin bozulmasına da neden olabilir.

Hemen herkesin yaşa, boya ve cinsiyete bağlı olarak ideal kilosu değişecektir. Sizin kendinizi sağlıklı ve mutlu hissettiğiniz kilo aslında sizin ideal kilonuzdur. Ama ortalama bir değere bakacak olursak da 170 cm boyunda, 30 yaşlarında bir bayan için ideal kilo 58-62 aralığıdır. Yine 180 cm boyunca 25 yaşında bir erkek için de ideal kilo aralığı 68-72 kilo aralığı kabul edilmektedir.

Kilo Aldıran Besinler

Vereceğimiz kilo aldıran besin listesindeki her gıda size uygun olmayabilir. Yaş aralığınıza, hastalıklarınıza dikkat ederek ve gerektiğinde doktorunuza başvurarak istediğinizi tüketebilirsiniz.

Hayvansal Yağlar: Yüksek oranda kolesterol içermelerine rağmen, balık ve et yağları kalori bakımından da son derece zengin oldukları için tüketilebilir. Örneğin 100 gram tereyağında yaklaşık 900 kalori bulunmaktadır.

Bitkisel Yağlar: Özellikle zeytinyağı, palmiye, fıstık yağı, soya yağı gibi yağlar yüksek kalorili besin sınıfına gitmektedir. Hidrojene edilmemiş doğal yağlar dengeli ve hafta içerisine dağıtılarak tüketilirse sağlıklı bir şekilde kilo almanıza yardımcı olacaktır.

Kuruyemişler:

sağlıklı yağ asidi, protein ve kalori alabileceğiniz gıdaların başında kuruyemişler gelmektedir. Örneğin 1 avuç badem 161 kaloridir ve bu kalorinin 25i karbonhidrat, 116sı yağ ve 2si ise proteinden oluşur.

Fıstık Ezmesi: 1 yemek kaşığı fıstık ezmesinde yaklaşık 100 kalori bulunur. Bu da sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyenlerin tüketebileceği bir miktardır.

Bitter Çikolata: %70 kadarı kakaodan üretilen bitter çikolatalar hem kalori bakımından yüksektir hem de iyi bir antioksidandır.

Peynir: Kilo aldıran gıdalardan birisi de peynirlerdir. Kalsiyum ve protein bakımından da zengin olan peynirler yağ oranlarına dikkat edilerek tüketilmelidir.

Tahin: bir diğer kalori kaynağı da tahindir. 100 gramında yaklaşık 595 kalori bulunmaktadır.

Kilo Aldıran Diğer Gıdalar: Tam buğday ekmeği, kuru üzüm, kuru kayısı, Hindistan cevizi sütü, avokado, esmer pirinç, üzüm suyu, yulaf ezmesi, patates, ceviz, ananas suyu…

Sonuç olarak eğer düzenli ve sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız mutlaka kalori hesabı yapmalı ve ona göre gıda almalısınız.

Eğer günde ortalama 300-400 kalori fazladan alırsanız ayda 1 ila 1-5 kilo alabilirsiniz. Bu da oldukça sağlıklı bir kilo alma miktarı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap