Kaza Tespit Tutanağı Tutulmazsa Neler Olur?

kaza-tespit-tutanagi-tutulmazsa-neler-olur-79647

Kaza Tespit Tutanağı Tutulmazsa Neler Olur? Trafik kazalarında önemli bir yere sahip olan birtakım ayrıntılar vardır ve trafik kazası yaşanması halinde bu ayrıntılara dikkat edilmesi gerekir. Bu sayede çeşitli adımların doğru bir şek, ilde uygulanması sağlanır. Sürücülerin, seyir esnasında özenli bir şekilde davranmaları, kendi can sağlığı bakımından değerli olduğu kadar başka insanların can sağlığı bakımından da bir hayli önem teşkil eder.

Geçirilmiş olan her kaza durumunda neticeleri veya büyüklüğü fark etmeden muhakkak kazanın ardından tutanak tutulması gerekir.  Çünkü tespit tutanağı trafikte bulunma hakkı olan araçların, en az iki araç ile karışılan kazadan sonra tutulur ve maddi hasarlara neden olan bu kaza süreçlerinde tespit tutanağı çok büyük bir öneme sahiptir.

Kaza Tespit Tutanağın Nasıl Düzenlenir?

Muhtemel kaza durumlarında düzenlenmesi gereken tespit tutanağı, kazaya karışan araç sahipleri ile beraber düzenlenmelidir ve bu durum mecburidir. tespit tutanağı, resmî kurumlar tarafından tek kişilik belge yerini almaz ve bu sebeple en az iki kişi ile birlikte hazırlanması önem arz eder. Kaza tespit tutanağının düzenlenmesinde gereken bir başka şart ise kazaya karışan araçların bütününde maddi hasarların oluşması halidir. 

2008 Yılından önce bu tutanaklar, trafik polisleri tarafından düzenlenirken Nisan 2008 tarihinden sonraki zamanlarda tutanakların trafik polisleri tarafından tutulması mecburiyeti ortadan kaldırılmıştır. Trafik kazasına karışmış olan araç sahiplerinin, kendi aralarında anlaşmaya varmaları durumunda kendi aralarında tutanak düzenlemeleri de söz konusudur. Ancak bazı kaza durumlarında kaza yerine polis veya jandarmanın intikal etmesine gerek duyulabilir.

Başka İçerik:  Hasar Anında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Ölüm ve Yaralanma Olan Durumlarda Kaza Tespit Tutanağı

Ölüm veya yaralanma gibi durumların meydana geldiği trafik kazalarında kaza tespit tutanağı tutulmaz ve bunun yerine trafik polisinin olay yerine intikal etmesi gerekir. Ölüm veya yaralanma ile sonuçlanan trafik kazalarında tespit tutanağı tutulmuş olsa bile geçerliliği yoktur. Araç sahipleri için zorunlu trafik sigortası olmazsa olmazlar içinde yer alır.

Zorunlu trafik sigortası bünyesinde trafik kazası neticesinde meydana gelen birtakım maddi zararların karşılanması sağlanır. Bu doğrultuda trafik kazası yaşanması durumunda maddi hasarların tespit edilebilmesi adına muhakkak kaza tespit tutanağının düzenlenmesi önemlidir.  Kazanın ardından meydana gelen maddi hasarları tespit edebilmek ve bu hasarı karşılamak için sigorta firmaları, kaza tespit tutanağı tutulması koşulu gözetirler.

Trafik Kazasının Ardından Tutanak Nasıl Düzenlenmelidir?

Trafik Kazasının Ardından Tutanak Nasıl Düzenlenmelidir?

Trafik kazası sonucunda düzenlenmesi gereken kaza tespit tutanağı, kaza sahipleri tarafından hazırlanmalı ve tutanak düzenlendiği sırada kazaya karışan her iki taraf da kaza ile alakalı görüşlerini dile getirmelidir. tutanak iki biçimde hazırlanabilir ve ilk teknik bünyesinde araçta bir adet kaza tespit tutanağı bulundurmak yer alır.

İkinci yöntemde ise mobil uygulamalar aracılığıyla kaza tespit tutanağı düzenlenir.  Araç sahipleri bulunulan zaman içinde araçlarında tespit tutanağı bulundururlar fakat herhangi bir sebepten ötürü aracında tespit tutanağı bulunmayan araç sahipleri, oldukça rahat bir yol olan mobil uygulamalardan faydalanabilirler.

Tutanak Ne Kadar Süre Geçerli?

Kaza tespit tutanağının geçerlilik süresi trafik sigortaların koşullarında belirlenmiş olup, konu ile alakalı olan süreyi çok iyi biliyor olmak muhtemel mağduriyetleri önlemek açısından çok büyük bir öneme sahiptir. İki yıl geçerlilik süresine sahip olan kaza tespit tutanağının, kasko ve kaza işlemleri yönünden bu süreyi aşmaması önemlidir.

Trafik kazasının devamında tespit tutanağı tutulmadığı zamanlarda, sigorta acenteliğinin meydana gelen maddi hasarı karşılayamamasının yanında oluşan maddi hasarı, araç sahibinin kendisinin karşılaması gerekir. Yaşanılan trafik kazası sırasında var olan durumda tespit tutanağının yer almadığı durumlarda mobil kaza tutanağı tercih edilebilir ve bu sayede tespit tutanağı düzenlemesini hayata geçirmek mümkündür.

Başka İçerik:  Deprem Korkusu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Yenilir?

Trafik Kazasından Sonra Tutanak Düzenlenmesi Gerektirmeyen Durumlar

Yaşanmış olan trafik kazalarının bütününde kaza tespit tutanağının tutulmasına lüzum yoktur. Gerek duyulmayan durumlarda kaza tespit tutanağı düzenlenmez. Yapılan kazada, kazaya karışmış olan araçlarda hasar söz konusu değilse tespit tutanağı tutulmasına ihtiyaç yoktur. 

Bu duruma ek olarak yaşanan kazada ölüm veya yaralanma gibi bir durum söz konusu olduğu zaman bu durumda da tespit tutanağı düzenlenmesine ihtiyaç yoktur. Kazaya karışmış olan kişilerden birinin reşit olmaması, alkollü durumda bulunması, sürücünün ehliyetsiz olması veya akıl sağlığının yerinde olmaması gibi hallerde kaza tespit tutanağının düzenlenmesine gerek duyulmaz.

Kaza Tespit Tutanağında Yapılması Gereken İşlemler

Kaza Tespit Tutanağında Yapılması Gereken İşlemler

Yazılı bir şekilde düzenlenen kaza tespit tutanağında olay yeri, kaza tarihi, her iki tarafından kişisel bilgileri, görgü tanığının aktardığı bilgiler ve adresi ile birlikte aracın darbe aldığı ve hasar meydana gelen bölümleri gibi bilgileri yer almalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol