Kavanoz Nasıl Açılır?

Genelde topraktan ve camdan yapılan ve çeşitli ebatlarda olabilen kavanozlarda ev hanımların genelde yaşadığı sorun ağzını açmakta zorlanmalıdır. Plastikten ve..

Genelde topraktan ve camdan yapılan ve çeşitli ebatlarda olabilen kavanozlarda ev hanımların genelde yaşadığı sorun ağzını açmakta zorlanmalıdır.

Plastikten ve metalden olan çeşitleri de bulunan kavanozlar ev hanımlarının günlük yaşamlarında hayatlarını kolaylaştırmaktadır.

Genelde konserve, reçel, bakliyat gibi gıdaları saklamak için kullanılan kavanozların en büyük özelliği besini taze tutmasıdır. Kavanozun kapağını hava almayacak şekilde kapattığınızda besini uzun süre ilk günkü tazeliğinde koruyabilirsiniz. Gıdaların muhafazasında bu kadar artı özelliğe sahip kavanozların çıkardığı en büyük sorun kapağının açılmamasıdır.

Kapağını açmakta zorlandığınız kavanozlar için en pratik yollardan bazıları ise şunlardır. Mutfak tezgâhınıza koyduğunuz kavanozunuzu ucu sivri bir bıçak ya da tornavida yardımıyla kolaylıkla açabilirsiniz.

Yapmanız gereken bıçağın ya da tornavidanın uç kınsını hafifçe kapağın altına sokarak yukarı kaldırmak sonrasında pıt sesini duyduğunuzda kapağı açılma yönüne doğru çevirmeniz yeterli olacaktır.

Kavanoz nasıl açılır sorunuza bir diğer kolay yöntem ise kavanoz kapağını alt tarafta kalacak şekilde sıcak suyun içinde bir süre bekletmek ve sıcak suyun içersinden çıkarttıktan sonra bir süre bekleyin ve kapağı açılma yönüne çevirin bu biraz zahmetli bir yöntem olsa da kapağın açılması kesidir.

Hanımların korkulu rüyası sıkışmış kavanoz kapağının açılma yönteminden biride çok basit bir yöntemdir. Kapağı sıkışmış kavanozunuzu ters çevirerek alt kısmına üç dört defa hafifçe vurmak olacaktır. Bu sayede kavanozun içersindeki hava değişimi alt, üst olduğu için kapağı rahatça açılacaktır.

Kavanoz kapaklarının sıkışma nedenin ise uzun süre açılmamış olmasıdır. Aslında bu durum kavanozun içerdeki gıdayı daha taze saklamasına neden olur çünkü ağzı açılmış ya da kapağı sıkı bir şekilde kapanmamış kavanozun içersine hava girdiği için içersindeki gıdanın çok kısa sürede bozulmasına neden olacaktır.

Bu nedenle özellikle kışlık konserve yapan hanımların kavanoz kapağını çok sıkı şekilde kapatmaları konservelerinin tadını taze tutacaktır. Uzun süre kapağı kapalı kalan kavanozların açmanın bir diğer yöntemi ise sıcak suya batırılmış bir bezin suyunu sıkıp kavanoz kapağının etrafına sarmanız ve beş on dakika bekledikten sonra kolayca açmanızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap