İkram İsminin Anlamı

ikram-isminin-anlami-65432

İkram İsminin Anlamı ve Özellikleri

Genel olarak hemen hemen her aile, bebekleri için en güzel ismi aramaktadırlar. Aileler için sadece en güzel ismi bulmak değil aynı zamanda isim hakkında birçok bilgiyi de edinmek isterler. Bebek bekleyen aileler tarafından merak edilenler arasında, isimlerin anlamı ve özelliklerinin yanı sıra pek çok diğer konuda oldukça önemli olmaktadır. Fakat aileler için önemli olan ilk şey ismin anlamının ne olduğunu araştırmaktır. Peki, ailelerin erkek bebekleri için tercih ettiği isimlerden biri olan İkram isminin anlamı ve özellikleri nelerdir? Bu isim, saygı gösterme, ağırlama ve armağan verme anlamına gelmektedir. Kişiler hem kız hem de erkek bebekleri için İkram ismini kullanabilmektedirler.

Bebek sahibi ailelerin en merak ettikleri konular arasında ismin anlamına ek olarak İkram isminin Kuran’daki anlamı da yer almaktadır. Kuran’da geçmeyen isimlerden biri olan İkram isminin bu sebepten dolayı bir anlama sahip değildir. Bebek sahibi aileler tarafından sıklıkla tercih edilen isimlerden biri olan İkram isminin Kuran’da geçip geçmediği merak edilen hususlardan bir diğeri olmuştur.

Peki, İkram ismi Kuran’da geçer mi? Bu konu hakkında birçok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmaların sonunda, ismin Kuran’da geçmediği belirlenmiştir. İsmin kökeni Arapça olmasına rağmen Kuran’da geçmemektedir. Ailelerin merak ettikleri konular arasında İkram ismi caiz mi? Sorusu da vardır. İkram ismi herhangi bir şekilde dinimiz ve kültürümüze aykırı bir anlam taşımamaktadır. Bu sebepten dolayı da isim caizdir ve ailelerin koymasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Bebeklerine İkram ismini koymayı düşünen aileler,  ismin özelliklerini merak etmektedirler. Peki, İkram isminin özellikleri nelerdir? Bu ismi taşıyan kişiler, cömert, paylaşmayı ve yardımlaşmayı seven kişilerdir. Aile ve arkadaş ilişkileri oldukça güçlüdür. Bu isme sahip insanlar arkadaş ve aileleri tarafından sevilen ve saygı duyulan bir kişiliğe sahiptirler.

Son zamanlarda pek çok ailenin merak ettiği noktalardan biri de ismin harf analizi olmaktadır. Çoğu kişiye göre her harf bir anlama sahiptir ve bu anlama kişilerin karakterleri üzerinde etkilidir. Bu inanç dahilinde ise İkram isminin harf analizi araştırılmıştır. 5 harften oluşan bu ismin ilk harfi olan “İ”, ince düşünceli ve kırılgan kişileri tasvir eder. Bu isme sahip olan kişiler, oldukça duygusal ve hassastırlar. Bu kişiler, doğru kararlar sayesinde her zaman doğru sonuçlara erişirler.

İsimde bulunan diğer bir harf “K”, kariyerlerine ve iş hayatlarına oldukça önem veren kimseleri tasvir eder. İsmin 3. harfi “R, uyumlu bir karakteri belirtir. Kişiler bu karakterleri sayesinde çevrelerinden saygı görür. Oldukça neşeli kişilerdir. Aile ve arkadaşlık ilişkilerinde herkese pozitif bir enerji verirler. Bu özellikleri çevreleri tarafından sevilmelerine yol açar. Bir diğer harf olan “A”,  Liderlik vasfına sahip olan bu kişiler, hırsları sayesinde her işte oldukça başarılı olurlar. Son harf olarak “M”, aktif bir kişiliği ifade eder. Bu kişiler insanlarla kolay bir şekilde ilişki kurabilirler.

İkram isminin anlamı ve özelliklerinin merak edilmesinin ardından, İkram isminin ecbed değeri de merak edilip araştırılır. İsmin ecbed değeri 262’dir.

İkram ismi hem erkek hem de kız bebeklerine konulan isimlerden biridir. Pek çok aile bebekleri için iki isim koymayı da düşünmektedir. Fakat iki isim koyarken isimlerin birbirine yakışması oldukça önemlidir. Buna bağlı olarak da aileler İkram isminin yanına yakışacak isimleri merak etmektedir. Peki, İkram ismi tek başına konur mu? Ailelerin tercihine göre isim hem tek başına hem de farklı isimlerle konulabilir.

İkram isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Önce Sen Anlamında
  • 2 – Hürmet, Saygı Gösterme.
  • 3 – Ağırlama.
  • 4 – Bir Şeyi Hediye, Armağan Olarak Verme.
  • 5 – Hesap Dışı Yapılan İnceleme. – Erkek Ve Kadın Adı Olarak Kullanılır.
  • 6 – Rahman Suresi 78. ayette geçer.

Cinsiyeti: Üniseks
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

İkram ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de İkram ismini kullanan 7.761 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da İkram ismini kullanan 1.203 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da İkram ismini kullanan 249 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de İkram ismini kullanan 300 kişi bulunmaktadır.

İkram isminin Türkiye sıralaması

İkram en çok kullanılan 1224. isimdir.

Üniseks isimleri arasında, en çok kullanılan 73. isimdir.

İkram isminin Harf Analizi

Kişiye İkram ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

İkram İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ İkram ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken İkram isminin anlamını gözden geçirin!

İkram İsminin Numerolojisi

İkram isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

İ: on iki
K: on dört
R: yirmi bir
A: bir
M: on altı
TOPLAM: 64

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap