İshal Yapan Yiyecekler

İshal Yapan Yiyecekler Bakteriyel enfeksiyonlar, gıda zehirlenmeleri, diyabet, ilaç kullanımı, alerjiler, sindirim sistemi hastalıkları ve hipertiroide bağlı olarak ishal görülebilme..

İshal Yapan Yiyecekler

ishal Yapan Yiyecekler Bakteriyel enfeksiyonlar, gıda zehirlenmeleri, diyabet, ilaç kullanımı, alerjiler, sindirim sistemi hastalıkları ve hipertiroide bağlı olarak ishal görülebilmektedir.

Bu durumlar haricinde kalan ishal şikâyetleri ise bazı türdeki gıdalardan kaynaklı oluşabilir.

Gıdalar sebebiyle oluşan ishalin başlıca nedeni, sindirim sisteminin bazı besinlere (laktoz intoleransı ve benzeri) olan hassasiyetinden kaynaklıdır. Örnek verirsek, laktoz intoleransı bulunan bir kişinin süt ya da süt ürünleri tüketmesi ishale sebebiyet vermektedir.

İshalin derecesi bedenin o besine ne oranda reaksiyon verdiğiyle doğru orantılı olmaktadır.

Gıdalar dışında aşırı şekilde alkol tüketilmesi ve sigara kullanılmasının da ishale yol açtığı bilinir.

İshal Yapan Gıdalar Nelerdir?

İshal eğer rutin bir durum ise ilk olarak bir doktora başvurulması ve başka bir rahatsızlığın belirtisiyle ortaya çıkıp çıkmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir.

Geçmeyen ishal durumunun çok ciddi iki tehlikesi bulunur.

Bunlardan ilki aşırı su kaybı sebebiyle sürekli halsizliktir. İlerlemesi durumunda bayılma ve hatta ölümle bile sonuçlanabilecek kadar ciddi derecede su kayıplarıdır. İkinci tehlikesi ise gıdaların olması gerektiği gibi sindiriminin sağlanamamasıdır.

Bundan dolayı da vitamin ve mineral eksiklikleri görülmektedir.

İshalin yol açtığı diğer problemler arasında ise mide krampları, şişkinlik, sıklıkla tuvalete çıkma ve mide bulantısı sayılabilmektedir.

İshal Yapan Yiyecekler

Bazı sağlık nedenleri haricinde görülen ishalin sebebi olabilecek gıdalar arasında aşağıdakiler yer alabilmektedir.

Acı Biber:

İçeriğinde bulunan ve metabolizmayı hızlandırıcı etki yaratan capsaicin isimli bileşen ile ishale sebebiyet verebilir. Acı biberden kaynaklı ishal, yemeğin ardından 1-2 saat kadar içerisinde oluşabilmektedir.

Yapay Yağlar:

Genellikle diyet, az yağlı ya da yağsız etiketiyle satılan patates cipsi içerisinde kullanılan bir yapay yağ olan Olestra ishale neden olabilir. Bunun sebebi ise yapay yağın sindirim esnasında mideden ve bağırsaklardan sindirilmeden geçiyor olmasıdır.

Yapay Şekerler:

Aşırı gazın sebepleri arasında da bulunan mannitol ve sorbitol gibi tatlandırıcılar da sindirilemediklerinden dolayı ishale yol açabilirler. Yoğurt ve şekerlemelerin içerisinde bolca kullanılan bu ürünler ayrıca pek çok gıda da bulunabilmektedir. Satın alınan ürünün içindekiler kısmı okunarak bu bileşenleri içerip içermedikleri öğrenilebilir.

Kafein:

Bağırsakların hareketinin artmasına neden olarak kasılmalara ve ishale yol açabilir. Bunun yanı sıra idrar söktürücü özelliğinden dolayı vücudun susuz kalmasına neden olabilir.

Suda Çözünmeyen Gıda Lifi: Pek çok uzmanın sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olunabilmesi için önerdikleri besin öğeleri arasında bulunan lif, bazen ishale de sebebiyet vermektedir. Lif açısından zengin fındık, diğer yemişler, çiğ sebzeler ve meyveler de geçici ishal sebepleri arasında sayılabilmektedir.

Ayrıca çözünebilir lifli patates, makarna, yulaf ve pirinç ise gevşek olan dışkının sertleşebilmesine yardımcı olup ishalin çok daha kolay geçirilmesini sağlamaktadır.

Alkol: Bütün sindirim sistemini olumsuz bir şekilde etkileyen alkol, bedenin çok su kaybetmesine neden olduğundan dolayı, vücuda iki kat daha fazla zarar verir.

İshale Neden Olabilecek Diğer Sebepler

Gıda Hassasiyeti: Bazı besinlerin vücut tarafından tam anlamıyla sindirilememesinden kaynaklı da ishal oluşabilmektedir.

Bu hassasiyet genellikle süt ürünlerinden kaynaklı olmakla beraber çeşitli gıda kimyasalları ve yapay tatlandırıcılar da bazı kişilerin sindirim sistemlerinde olumsuz pek çok etkiye neden olabilmektedir.

Bu durumda ise ishalin haricinde mide krampları, bulantı ve gaz oluşabilmektedir.

Kronik Durumlar:

Üç günden fazla süren ishalin sebebi irritabl bağırsak sendromu olarak bilinen hassas bağırsak sendromu, inflamatuar bağırsak rahatsızlığı ya da çölyak rahatsızlığı gibi sindirim sisteminden kaynaklı hastalıklar olabilmektedir.

Bu rahatsızlıklar son derece sık görülür ve genelde beslenme programlarında yapılan bazı değişiklikler ile tedavileri mümkün olabilmektedir.

Sindirim sistemi ile doğrudan ilgisi bulunmayan hipertiroid, diabet, Addison hastalığı ve kronik pankreatit gibi diğer rahatsızlıkların arasında da ishal bulunabilmektedir.

 Gıda Zehirlenmesi:

Bozulmuş veya hijyenik bir ortamda saklanmayan yiyecekler şiddetli bir ishalin görülmesine neden olabilir.

Bu türdeki ishal besinin tüketilmesinden yaklaşık 1-2 saat kadar sonra görülmektedir ve bütünüyle geçmesi 1-2 günü bulmaktadır.

Pişmemiş et, yumurta, şarküteri, mayonez ve süt gibi yiyecekler gıda zehirlenmesinden kaynaklı ishalin başlıca sebepleri arasında yer alırlar.

Gıda Alerjisi:

Tüketilen besinde yer alan belli bir protein sebebiyle oluşmaktadır.

Vücut, besinle alınan alerjenden kurtulabilmek adına bazı yöntemlere başvurabilmektedir.

Bunların arasında ishal de yer alır.

Gıda alerjisi ve gıda hassasiyeti sıklıklı birbirine karıştırılmaktadır.

Yer fıstığı, kabuklu deniz ürünleri, yumurta ve balık en fazla görülen alerjenlerdendir.

Gıda alerjisi oluşması durumunda ishale beraber kusma gözlenebilir.

1 Yorum

çok fenayım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap