Kaylule Uykusu Nedir? Hangi Vakitte Yatılır? Bilimsel Olarak Yararları Nelerdir?

kaylule-uykusu-nedir

Kaylule uykusu sayesinde bütün günün yorgunluğunu kısa bir süre uyuyarak atabilirsiniz. Zira Peygamber Efendimiz (s.a.v) de bunu tavsiye etmektedir. Gün içerisinde enerji kazanmamızı sağlayan kaylule için vakit önemlidir. Sünnet olmasının yanı sıra bilimsel olarak faydaları kanıtlanmıştır. Ne zaman yatmak gerekir? Kaylule uykusu ile ilgili hadis nedir? Merak edilen soruların yanıtlarını sizler için derledik. 

Müslümanlar olarak güne sabah namazı ile erkenden başlıyoruz. Hal böyle olunca öğlen vakitleri halsizlik çöküyor. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) bu durumu üzerinden atmak için kısa süreli kaylule uykusuna yatardı. Biz de O’nun izinden gideceğiz. Bu süre 20-60 dakika aralığında değişmektedir. Fazlası da iyi değildir. 

Kaylule uykusu genellikle öğle namazı başlamadan evvel yapılır. Ama duruma göre namaza müteakipte yatabilirsiniz. Bir hadisi şerifte Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Öğlen vakti kaylule uykusuna yatınız. Kesinlik var ki şeytanlar bunu icra etmezler. Nafile ibadet olarak geçmektedir, öğlen dendiği için namaz öncesi ve sonrası konusunda net bir bilgi yoktur. Kendinize uygun olan zaman dilimini seçebilirsiniz. 

Kaylule Ne Anlama Gelir? Bu Uykuya Ne Zaman Yatmak Uygundur?

Gündüz vakti güneş en üst noktadayken yapılan kaylule bizim için bir ara uykudur. Bedenen rahatlamamızı sağladığı gibi bir nevi de ibadet yerine getirmiş oluyoruz. Tabii, günümüzde evimizden uzakta çalıştığımız için bu tür uykuyu gerçekleştirmek çok zor. Kendi işinizi bile yapsanız öğlen kazanç sağlamak için de uyumak istemeyebilirsiniz. 

Kaylule uykusu sayesinde günün verdiği bitkinlik gider, sağlığımız için fayda sağladığından da ALLAH’a iman ederken daha istekli olacağız. Müslüman olarak yaşamımız boyunca 3 defa bu ibadeti yerine getirmeliyiz. Çalışma hayatı izin vermiyorsa izin günlerinizde yapabilirsiniz. 

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) şöyle demiştir: Sabah vakitleri oruç tutacağımızda bize güç verecek olan sahura kalkmak ve karnımızı doyurmaktır, gecenin geç vakitlerine kadar ALLAH’ın anmamıza da kaylule uykusu destek olacaktır. 

Kaylule Uykusu Nedir? Hangi Vakitte Yatılır? Bilimsel Olarak Yararları Nelerdir?
Kaylule Uykusu Nedir? Hangi Vakitte Yatılır? Bilimsel Olarak Yararları Nelerdir?

Kaylule Uykusuna Yatmanın Bilimsel Olarak Yararları

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v), biz müminlere bir şeyi tavsiye ettiyse onda mutlaka bir hikmet vardır. Bazen fiziksel olarak kullara yarar sağlar bazen de ruhsal olarak bizi destekler. Tabii, bir de sünnet kazanarak amel defterimizi iyi şeylerle doldurmayı başarıyoruz. Bilimsel olarak yararlarını da görünce bu bir kere daha kanıtlanmış oluyor. 

Kaylule bir nevi güzellik uykusu anlamına gelir. Bu sayede ileri yaşa rağmen daha genç görünmek mümkündür. Çünkü öğlen uykusu hücrelerin tazelenmesine yardımcı olur. 

Uykudan kalktıktan sonra işlerimize ve ibadetimize enerjik şekilde devam edebiliriz. Bilimsel araştırmalar da performansı ciddi oranda yükseldiğini ortaya koymuştur. 

Sabah erken kalktığınızda öğlen bir ağır çöker, kaylule uykusu bunu önler ve uykusuzluk çekmezsiniz. Çünkü uyku durumundayken sinirlerimiz bozulur, bu durumda vücudumuza zarar veren toksinler ortaya çıkar. Öğlen uyumak bu sorunu da ortadan kaldırır. 

Unutkanlığınızı giderir. Bazı bilgiler kafamızdan bir an silinir gider. Yapılan bilimse çalışmalar gösterdi ki: Kaylule yani diğer adıyla öğlen uykusuna yatıldığında, aklımızın bir kenarında bulunan bilgiler, geçici bellekten kalıcı bölüme geçer. Her şeyi unutma devri bitiyor. 

Fazla yemesiniz de sürekli kilo alıyorsanız kaylule bu konuda da size yardımcı olacaktır. Gün içinde yeteri kadar uyumazsanız, uyku durumunda gezerseniz, iştahınız açılmaya başlar. Sürekli bir şey yeme isteği gelir. Kaylule uykusu için yapılan araştırmalar gösterdi ki, 20-60 dakika boyunca uyumak hormonları düzenler ve iştahı keser. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap