İnce Bacakları Kalınlaştırmak için Uzmanlardan Tavsiyeler

Kadınlar genelde bacakların inceltmek için egzersizler yapsa da bazen ince bacakları kalınlaştırmak için spor yapmak gerekir. Bacakların kalınlığı, inceliği vücut yapısına göre değişir. Herkesteki kas, yağ ve kemik kalınlıkları farklıdır. Bu yüzden kişinin kendine uygun egzersiz programını bulması önemlidir. Bazen genetik olarak bacaklar ince olur ve kalınlaştırma için özel program gerekir. Uzmanlar bu konularda bizlere neler önerdi?

İnce Bacakları Kalınlaştırma Yöntemleri

Bacak kalınlaştırma için kasları güçlendirin

Bacakların kalınlaşması için bilinen ve en iyi yöntemlerden birisi kasları geliştirmektir. Böylece bacaklar daha da irileşecektir. Tabii, bu kasların yapay yollarla değil, doğal şekilde genişlemesi önemlidir. Onun için besin listemize proteinleri eklememiz gerekiyor. ABD’de sağlık merkezleri erkeklerin günlük alması gereken protein miktarının 56 gr. Olduğunu açıklarken kadınlar için bu oran 10 gram daha düşüktür. 170 gram yağsız et ortalama 42 gram protein içerirken yarım litre süt ise 20 gram protein içerir ama bir bardağı çok geçmemek iyi olacaktır.

İnce bacakların kalınlaşması için kaloriye dikkat

Kadınlarda ve erkeklerde günlük kalori gereksinimi farklıdır. Bundan az alıp egzersiz yapmak zayıflatırken aksi durumda da kilo alımı gerçekleşir. Eğer, vücut genel anlamda ince ise kalori alımını artırarak bacak kalınlaştırmak mümkündür.

Ama vücut yapısı iri, bacaklar ince ise bölgesel olarak çalışma yapmak yerinde olacaktır. Dünya standartlarında kalori alım miktarının 2000 olması gerekir. Kadınlarda bu miktar yüzde 10 az olabilirken erkeklerde yüzde 10 – 20 aralığında artış gösterebilir. Tabii, kalori alırken zararlı, yağlı şeylerden uzak durarak sağlık şekilde kalori alımına özen göstermeliyiz.

Kısa Mesafe Koşarak Bacak Kalınlaştırma

Kaslarla bacak kalınlaştırma etkilidir ama egzersiz için koşuya dikkat etmeniz gerekir. Kilometrelerce koşarsanız, zayıflar hatta bacaklarınız incelir. Kısa mesafede ise tam aksine bacak kasları şişmeye başlar. Bacaklar için en iyi egzersizlerden biri de bisiklettir.

 Yaz aylarında da düzenli yüzmeyi ihmal etmeyin, kışın imkan varsa havuza da gidebilirsiniz. Eğer sağlık sorununuz yoksa, gerekli doktor kontrollerinden sonra günde 1 saat 15 dakika yüzebilirsiniz. Ayrıca uzmanlar 2.30 saatlik yürüyüş de öneriyor, hafif tempoda olmak koşuluyla. Tabii, bu egzersizler hiç yapmayanlara ağır gelebilir, o yüzden mutlaka uzman desteği ile yapın, ekg ile kalp ritimlerinizi kontrol ettirin.

Calf Raise ile Baldırlar Kalınlaşsın

Kas yapmak için bölgesel egzersizler de yapılabilir. Baldırları kalınlaştırmak için ideal olan Calf Raise egzersizi yapılmalıdır. Sabit bir şekilde dururken parmak uçlarınızla hafif kendinizi yukarı kaldırıp 2-3 saniye bekleyin. Baldırlarınızın kasıldığını hissedeceksiniz. Tempoyu biraz daha artırmak ve hızlı kalınlaştırma içi ellerinize dambıl alarak aynı hareketleri yapabilirsiniz. On sefer yapın dinlenin, ardından bir on kere daha yapın.

Squat ile Uyluklarınızı Çalıştırın

Squat, bacak kalınlaştırma, uylukları harekete geçiren bir egzersizdir. Bütün vücudunuz dümdüz şekilde dik şekilde dururken oturur pozisyona gelecek şekilde eğilin ama  vücudunuzun diğer noktalar sabit olsun. Calf raisede olduğu gibi on kere iki sefer uygulamak yeterlidir.

Squat sonrası lunges yapabilirsiniz. Şöyle ki: dik durun, ayağınıza biraz uzun şekilde öne atın, normal bacak aralığının 2 katı gibi olsun. Öne attığınız ayağınızı dizden kırın, arka bacak dik olacaktır. Doksan derecelik bir açı olması yeterlidir. Ardından bacak değiştirerek aynı hareketi yapın. Sağ bacak için 5 sol bacak için 5 kere yaptın. Bu uygulamayı iki veya üç sefer deneyebilirsiniz.

Kettlebells ile Kalın Bacaklar

Bacakları daha kuvvetli ve kalın yapabilmek için Kettlebells egzersizinizi uygulayabilirsiniz. Sağ ve sol ayağınızın her iki noktasına da Kettlebelsleri hazırlayın. Dizlerinizle çöktükten sonra sırtınızı eğmeden Kettlebels malzemelerinin yukarıya kadar kaldırın ve beş sefer yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap