Kaju Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kaju; Brezilya gibi tropik iklimde yetişen, yağlı bir bitki türüdür. Sadece çerez olarak değil, yemeklere ve çorbalara konularak lezzeti artırabilirsiniz.

Kaju, tropikal iklimlerde yetişen ana vatanı Brezilya olan bir bitkidir. Bu bitki, iklim koşulları nedeni ile ülkemizde yetiştirilemeyen bir bitkidir. Günümüzde kaju üretiminde Hindistan ilk sırada yer almaktadır. Kaju üretiminde Hindistan’ı Brezilya takip etmektedir.

Kaju Nasıl ve Ne Tür Bir Bitkidir?

Kaju, tropikal iklimlerde yetişen bir bitkidir. Bu bitki, 3 yıllık bir süreden sonra meyve vermeye başlar. Kaju’nun meyveleri elmayı andıran bir görüntüye sahiptir. Kaju, sarı ve kırmızı renge sahip bir bitkidir. Kaju fıstığı olarak nitelendirilen fıstık kaju bitkisinin içerisinden çıkartılan tohumdur.

Ortalama olarak 3 cm boyutunda olan bu tohumlar sert bir kabukla çevrilidir. Kaju fıstığının elde edilebilmesi için dış kabuk yakılır ve iç kabuk çekiç ile kırılıp elle ayıklanır ve bu şekilde tüketime sunulur. Taze kaju meyvelerinin raf ömrü kısa olduğu için ömrü oldukça kısa olmaktadır. Bu nedenle üretim alanında yerli halk tarafından tüketilmektedir.

Kaju Mutfakta Nasıl Kullanılır?

Kaju tariflerinin büyük bir çoğunluğu yetiştiği bölgelere göre şekillenmektedir. Daha çok Hint ve Brezilya mutfaklarında yaygın olarak görülmektedir. Aynı zamanda besleyici özelliği açısından vejetaryen mutfağının vazgeçilmez bitkisidir. Kaju genellikle, körü soslu yemeklerde, vejeteryan yemeklerde, soslu yemeklerde, çorbalarda, salatalarda, peynir toplarında ve tofu tariflerinde kullanılmaktadır.

Kremalı Kajulu Domates Çorbası İçin:

1- 1/4 su bardağı kadar sızma zeytinyağı,

2- 1 adet kadar kırmızı soğan,

3- 5 adet kadar sarımsak,

4- 3/4 su bardağı kadar çiğ kaju fıstığı

5- 1 su bardağı kadar domates suyu

6- Yarım çay kaşığı kadar tuz

7- Taze karabiber

8- İstenildiği takdirde taze kekik, bir kaç dal maydanoz, bir kaç bütün karabiber ve bir kaç dal defne yaprağı kullanılabilir.

Nasıl Yapılır?

1- Soğan sarımsak zeytinyağında yumuşayana kadar pişirilir

2- Daha sonra üzerine çiğ kaju fıstıkları eklenerek 2 dakika kadar pişirilir

3- Kaju kokusu pişirilmenin etkisi ile çıkmaya başladığında sebze ve domates suyu eklenir

4- Taze baharatlar küçük bir bezin içine alınıp ağzı düğümlenir. Daha sonra tencereye ilave edilir.

5- Çorba kaynamaya başladığında altı kısılarak 5 dakika kadar kısık ateşte kaynatılır

6- Daha sonra baharatlar tencereden çıkartılarak bir karıştırıcı yardımı ile tüm malzeme bir krema kıvamına gelene kadar karıştırılır.

7- En son olarak 10 dakika kadar dinlendirildikten sonra servis yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap