İkranur İsminin Anlamı

ikranur-isminin-anlami-53475

İkranur İsminin Anlamı Nedir?

Yeni doğan bebeğinin adını heyecanla duyan anne ve babalar, İkranur isminin anlamını ve özelliklerini soruyor. İkranur  isminin anlamı nedir? Bu arada uzmanlar, ismin çocuğun kişiliğini ve önümüzdeki birkaç yıl boyunca tutum ve tutumunu etkilediğine dikkat çekerek ebeveynleri uyarıyor. Bu nedenle isim seçerken anlamına dikkat etmek önemlidir. İkranur, kutlu ülke, kutlu yurt anlamında kullanılmaktadır.

Bu ismin genel anlamına baktıktan sonra şimdi de İkranur isminin TDK’deki anlamı konusuna bakacağız. TDK’deki anlamı, nurlu insan anlamında kullanılmaktadır. Bu isim kız çocuklarına verilen bir isimdir. Kökeni Arapça’dır.

Bu ismin bütün anlamlarına baktıktan sonra şimdi de kişilik analizine bakacağız. İkranur  isminin kişilik analizi şu şekildedir;  İkranur adındaki insanlar ilgi odağı olmayı severler. Görünümlerine çok önem verirler ve  kişisel bakımlarından asla ödün vermezler. Hayatınızın belirli bölümlerinde kurallarınız vardır ve bu kurallar hayatınıza yön verir. Çalışkan ve çok kararlılar. Kariyerlerinde çok çabuk başarılı olurlar. Meslektaşlarından uzak dururlar, nerede ve  nasıl konuşacaklarını  bilirler. Aşk hayatlarında duygusaldırlar ama kendilerini fazla  belli etmezler. Güven ve sadakat onlar için çok önemlidir. Bu iki faktör bir araya geldiğinde kendilerini dünyanın en mutlu partneri gibi hissederler. Merhametli, sadık ve fedakardırlar. İyilik yapmayı severler ve kendi çıkarlarından  çok başkalarının çıkarlarını düşünürler. Bu yönleri nedeniyle birçok arkadaş edinirler. Bu tür insanlar iyi babalar ve iyi anneler olabilir. Kontrolsüz, pes etmeye isteksiz, tartışmadan hoşlanmayan, aşırı zevk arama, erteleme, her şeye katlanmak, tereddüt, kararsızdır. Bu isimli kişiler herkese şefkat  ve destek gösterirler. Merhametli, sadık ve fedakardırlar. İyilik yapmayı severler ve kendi çıkarlarından  çok başkalarının çıkarlarını düşünürler. Bu yönleri nedeniyle birçok arkadaş edinirler. Bu tür insanlar iyi babalar ve iyi anneler olabilir. Herkese şefkat  ve destek gösterirler.

İkranur isminin kişilik analizini inceledikten sonra İkranur isminin harf analizini inceleyeceğiz. İkranur isminin harf analizi aşağıdaki gibidir:

İnsanlara İkranur ismiyle hitap ettiğimizde, harflerin titreşimleri, hitap ettiğimiz kişinin ve toplumun kişiliğine göre anlam taşır.

İ: i olmadan da hassas ve duygusal anlamlar çağrıştırır.

K: Başarı, ünvanlı bir kişiyi çağrıştırır, en az bir kişi varsa çok iyi.

R: Tereddüt eden, tereddüt eden bir insanı çağrıştırıyor.

A: Enerjik bir anlam çağrıştırır, ikiden fazla harf içermemelidir.

N: Bu da sağduyu özelliğine sahip olduğunu gösteriyor, n harfi kötü değil.

U: Birden fazla olmamak şartıyla doğurganlığı ve bolluğu çağrıştırır.

R: Tereddüt eden, tereddüt eden bir insanı çağrıştırıyor.

Daha sonra İkranur ismine benzer isimler konusunu ele alacağız. Bu isimler; İkra, İkram, İkrasu, İkrime, Ikranur, Hiranur, Esranur, Büşranur, Zehranur, Sahranur, Nisanur gibi değişik benzer isimler bulunmaktadır.

Anne ve babalar yeni doğan bebeklerine isim koyarken çok dikkat etmektedir. İsimlerin Kuran-ı Kerim’de geçip geçmediği veya caiz mi diye sorgulamaktadırlar. Bu göre İkranur ismi caiz mi? sorusunu ele alacağız. İkranur ismi Kuran’da geçmemektedir, ancak insanlar çocuklarına bu kutsal, güzel ve  anlamlı ismi rahatlıkla verebilirler. Arapçadan türetilen bu ismin çok özel bir anlamı vardır, ancak izin verilen isimlerden biridir. Erkeklerin çok sevdiği bu isim sözlük anlamı olarak da oldukça anlamlı ve güzeldir. Bu yüzden İkranur isminin kullanılması caizdir.

Makalemizin son kısmında İkranur ismine sahip ünlüler var mı? bunu araştıracağız. Bu isim çok kullanılan bir isim değildir. Bu yüzden dizi ve filmlerde de pek geçmemektedir. Bu yüzden bu konuya örnek veremiyoruz

İkranur isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Kutlu Ülke, Kutlu Yurt
  • 2 – Herşeye rabbin ismi ile başlayan, nurlu insan.
  • 3 – İkra ve Nur sözcüklerinden oluşan bir ad.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

İkranur ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de İkranur ismini kullanan 10.464 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da İkranur ismini kullanan 1.534 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da İkranur ismini kullanan 739 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de İkranur ismini kullanan 268 kişi bulunmaktadır.

İkranur isminin Türkiye sıralaması

İkranur en çok kullanılan 1067. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 522. isimdir.

İkranur ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.191 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, İkranur isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, İkranur isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

İkranur isminin Harf Analizi

Kişiye İkranur ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

İkranur İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ İkranur ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken İkranur isminin anlamını gözden geçirin!

İkranur İsminin Numerolojisi

İkranur isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

İ: on iki
K: on dört
R: yirmi bir
A: bir
N: on yedi
U: yirmi beş
R: yirmi bir
TOPLAM: 111

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap