Kaşıntı Neden Olur?

Gün içinde her insan farkında olmadan çok kez kaşınır. Bu bazen kafa kaşınması, bazen ise kol kaşınması olarak görülebilir. Her insanda deri oluşumunun olduğu ..

Gün içinde her insan farkında olmadan çok kez kaşınır. Bu bazen kafa kaşınması, bazen ise kol kaşınması olarak görülebilir. Her insanda deri oluşumunun olduğu her hangi bir bölgenin kaşınması mümkündür. Zaten kaşınma hissiyatı da deride ya da üst deride oluşan serbest sinir boşalmasının uyarılmasıyla oluşur. Bir bakıma ağrı ile büyük benzerlikler taşımasına rağmen ağrı ile çok farklı noktalarda değerlendirilir. Yapılan bilimsel tetkikler gösteriyor ki serbest dolaşan sinir uçlarının aslında hem ağrıya hem de kaşıntıya sebep olabiliyor.

Yani bir sınıflandırma yaptığımızda ağrı kaşıntının bir üst segmenti olarak kabul edilebilir. Tabi ki bunu şuan için kanıtlayabilen bir tez yok. Ancak teorik anlamdaki bulgular bunu gösteriyor. Kaşıntı sebepleri arasında farklı alerjenler olabileceği gibi tamamıyla tik olarak başımıza gelebilir. Bazen kaşıntılar yalnızca birkaç saniyelik bir histir. Aynı zamanda tırnağımızı sürttüğümüz anda bu his kaybolur ve uzunca bir süre tekrarlanmayabilir.

Patolojik kaşıntı olarak tanımlanan ve aslında gerçekten kaşıntı tanısı konulabilecek durumlarda ise derinin deforme olana kadar kaşınma isteğiyle karşılaşılması mümkündür. Bu tarz önemli kaşınma isteklerinin genellikle kalıtsal rahatsızlıklar, bakteriyel enfeksiyonlar ve birçok önemli hastalığın belirtisi olduğu kabul edilir. Araştırma işlemi ise daha da derinleşir ve insan sağlığını tehdit edebilecek en ufak detay dahi göz önünde bulundurulur.
Kaşıntı Nedenleri

Alerjik kaşınmalar çoğu zaman alerjinizin olduğu nesne ya da maddeye göre farklılık gösterir. Bazen bir dokunuş kaşınmaya sebep olurken bazen ise duymak, görmek ya da hissetmek bunun için yeterlidir. Patolojik kaşınma sorunları arasında ise daha ciddi problemlerle karşılaşılır. Hayatımızda stresten geçireceğimiz rahatsızlığa kadar geniş bir yelpaze her an kaşınmamıza sebep olacak semptomlara sebebiyet verebilir.

Alerjik Kaşınmalar

Birçok insanın bu konuda en çok muzdarip olduğu konu başlığı kıllı hayvanlardır. Bu kiminde kedi kiminde ise köpeklere karşı kaşınma problemi olarak görülebilir. Aslında çoğu zaman psikolojik olmakla birlikte bazen gerçekten vücudun hassasiyetleri ön plana çıkabilmektedir.Tabi aynı zamanda lateks, nikel, altın gibi geniş bir yelpazenin kaşıntıya sebebiyet verebilecek bir alerjen olabileceğini vurgulayalım.

Güneş

Güneş hayatımızın devam etmesi için gereklidir fakat korunmamız gereken de bir gerçektir. Yapılan araştırmalar güneş ışınlarının zararlı Ultraviole etkileriyle bizi kavurduğunu gösterir. İlk 15 dakika boyunca hiçbir belirti olmamasına rağmen güneş ışınlarına maruz kalan bir insanın 15 dakikadan sonra bağışıklık sistemi bu duruma karşı kalkan görevi görmeye başlıyor. Haliyle kızarıklıklar, yanıklar, cilt kararmaları, kırmızı noktalar gibi oluşumlar hemen kaşınma belirtisi gösterebiliyor.

Kadınsal Sebepler

Kaşıntı isteği neden gelir diye merak eden kadınlar bu soruyu genellikle üç farklı dönemde sıkça tekrarlar. Bunlar gençlik dönemi için regl döneminde, sonrasında hamilelik süresince ve orta yaşta ise menopoz dönemine girildiğinde yaşanır. Kaşınma sendromu kadınların %60’ında psikolojik olarak bile görülebilen bir eğilimdir.

Cilt Tipi ve Cildin Sağlığı

Cildinize dair bir zarar ya da darbe varsa, ameliyat ya da bir estetik operasyon geçirdiyseniz cildiniz fazlasıyla hassastır. Bu durumda kaşınma isteğini her daim hissetmeniz mümkündür. Bunun dışında ise yağlı cilde sahip insanların bu konuda biraz daha rahat olduklarını söyleyebiliriz. Çoğu zaman cilt kuruluğundan şikâyet eden herkesin kaşınma ile de yakından bir bağ içinde olduğu gözlemlenir.

Enfeksiyonlar

Tatlı tatlı kaşınan yaralarınızı hatırladığınızda aslında enfeksiyonların nasıl kaşıntı sebepleri arasına girdiğini doğrudan anlayabilirsiniz. Yenilenen hücre yapısının virüs ve bakterilere karşı enfeksiyon göstermesiyle birlikte bir iyileşme süreci oluşur. Derinin bu süresinde de doğrudan kaşınma ihtiyacı hissedilir.

Çevresel Faktörler

Gıdıklanma, bir tüy ile huylanma ya da uyarılma, kaşıntıya sebep olabilecek düzeyde dokunma buna örnek olarak gösterilebilir. Tabi bunların tamamı basit kaşıntı sendromlarıdır ve anlıktır. Geçici olduklarından ötürü rahatsızlık olarak dahi değerlendirilmezler.

Hastalıklar

Hastalıklarınız özellikle iç hastalıklar arasındaysa, çölyak, hodgkin, kansızlık ve böbrek yetmezliği gibi önemli tanılarsa kaşınma hissini sıkça yaşayabilirsiniz. Tabi bu herkesin aynı şiddette kaşınma reaksiyonu göstereceği anlamına gelmemektedir.

Kaşıntı Nasıl Geçer?

Kaşıntı çoğunlukla kaşıma eylemini gerçekleştirdiğiniz an tüm belirtileriyle ortadan kaybolur. Özellikle bu yönüyle çoğu zaman rahatlama eylemleri arasında gösterilir. Kaşınan bir yeri tırnağımızla kaşıdığımızda adeta zevk aldığımızı ima eden bir rahatlamayla karşılık veririz.

Tabi enfeksiyon yönünden var olan kaşınmalar, patolojik kaşınmalar bu gruba dahil tutulamaz. Eğer geçmeyen, sürekli kaşınan, uzun süredir var olan, şişme, batma ve ağrı gibi reaksiyonlara sebep olan bir kaşınma şikâyetiniz varsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Ayrıntılı bir dermatolojik muayene ile başlayarak tüm kaşıntı sebeplerinin ince bir biçimde araştırılması tedavi seçeneklerini ortaya dökecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap