Kabak Tatlısı Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir? Tarifi Nasıl Yapılır?

Kabak Tatlısı Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir? Tarifi Nasıl Yapılır? Kış aylarında genel olarak tatlı daha çok tüketilmektedir. Fakat tüketilen tatlının hem sağlıklı hem de lezzetli olması çoğu zaman mümkün değil gibidir. İşte tam bu noktada kabak tatlısı hem lezzetiyle hem de hafifliğiyle imdada yetişmektedir. Kış aylarının başroldeki tatlısını yapmak çoğu kişiye zor gelebilir. Kabak tatlısı pişirmenin püf noktaları nelerdir inceleyelim.

Kabak Tatlısı Tarifi Nasıl Yapılır?

Kabak tatlısı yapımı aslında çok basittir. Kabak tatlısı pişirmenin püf noktaları bulunmaktadır. Bu detaylara dikkat edildiği takdirde çok lezzetli ve tam kıvamında tatlılar yapılabilir. Öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta uygun kabak seçimidir. Olgunlaşmış kabak olması kıvam ve lezzet açısından oldukça önemlidir.

Geleneksel olarak kabuk kısmına tırnak batırılarak bu test yapılır. Eğer tırnak kabuğa batıyorsa yeterli olgunluğa ulaşmış demektir. Tatlı için en ideal halde olduğu bu şekilde kolayca anlaşılabilir. Kabak tatlısı tarifi nasıl yapılır derseniz, öncelikli adım budur. Sonrasında kabakların uygun şekilde kesilmesi gerekir.

Kıvamının çok iyi olması bir gün önceden şeker ilave edilip bekletilmesi ile mümkün olmaktadır. Bu şekilde çok daha lezzetli olacaktır. Derin ve geniş bir tencere seçimi kabak tatlısı pişirmenin püf noktaları arasındadır. Kabaklar üst üste gelmeyecek şekilde dizilmelidir. Pişme sırasında kabakların dağılmaması ve parçalanmaması gerekir.

En uygun kesme kalınlığı ortalama 2 cm’dir. Pişirme süresi ise yaklaşık 1 saattir. Pişirme sırasında tencerenin ağzının kapalı olması gerekir. Kabakların su oranına göre bazı durumlarda su ilavesi yapılması gerekmektedir. Kontroller yapılması bu açıdan oldukça önemlidir. Kabakların istenen yumuşaklığa ulaşmasının ardında dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta parçalamadan transferinin sağlanmasıdır.

İsteğe bağlı olarak farklı şekillerde servis edilebilen tatlılar için sıklıkla tahin, ceviz içi ya da Hindistan cevizi kullanılabilir. Bazı sunumlarda kaymak kullanımı da söz konusu olmaktadır. Sunum şekli ve yan ürünler tamamen kişiye bağlı olarak değiştirilebilir. Kabak tatlısı nasıl yapılır diyenlere temel olarak verilecek detaylar bu şekildedir.

Kabaktan tatlı dışında yemek de yapılabilmektedir. Yemekte kullanılacak kabağın çok fazla tatlı olması gerekmez. Kabak ekşisi olarak bilinen yöresel yemekte baskın olan tat tahmin edileceği üzere ekşidir. Salçalı ve sulu bir yemek olarak patates yemeğini andıran bir görüntüye sahip olduğu söylenebilir.

Kabak Tatlısı Çeşitleri

Kabak Tatlısı Çeşitleri

Sonbaharın en lezzetli ürünlerinden biridir bal kabağı. Gerek lezzeti gerek sağlıklı oluşu ile çok fazla tüketilmektedir. En bilindik tariflerinin yanı sıra oldukça fazla kullanım alanına sahiptir. Sadece tatlı alanında bile birçok lezzetli ürünün ana malzemesidir. Kabak tatlısı çeşitleri oldukça fazladır.

Bal kabağının en çok tüketildiği hali klasik kabak tatlısıdır. Oldukça lezzetli olan bu tatlının müdavimleri vardır. Kabak tatlısı pişirmenin püf noktaları konusunda bilgi sahibi olanlar bu tatlıyı çok iyi yapmaktadırlar. Lezzeti arttıran faktörlerin bu detaylarda gizli olduğunu bilirler.

İyi bir kabak tatlısına hemen herkes bayılır. Bununla birlikte bal kabağından yapılan çok şık görünümlü tatlılarda mevcuttur. Birçok kişi bu çeşitleri bilmese de aslında bal kabağı yurt dışında da oldukça ünlü bir üründür. Üründen elde birbirinden güzel kabak tatlısı çeşitleri ve tarifleri şu şekildedir:

 • Fırında bal kabağı tatlısı: En belirgin özelliği rafine şeker kullanılmadan yapılmasıdır. Oldukça sağlıklıdır.
 • Bal kabaklı kek: Tarçın ve cevizin beraberliğinde çok iyi lezzet dengesi yakalamaktadır. Bu kek, sonbaharda çok tüketilen keklerin başında gelecek güzelliktedir.
 • Bal kabaklı tart: Hem şıklığıyla hem de lezzetiyle misafirleriniz için ideal bir ikramdır. Oldukça cezbedici ve iştah açıcıdır.
 • Bal kabaklı muffin: Kişilik yapılan ve sunumu ilgi çekici olan bu tarif için sayı her zaman az gelecektir.
 • Bal kabaklı cupcake: Gösterişli bir tatlı olarak bütün pastaları unutturacak niteliktedir.
 • Bal kabaklı çörek: Yurt dışında da yapılan bu çörek oldukça popülerdir.
 • Bal kabaklı muhallebi: klasik muhallebilerin dışına çıkmak ve görüntüde yenilik yaratmak isteyenler için ideal bir seçim olacaktır.
 • Bal kabaklı pancake: Kahvaltıda hem doyurucu hem de sağlıklı besinleri tercih edenler için çok uygun bir üründür.
 • Bal kabaklı cheesecake: Görüntüsü ve lezzeti ile tüm dikkatleri üstüne çekecek bir tatlıdır.
 • Bal kabaklı yoğurtlu kek: Badem unu ile hazırlanan bu kek lezzetiyle herkesi hayran bırakacaktır.
 • Bal kabaklı pide: Baklava yufkası ile yapılan bu pide, yerken çıtırtısıyla mest etmektedir.
 • Bak kabaklı helva: Kabak tatlı çeşitleri arasında en dikkat çekenidir. Gül suyu ve sadeyağ kullanılarak yapılan bu helvanın aroması oldukça yüksektir.
 • Bak kabağı reçeli: Birçok kişi tatlı olarak tüketmektedir. Kahvaltılarda da çok iyi giden bir üründür.
Kabak Nasıl Fırınlanır?

Kabak Nasıl Fırınlanır?

Klasik olarak kabak nasıl pişirilir, bilindiği gibi çoğunlukla tencerede yapılır. Bazı kişiler aynı pişme derecesine fırında da ulaşılabilir mi diye merak etmektedir. Kabak nasıl fırınlanır gibi soruların en doğru cevabı için igrus.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Temel mantık aslında tencerede pişirme ile aynıdır.

Balkabağı nasıl fırınlanır sorusunun cevabı oldukça basittir. Bir gün öncesinde şeker serpilerek bekletilen kabaklar, fırın tepsisine yerleştirilerek fırında pişirilebilir. Burada önemli olan pişme süresi ve sıcaklığıdır. Kabaklar dizildikten 200 derecelik fırında 30 dakika pişirilebilir. Kabakların kurumaması ve eşit pişmesi için üzerinin alüminyum folyoyla kapatılması çok önemlidir. Ayrıca tepsiye yağlı kâğıt serilmesi de yapışmayı önlemek adına gereklidir.

Fırında Kabak Tatlısı Kaç Derecede Pişer?

Fırında Kabak Tatlısı Kaç Derecede Pişer?

Direk fırında kabak tatlısı pişirme, kıvam açısından dikkat gerektiren bir durumdur. Çok pişmiş ya da sert bir kıvam istenen bir durum değildir. İster tencerede ister fırında pişirilsin her yerinin aynı oranda pişmesi gerekir. Uygun kıvam ve istenen yumuşaklık damak tadına göre değişebilir. İyi bir kabak tatlısı pişirmenin püf noktaları herkes için uygun sonucu verir.

Genel kabul gören durum çiğnendiğinde ağza sertlik gelmeyecek kadar yumuşak olmasıdır. Aynı zamanda ve dağılmayacak kadar da bütünlüğü koruyacak şekilde kalmasıdır. Fırında kabak tatlısı kaç derecede pişer diye soranlara 180-200 derecenin uygun olduğu söylenebilir. Fırında kabak tatlısı kaç dakikada pişer diye merak edenlere minimum 30 dakikanın gerekli olduğu söylenebilir.

kabak yıkanır mı

Kabak Tatlısı Yapılırken Kabak Yıkanır Mı?

Kabak tatlısı için seçilen kabakların yapımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler vardır. En çok merak edilenlerden biri kabak tatlısı yapılırken kabak yıkanır mı sorusunun cevabıdır. Sorunun cevabı tabi ki evettir. Kabuklar soyulduktan sonra yıkama işlemi yapılmalıdır.

Pişme sırasında temel amaç kabakların suyunu salması ve çekmesi olduğu için yıkamanın sakıncası yoktur. Hatta bazı durumlarda kabaklar çok kuru ise su ilavesi dahi yapılır. Bu işlem kabağın tadını etkilemez. Kabağın suyu ya da ilave edilen su kabak tarafından pişme sırasında çekilir. Böylece istenen yumuşaklıkta kabak tatlısı yapılır.

Kabak tatlısı yaparken tencerenin kapağı kapatılır mı diye soranlara kapatılması gerektiği söylenebilir. Uygun pişme kıvamının yakalanması için tencerede de fırında da pişirildiğinde mutlaka üstü kapatılmalıdır. Bu durum eşit pişme dengesi açısından çok önemli bir detaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap