Karya İsminin Anlamı

Karya İsminin Anlamı

Ailelerine bir kişi daha eklenecek olan kişiler sıkça araştırma yapmaktadır. Bir çocuğa sahip olmanın verdiği telaş ve mutluluğun arasına ona verecekleri isim de eklenir. İsme karar verdikten sonra ise birçok soru kafalarında şekillenir. Bu sebeple ‘’Karya isminin anlamı nedir?’’ sorusu da birçok ebeveyn tarafından sorgulanmaktadır.

Karya ismi iki farklı manaya gelmektedir. İlk anlamı tan gibi koyu olandır. İkincisi ise antik dönemlerde İzmir ve Antalya illerinin arasında kalan bölgeye verilen isimdir. Kökeni Yunanca olan bu isim kız çocuklarına verilebilecek güzel isimlerdendir.

Ebeveynlerin aklında bulunan pek çok soru olduğundan bahsetmiştik. İsmin anlamını öğrendikten sonra sorulan diğer sorulardan biri de ‘’Karya ismi Kuran’da geçiyor mu’’ olmaktadır. Karya ismi, Kuran-ı Kerim’de geçmemektedir. Daha çok Yunan inanışlarında önemli görülmektedir.

Uzmanlarca yapılan pek çok analiz mevcuttur. Bunlardan biri de karakter analizidir. Uzmanlar, Karya isminin anlamı bakımından bu ismi kullanan kişilerin iradesinin kuvvetli olduğunu dile getirmektedirler. Genellikle olumlu amaçlara odaklanıp, motivasyonu güçlü olan insanlardır. Detaycılığı hiç sevmemektedirler. Aksine bütünlüğe karşı çabaları vardır. İsmin numerolojisine bakıldığı zaman sonuç bir çıkmaktadır ve bu da inatçı ve bencilliğin sayısıdır. Bu sebeple öncelikte kendi çıkarları vardır. Belli konularda kendilerinin kontrolünü sağlayabildikleri sürece parlak bir gelecek onlar için mümkündür. Lider ve güçlü insanlardır. İlişkilerinde ise sahiplenici taraf olurlar.

Çocuklarına verecekleri isimler hakkında her bilgiye ulaşmak isteyen aileler Karya isminin Türkiye’de kaç kişide olduğunu da bilmeyi istemektedirler. Bunun üzere uzun araştırmalar yaparlar. Bizde bunun için sonuçları aktaralım. Ülkemizde Karya adını kullanan insanların sayısı son yıllarda artış göstermektedir. 2022 verilerine bakıldığı zaman, Karya ismi Türkiye genelinde en çok kullanılan 3474. isimdir. Kız isimleri arasında ise 1548. sırada yer alır. Türkiye’de toplamda 611 kişinin Karya ismine sahip olduğu bilinir. Bu kişilerden 129’u ise İstanbul’da yaşamaktadır. Ankara’da ise bu isme sahip 53 kişi bulunmaktadır.

Ebeveynlerin aradığı sorulardan biri de çocuğumun isminin harf analizi yapılır mı?’dır. Bebeğinizin isminin harf analizi yapabilmek mümkündür. Karya isminin harf analizine bakacak olursak; K başarıyı ve unvan sahibi olmayı akıllarda uyandırmaktadır. A harfi atılganlığı ve enerjisi yüksek karakterleri çağrıştırmaktadır. R harfi ise tereddüdü hatırlatmaktadır. Y harfi de geçmişinden ders çıkarabilen insanları bizlere göstermektedir.

Türkiye’de sık kullanılmayan ve az kişinin sahip olduğu isimlerden biri olan Karya isminde ünlüler olup olmadığı merak konusudur. Karya ismine sahip ünlüler ile alakalı hiçbir sonuç bulunamamıştır. 

Uzman görüşlerince yapılan pek çok analiz olduğunu belirtmiştik. Bu analizlerden en çok sorulanı ise karakter analizi olmaktadır. Karya isminin analizi yapılacak olursa bu isme sahip kişilerin ailelerinin hayatını çok önemsediği görülmüştür. Aile ilişkilerinde çok iyilerdir. Her zaman hayatlarının ön planında bu vardır. Partnerleriyle ilişkilerinde ise onları hayatına almadan önce fazlasıyla seçici davranırlar. Ancak doğru kişi olduğuna inandığı kişiye de inanılmaz bağlanırlar. Anlayışlı ve hoşgörülü olmaları sebebiyle güzel ilişkiler kurarlar. İş dünyasında ise sabır gösteren, temkini elden bırakmayan bir yapıları vardır. Azim ve çabalarının karşılığını alırlar. Bu sebeple de maddi sıkıntıya düşmezler.

Karya ile benzerlik gösteren pek çok isim vardır. Bunları sıralamak gerekirse;  Kayra, Kardelen, Karen, Derya, Arya, Ferya, Gonca gibi isimleri  örnek olarak gösterebiliriz. Ayrıca Karaca, Kartal, Karahan, Kaya isimlerini de Karya ismi ile benzerlik gösteren erkek isimleri arasındadır. Doğacak bebeğinizin bu isimde bir kardeşi varsa uyumlu olması adına bu isimlerden birini de diğer çocuğunuza verebilirsiniz. Veya bebeğinize iki isim vermek istiyorsanız sizler için ideal olan isimler bunlardır. 

Türkiye’de çok sık kullanılmasa da kulağa hoş gelen bir isim olan Karya modern çağda sık sık karşılaşacağımız isimlerden biri olacaktır. Az kişide olması sebebiyle de dikkatleri çeken bir isim bebeğinize vereceğiniz hoş bir isimdir. Dinimizde de caiz olan bu ad gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz isimlerdendir.

karya-isminin-anlami-34078
Karya İsminin Anlamı

Karya isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Tan Gibi, Koyu
  • 2 – Karya, Antik çağda, Güney Batı Anadolu’da, İzmir ve Antalya arasında kalan bölgeye verilen isim.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Yunanca
Kuran ‘da geçmiyor.

Karya ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Karya ismini kullanan 611 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Karya ismini kullanan 129 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Karya ismini kullanan 53 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Karya ismini kullanan 165 kişi bulunmaktadır.

Karya isminin Türkiye sıralaması

Karya en çok kullanılan 3474. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 1548. isimdir.

Karya ismini kullananların sayısı, son bir yılda 40 kişi artmıştır.

Karya isminin Harf Analizi

Kişiye Karya ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Karya İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Karya ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Karya isminin anlamını gözden geçirin!

Karya İsminin Numerolojisi

Karya isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

K: on dört
A: bir
R: yirmi bir
Y: yirmi sekiz
A: bir
TOPLAM: 65

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap