Katran Lekesi Nasıl Çıkar?

katran-lekesi-nasil-cikar-51275

  Oldukça yayılıp derinlere işleyebilen katran lekeler arasında en çok uğraştıranlardandır. Genelde çok günlük bir leke olmamasına rağmen yaşadığınız temi..

Oldukça yayılıp derinlere işleyebilen katran lekeler arasında en çok uğraştıranlardandır. Genelde çok günlük bir leke olmamasına rağmen yaşadığınız temizleme ölçütünü uzun süre unutmayacağınıza emin olabilirsiniz.

Çünkü uğraş verdiren zor bir leke çıkarma eylemiyle karşı karşıya kalacaksınız. Katran lekesi farklı yüzeylerde daha zor bir hal alabilir. Bilhassa kumaş üzerine ya da alıp bir suyun içerisine atabileceğiniz yerlerde temizliği kolay olabilir. Ancak sabit duran bir zeminden katran lekesini kazımak gerçekten güç ve zaman istemektedir.

Katran lekesi çıkar mı sorusunu soranlara olumlu bir cevap verebiliyoruz. Aslına bakarsanız lekelerin arınması için uygulayabileceğiniz sıvılar arasında yakından tanıdığınız alternatifler mevcut. Bunları uygularken dikkat etmeniz gereken nokta zemine zarar vermemektir. Gerek kazıma işlemi esnasında gerekse kullanacağınız temizlik ürünleriyle lekelere zarar verebilmeniz mümkündür.

Türkiye’de insanların katran temizliği için kullandığı en temel malzeme okaliptüs yağıdır. Hemen hemen her aktardan temin edebileceğiniz okaliptüs yağını uygulayarak katran izlerini silebilir ve kazıyabilirsiniz. Buna ek olarak alternatif temizlik ürünleri olarak kullanabileceğiniz malzemeler şunlardır.

Okaliptüs Yağı
Neft Yağı
Karbon Tetra Klor
Kuru Temizleme Sıvısı

Kullanacağınız temizlik malzemesini bir tencere ya da büyükçe kabın içerisine ekleyerek kaynattıktan sonra lekenin olduğu kumaşı içerisine atın. Yumuşamaya başladığında ise fırça ya da benzeri bir cisimle kazımanız gerekecektir. Genelde bıçak gibi sert kazıma araçları kullanılsa da bunu sağlayabilmenin en kolay yolu yağa batırılmış olan diş fırçası gibi kıllı araçlardır. Arınmasını sağladığından dolayı bu tip yöntemler daha kullanışlı olacaktır. Sonuçlarını kısa sürede görmenize rağmen ciddi bir güç isteyeceğini vurgulamalıyız.

Halıdan Katran Lekesi Nasıl Çıkar?

Halılara damlayan katran lekelerini temizlemek için önceliği katran izlerini yumuşatmaya vermelisiniz. Halının üzerinde kurumaya yüz tutmuş olan katran lekesini yumuşatmak için yukarıdaki yağları tercih edebilirsiniz. Dilerseniz okaliptüs yağı dilerseniz neft yağı kullanarak yumuşatması için kaynatmayı deneyebilirsiniz. Yağı katran lekesinin üzerine damlattıktan sonra yayılması, bekledikçe ise lekenin yumuşaması gözünüze çarpacaktır.

Bu şekilde bırakırsanız ve uzun süre müdahale etmezseniz yağ lekesinin de halıya işlemesi kaçınılmaz olacaktır. Dolayısıyla halıdan yağ lekesini havlu peçetelerle emdirebilirsiniz. Günümüzde katran izinin geçmesi için emdirme yöntemi en önemli seçenektir. Fazlalığı aldığınız için yalnızca leke olarak kalan kısımla karşılaşırsınız. Doğal olarak uygularken yağı bir beze sürerek silmek yine lekenin çözünmesinde etkin olacaktır.

Katranın temizlenmesi ve lekesinin kalmasıyla beraber klasik bir leke temizleme işlemine girişebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki malzemeleri kullanabilirsiniz.

Malzemeler

1 Çay kaşığı çamaşır deterjanı
Yarım bardak su

Hazırlanışı

Yarım bardak kaynamış suyun içerisine ilave edeceğiniz bir çay kaşığı kadar çamaşır deterjanı lekenin arınması için aktif bir çözüm sunacaktır.
Karışımı doğrudan lekenin üzerine uygulayabileceğiniz gibi bez yardımıyla silebilirsiniz.
En çok tercih edilen uygulama biçimiyse katran lekesini diş fırçasıyla silmek.
Diş fırçasını hazırladığınız karışıma batırarak uygulamayı ihmal etmeyin. Yine diş fırçası dışında benzer kazıma araçlarını kullanabilirsiniz.
Çok renkli olmayan ve çamaşır suyunun zarar vermeyeceği ürünlere bir çay kaşığı çamaşır suyu ekleyerek daha etkin bir temizlik yapabilirsiniz.

Kurumuş Katran Nasıl Temizlenir?

Kurumuş katran lekesi nasıl çıkar diye düşünenlerin işi biraz daha zor. Kurudukça katranın daha zor çıktığı bilinir. Eğer lekenin yumuşaması gerekiyorsa bunun için okaliptüs yağı en işlevsel sonuçları verecektir. Öncelikli olarak okaliptüs yağını kurumuş katran lekesinin üzerine uygulayarak yumuşaması için bekliyoruz.

Ardından temiz bez yaydığımız lekenin üzerine kaynamış ay çiçek yağıyla beze emdirme yapıyoruz. Böylece katran lekesini beze almaya başlayabiliriz. Sık sık bezin değiştirilmesi daha iyi bir temizlik sağlayacaktır. Günümüzde benzeri durumlarla karşılaşıldığında sıkça başvurulan diğer seçeneklerden birisi kazıma yöntemidir.

Kazırken halıya ya da kurumuş katranın bulunduğu zemine zarar vermek kötü sonuçlar doğurabilir. Fakat yinede insanların ilk olara uyguladıkları metot bıçak gibi sivri ürünlerle kazıma işlemini yapmaktır. Eğer bu şekilde yapıldığında kesin sonuç alınıyorsa devam edilebilir. Arada bir yağ takviyesiyle daha da yumuşatılıp sonrasında kazıma işlemiyle üzerinden geçilebilir. Ne kadar yağ uygularsanız o kadar yumuşayacak ve kolay arınacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap