Isırgan Otu Nasıl Saklanır?

isirgan-otu-nasil-saklanir-87910

Isırgan Otu sadece ilkbaharda olgunlaşan özel bir bitkidir. Isırgan otu sağlık açısından oldukça faydalı bir bitki olduğundan dolayı bir yıl boyunca uzun süre ..

Isırgan Otu sadece ilkbaharda olgunlaşan özel bir bitkidir. Isırgan otu sağlık açısından oldukça faydalı bir bitki olduğundan dolayı bir yıl boyunca uzun süre tüketmek istiyorsanız saklama ve muhafaza etme koşullarını doğru kullanmanız gerekir. Isırgan otunun saklamak için uygulayabileceğiniz birkaç farklı metot bulunmaktadır.

Isırgan otu nasıl saklanır?

Haşlama ve dondurma metodu:

Isırgan otunun saklamadan önce dikenleri çıkartın ve ardından haşlama için bir tencerenin içerisine sıcak su koyun ve kaynayana kadar bekleyin.

Öte yandan ısırgan otunu soğuk suda yıkadıktan sonra bir dakika kadar haşlanmış suyun içinde bekletin ve ardından süzgecin üzerine alarak bulundurduğu bütün sudan kurtulmasını sağlayan.

Tekrar soğuk suyun içerisinden geçirdikten sonra iyice sıkıştırılmış şekilde buzdolabı poşetinin içerisine yerleştirerek dondurucuya koyabilirsiniz.

Isırgan otlu pesto sosu

Isırgan otundan lezzetli pesto sosu yapılabilir bunu yapmak için bazı teknikleri kullanmalısınız. Pesto sosu yapılmasındaki en önemli sebep bu şekilde daha uzun süre muhafaza edilebilmesidir. Isırgan otu haşlanırken bu sefer haşlama suyuna biraz tuz atın ve daha sonra otları doğrayıp blendera koyun.

Üzerine sarımsak zeytinyağı limon suyu ekledikten sonra eğer tercih ederseniz parmesan peyniri de biraz ekleyebilirsiniz.

Karışımımızı blendırdan geçirdikten sonra kıvamını ayarlayabilmek için biraz zeytinyağı ekleyebilirsiniz çok katı olursa ilerde kullanamazsınız. Sos yapıldıktan sonra. Üzerine isteğe bağlı karabiber atılabilir.

Sos hazır olduktan sonra bir kare tepsinin üzerinde iyice yayılır dondurulur ve ardından donmuş şekilde tepsinin üzerinde bulunurken parmak kalınlığında keserek ayrılır. Buzdolabına koyarsanız dondurucuda uzun süre saklayabilirsiniz.

Isırgan otu insan sağlığına oldukça büyük faydaları bulunan son derece önemli bir bitkidir.

Hem sos şeklinde hem de çiğ haliyle saklanabilen ısırgan otu düzenli kullanımlarda vücudunuza gerekli olan kalsiyum magnezyum ve demir gibi önemli minerallerin sağlanmasında büyük rol oynar.

Özellikle küçük çocukların mutlaka mevsiminde tüketmesi gereken bu besin insan sağlığı açısından son derece kritik bir değer teşkil etmektedir. Doğada bulunduğu haliyle elinizi değiştirirseniz Yanıklar oluşturabileceği için toparlama esnasında eldiven takmanız tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap