Kara Lahana Dondurucuda Nasıl Saklanır?

kara-lahana-dondurucuda-nasil-saklanir-49435

Kara Lahana Dondurucuda Nasıl Saklanır? Ülkemizde Karadeniz Bölgesi’nde yoğun olarak yetiştirilen ve kullanılan karalahana turpgiller ailesine ait olan f..

Kara Lahana Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Ülkemizde Karadeniz Bölgesi’nde yoğun olarak yetiştirilen ve kullanılan karalahana turpgiller ailesine ait olan fazla yapraklı bir kış sebzesi olmaktadır. Yaprakları beyaz lahanaya göre daha koyu renklidir ve ülkemizde sonbahar kış mevsiminde en çok tüketilen sebzeler arasında yer almaktadır.

Karadeniz Bölgesi’nde özellikle çok fazla yemekler içerisinde kullanıldığı için Mevsimi dışında kullanılması oldukça yaygındır.

Eğer sizler de karalahanayı Mevsimi dışında tüketmek istiyorsanız profesyonel saklama metotları uygulamanız gerekir.

Doğru bir şekilde saklamayı başardığınız zaman ortalama 8 ay kadar bir zaman dilimi boyunca karalahanayı saklayabilir.

Karalahananın saklama yöntemleri şunlardır;

Karalahana dondurucuda nasıl saklanmalı?

Lahanayı dondurucuda saklamak için kullanabileceğiniz birkaç pratik yöntem bulunur. Dondurucuda saklama dönünce kullanacağınız ilk yöntem sirkeli su ile iki kere yıkadıktan sonra suyunu salması ile temizleyerek koymaktır. Bu yöntemde karalahanayı çiğ olarak dolaba yerleştirirsiniz.

Çiğ olarak karalahanayı saklamak istediğiniz de buzdolabı poşetlerine yerleştirirken porsiyonlar halinde yerleştirmeniz sizler için daha sonradan kullanırken büyük bir kolaylık sağlayacaktır. İkinci saklama şekli de lahanaları şoklama yöntemidir.

Lahanaları Öncelikle sirkeli su ile yıkadıktan sonra kaynar suyun içerisine 10 saniye kadar atın. Ardından hızlı bir şekilde buradan alıp soğuk suyun içerisine batırın.

Bu şoklama yönteminde lahanaları soğuk sudan aldıktan sonra hızlı bir şekilde buzdolabı poşetinin içerisine yerleştirmeniz gerekiyor.

Bu yöntemle karalahanayı saklarken ortalama 8 ay boyunca saklayabileceğiniz bir muhafaza şekli uygulamış oluyorsunuz. Karadeniz Bölgesi’nde en çok kullanılan saklama metodu şoklayarak lahanayı saklama metodudur.

Karalahanayı saklayacağız bir diğer yöntem de haşlama yöntemidir. Aşılama yönteminde Karalahanaları yaklaşık 3 dakika kadar kaynar suyun içerisinde beklettikten sonra suyunu salması için bir süzgecin üzerine yerleştiriniz.

Suyunu tamamen bıraktıktan sonra Karalahanaları buzdolabı poşetinin içerisine her seferinde tek bir porsiyon kullanılacak kadar yerleştirebilirsiniz. Bu yöntem dahilinde Kara lahanaları yaklaşık 6 ay kadar muhafaza edebilirsiniz.

Tazeliğini Altay kadar koruyacak olay Karalahanayı ister çorbalarda İster dolmalarda kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap