Karabaş Otu Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Karabaş otu genelde bitki çayı ve yağ yapımında kullanılır. Sindirim sistemine iyi gelen faydaları bulunmaktadır. 2 taneden fazlası zararlıdır.

Karabaş Otu

Karabaş otu ballıbabagiller familyasına ait lavanta bitkisinin kardeşi olarak bilinmektedir. Karabaş otu sıcak memleketleri sever.

En çok Akdeniz ikliminde yetiştirilir. Kurak topraklara dayanıklı yapısı ile tam bir Akdeniz bitkisidir. Karabaş otu da tıpkı lavanta gibi güzel mor çiçekleri ile dikkat çekmektedir. Ülkemizde en eski dönemlerden bu yana pek çok alanda kullanılmaktadır.

Halk arasında lavantaya benzerliği sebebi ile ‘yalancı lavanta’ olarak da bilinmektedir. Karabaş otu ‘Gargan’ ve ‘kesiş otu’ olarak da geçmektedir. Osmanlı dönemi hekimleri tarafından da tedavi edici olarak kullanılmıştır.

O zamanlar halk arasında yaygın olan koleraya karşı şifa amaçlı kullanılması için padişah tarafından ferman yaptırılmıştır.

Daha sonraki dönemlerde ise 1. Dünya savaşı esnasında mikropların öldürülmesi için kullanılmıştır. Hala günümüzde alternatif tıpta tedavi edici olarak aktif olarak kullanılıyor.

Karabaş Otu Nasıl Saklanır?

Karabaş Otu Nasıl Saklanır?
Karabaş Otu Nasıl Saklanır?

Karabaş otu nasıl saklanır diye sorulacak olursa Karabaş otu toplandıktan sonra kurutularak saklanır. Toplandıktan sonra ister yaş halde ister kuru halde çay olarak demlenir. Karabaş otunun en iyi saklanma yöntemi kurutarak ya da dondurularak saklanmasıdır.

Taze taze toplanan mor çiçekli karabaş otları bol güneş alan bir yerde kurutulmalıdır. Bol güneş alan ancak gölgelik alanda kurutulur ise çiçekler rengini koruyacaktır.

İyice kuruduğundan emin olunan karabaş otları temiz bir poşet ya da sağlam cam bir kavanoza yerleştirilerek hava alması engellenir. Bu şekilde saklanan karabaş otları hava almadıkları müddetçe  uzun bir süre saklanabilirler.

Karabaş Otu Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Karabaş Otu Yemeklerde Nasıl Kullanılır?
Karabaş Otu Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Karabaş otu yemeklerde nasıl kullanılır diye merak edenler için bilinmesi gerekir mi karabaş otu hem taze olarak hem de kuru olarak keşfedildiği tarihi boyunca genellikle çay olarak tüketilir. Karabaş otunun yapraklarından demlenerek hazırlanan şifalı çay, çiçekleri kullanılarak da yapılabilir.

Tane yaprak ve bütün çiçeklerinden elde edilen çayın dışında, toz haline getirilerek de kür yapılıp kullanılır. Ayrıca karabaş otundan üretilmiş olan uçucu yağları da cilt üzerinde olumlu etkiler yaratması için kullanılır. Pek çok cilt yarasını iyileştirmek için hem yağ olarak hem de maske olarak kullanılır.

Pek çok hastalığın tedavisinde tek başına kullanılan karabaş otu, başka otlarla karıştırılarak da kullanılıyor. Ancak bu konuda dikkat etmek gerekiyor.

Her yararlı bitkiyi bilinçsiz bir şekilde birbirine karıştırarak kullanmak sağlık açısından tehlike arz edebilir.Zehirlenmelere neden olabilir. Karabaş otunun karıştırılarak tüketilmesinde zararlı olmadığı bilinen bazı bitkiler tespit edilmiştir.

Ihlamur, adaçayı, zencefil gibi bitkiler bu karışımların başkahramanlarıdır. Alternatif tıp ile uğraşan uzmanlar karabaş otunun en fazla 15 gün kullanılması konusunda tavsiyelerde bulunuyorlar.

Karabaş Otunun Faydaları

Karabaş Otunun Faydaları
Karabaş Otunun Faydaları

Osmanlı döneminden bu yana şifa için kullanılan Karabaş otunun faydaları saymakla bitmez. En etkili ve ispat edilmiş faydalarından bir kaç tanesi şunlardır;

·        Vücudun dayanıklılığını artırır. Bağışıklık sistemini geliştirir.

·        İçerisindeki nikotin miktarının fazlalığı sebebi ile sigara bırakmak isteyenlere yardımcı olur.

·        Sindirim sisteminin daha iyi performans göstermesini sağlar. 

·        Kış hastalıklarının başında gelen grip, nezle ve soğuk algınlığı tedavisinde iyileştirici etkiye sahiptir. Öksürük kesici olarak kullanılır. 

·        Damar tıkanıklıkları açar. 

Hafızanın güçlendirilmesi konusunda olumlu etkiler yapar. Zihinsel karmaşaları yok eder. Depresyonu engeller.

Karabaş Otu Nelere İyi Gelir?

Karabaş Otu Nelere İyi Gelir?
Karabaş Otu Nelere İyi Gelir?

Tüm zamanlarda şifa kaynağı olarak kullanılan karabaş otu nelere iyi gelir diye sorulacak olursa vücudun pek çok yerinde iyileştirici etkiye sahiptir. Karabaş otunun en etkili olduğu hususlar aşağıda sıralanmıştır;

Karabaş otu ne işe yarar sorusu çok sorulan sorulardandır. Kalp damar sağlığı açısından koruyucu olarak görev yapar.  Kür olarak hazırlanıp düzenli bir şekilde tüketildiği zaman kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu kalkan görevi yapar.

Kanser gibi hastalıkları önler. İster iyi huylu olsun ister kötü huylu olsun tüm tümörlerde küçültücü etkiye sahiptir.

Öksürük gibi akciğer rahatsızlıklarında son derece olumlu etkilere sahiptir. Balgam söktürücü özelliği vardır. Aşırı sigara tüketiminde kaynaklanan öksürük, balgam birikimi, göğüs yanması ve göğüs ağrılarının azalmasında etkin rol alır. Migren ve basit baş ağrılarında son derece iyi bir ağrı kesicidir. 

Anti depresan etkisi ile vücudun rahatlamasını sağlar. Hazımsızlığı giderir. Bağırsak hareketlerini kuvvetlendirerek kabızlık oluşumunu engeller. Kilo verdirme konusunda oldukça etkilidir. Cilt üzerinde gelişmiş olan bazı yaraların iyileşmesine yardımcı olur. 

Mide ve bağırsak gazını azaltır. İdrar yolları iltihabında tedavi edicidir. Vajinal rahatsızlıklara iyi gelir. Sinüzit, astım ve bronşit gibi kronik rahatsızlıklarda olumlu gelişmelere neden olur. Korkutan ateşin eşlik ettiği soğuk algınlıklarında iyileştirmeye yardımcı olur. 

Pek çok faydası bulunan karabaş otu tarih boyunca insanların çeşitli rahatsızlıklarını tedavi etmek için ana besin olarak kullanılmıştır.

Günümüzde de hala etkin bir madde olarak hemen her dalda kullanılan karabaş otu özellikle de ruh ve sinir hastalıkları tedavisinde hem direk olarak hem de ilaç sanayide kullanılarak dolaylı yoldan tedavi edici amaç ile kullanılmaktadır. 

Karabaş Otunun İçindeki Vitaminler

Karabaş Otunun İçindeki Vitaminler
Karabaş Otunun İçindeki Vitaminler

Karabaş otu bilinen tüm faydalarını içeriğindeki yapısının gücünden alır. Karabaş otunun içindeki vitaminler şu şekilde sıralanabilir;  Magnezyum minerali, Kalsiyum minerali, Sodyum, Potasyum, Demir, D vitamini, C vitamini, A vitamini bulunur.

Karabaş otu tüm bu vitaminler ile günlük ihtiyaç duyulan C vitamininin %20 kadarını karşılar. A vitamini açısından da günlük ihtiyacın %6 kadarını karşılar.

Karabaş Otunun Kalorisi

Karabaş otu insan vücudu üzerinde yaptığı olumlu etkileri içeriğindeki vitamin ve minerallerden almaktadır. İçeriğinde çok fazla vitamin ve mineral barındıran karabaş otunun kalorisi 100 gramlık bir karabaş otunda 73 kalori değeri bulunmaktadır.

100 gramlık karabaş otu içerisinde; 17.34 gram karbonhidrat, 308 mg potasyum, 41 mg kalsiyum, 38 mg magnezyum, 51 mg fosfor içermektedir.

Karabaş Otunun Zararları

Karabaş otunun zararları konusunda hem hekimler hem de alternatif tıp uzmanları otun 15 günden fazla kullanılması durumunda olumsuz etkilere sebep olacağı konusunda uyarıyor. Belirlenmiş zararları ise şu şekilde sıralanabilir; 

·        Çok fazla tüketildiği zamanlarda karın ağrısına neden olur. 

·        Mide bulantısına neden olur.

·        Baş dönmesi yapar.

·        İstifraya sebep olabilir.

·        Böbrek tahribatı yapabilir.

Karaciğer çalışmasında olumsuz neticelere neden olur.  Cilt üzerinde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Hamilelik boyunca kullanılması tavsiye edilmez. Karabaş otu kullananların yorumları genelde olumlu yöndedir. Ancak bu otun kullanımında olması gereken miktarı aşmamaya özen göstermek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap