Kalori Nedir, Kilo ile Bağlantısı, Hesaplaması

İhtiyacımız olan kaloriden fazlasını tüketmek kilo almaya neden olur. Bu yüzden; 1 gram yağ, protein ve karbonhidrat kalorilerini bilmek gerekir.

Kalori tabirini çok sık duymamıza rağmen birçok kişinin bu noktada pek bir bilgisi olmadığını tahmin ediyoruz. Hatta kalorilik diyetler, kalorisi düşük yiyecekler, kalorisi yüksek besinler gibi tanımlara da bir hayli alışığız. Tüm diyetisyenler ve uzmanlar her zaman aynı şeyden bahsetmektedir. Alınan kalorilere dikkat edilmesi ve bu kalorilerin hem kilo almada hem de kilo vermede kullanılabilir olması.

Peki kalori nedir sorusu ya da kalori ne işe yarar sorusu sizinde aklınıza takılmadı mı? Özellikle de sağlıklı beslenerek kilo vermek için kalori dengesi bu kadar önemliyken bu noktadaki tüm soru işaretlerini ortadan kaldıralım.

Öncelikle kalori bir enerji birimi diyerek başlayıp tanımın aslını paylaşmak istiyoruz. Yediğimiz her besinde kalori olması, yenilen her besinin belirli bir oranda enerji sağlamasından ötürüdür. Eğer 100 miligramlık bir sıvıyı soğutmak isterseniz bunun için harcanacak olan enerji tüketiminin birimi kalori ile ifade edilebilir. Bu teorik açıklamanın ardından yiyeceklerin kalorileri hakkında daha detaylı bir konsepte ulaşmak daha açıklayıcı olacak diye düşünüyoruz.

Vücudunuzun dengesini koruyabilmek, daha sağlıklı bir biçimde yaşamak ve kilo dengesini tutturmak tam manasıyla kaloriye bağlıdır. Günlük kalori miktarı ve diyetlerin ne kadar kalori içerdiği tamamıyla istenilene göre şekillenmektedir. Yediğiniz besinlerin kalori miktarları diyetler esnasında dikkat etmeniz gereken noktadır.

Kalori İle Kilo Bağlantısı

Kilo vermek için kaç kalori yemeliyim diye düşünen balık etli kadınların yanı sıra kilo almak için kalori diyeti arayan zayıf kadınlar günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. En çokta kalori ve kilo arasındaki bağ konuşulmaktadır. Hem kilo verirken hem de alırken söz konusu olmaya başlayan kalorinin ne denli bir yapıya sahip olduğunu örneklerle açıklamakta fayda var.

Yenilen her besinin belirli bir oranda enerji sağladığını ve bu enerjinin vücudumuza girdiğini söyleyebiliriz.
Vücudumuza aldığımız enerji kalori ifadesiyle gösterilir.
Eğer günlük harcadığınız enerji miktarı azsa, buna karşın aldığınız kalori miktarı fazlaysa harcadığınızdan daha fazla enerjiyi depoluyorsunuz demektir.
Sebepsiz yere kilo alıyorum diyenlerin buna sebep olan faktörü budur.

İşin temel mantığı bu şekilde ilerlerken kilo alımında nelerin aktif rol oynadığını belirtmek istiyoruz. Örneğin şu hesaplama en net ve en yaygın şekilde kullanılan hesaplamadır500 Kalori = 0,5 kilo (500 gram)Eğer bu hesaplamaya göre kilo almak istiyorsanız günlük olarak aldığınız kalori miktarını dengelemeniz gerekir.

Kilo almak istemiyorsanız da bu konuda özen göstermelisinizEğer gün içerisinde harcadığınız enerji miktarı 2.500 kalori ise, siz gün içerisinde toplamda 3.500 kalori alıyorsanız bir haftalık süreçte 7.000 kalori fazlanız olacaktır.

Elde ettiğiniz bu fazlalık kalorinin size tartıda bir kilo kazandırmış olduğunu söyleyebiliriz.
Tabi kiloyu alırken yapılan bu hesap tam ters mantıkla kilo verirken de uygulanabilir.
Sürekli aynı kiloda kalmak isteyen kadınlar için daha az kalori tüketiminin etkin bir rol olduğundan da bahsedelim.

Çünkü ciddi oranda merak edilen bir konu olduğunu biliyoruz. Doğrudan 3.000 kalori alacağınız günlük yaşantınızda bunu 2.500 kaloriye düşürürseniz yukarıdaki hesaba göre ortalama 3.500 kalori kâr edip hafta sonunda yarım kilo zayıflamayı başarabilirsiniz.

Zayıflama diyetleri kalori miktarları açısından daha düşük olurken şok diyetlerden de uzak durmanız gerekiyor. Vücudun ihtiyaçlarını karşılayamadan yaptığı tüm diyet programları saçmalığın dik alasıdır. Vücut aç ve bazı mineral ile vitaminlere eksik kalmayacaktır. Dengeli beslenip kilo vermek ancak bu şekilde mümkün olur. Bu kilo verme eğilimi kalori oranına bağlı olarak uzun bir periyoda yayılmalıdır. Aniden ya da hızlı bir biçimde kilo vermek pek uygun bir durum değildir.

Kalori Hesaplama Nasıl Yapılır?

Besinlerin kalori değerlerini hesaplamadan diyet yapılamayacağını, günlük kalori alımını ve tüketimini belirli bir seviyeye çekmeden de başarılı olunamayacağını söylemek gerekiyor. Genellikle bu tip durumlar için Kalori hesaplama birçok kişinin kafasını karıştırıyor. Oysa son derece basit bir yöntemle besinlerin karbonhidrat, protein ve yağ oranlarına bakarak ne kadar kalori içerdiğini hesaplayabilmekteyiz.

Ki bazı besin grupları çok düşük kalori miktarlarıyla bilinse de bazıları için tam tersine maksimum seviye hakimdir. Buna en güzel örneği yarım kâse marulun 10 kalori, yarım kase fındığın ise 400 kalori ettiğiyle anlatabiliriz. Tam 40 kat daha fazla kalori içeren fındık enerji açısından önemlidir.

1 Gram Protein 4 Kalori
1 Gram Karbonhidrat 4 Kalori
1 Gram Yağ 9 Kalori

Bu hesaplamayı bildikten sonra ise kalori hesabı yapmak çok zor değildir. Kalori vücudumuzun dengelenmesi ve kilo düzeninin korunmasında en önemli etkendir. Hesaplama ise şu şekilde yapılır.

A ürünü için 10 gram karbonhidrat, 2 gram yağ ve 5 gram protein içerdiğini etiketinde yer alan bilgilerden okuduk.
Hemen yukarıdaki bilgilerle harmanlayarak kalori miktarına bakıyoruz.
10 gram karbonhidrat 4 kalori ile çarpıldığında 40, 2 gram yağ 18 kalori, 5 gram protein ise 20 kalori yapmaktadır.
Toplamına baktığınızda yiyeceğiniz bu ürünün 78 kalori olduğunu anlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap