Ihlamur nasıl saklanır?

Ihlamur nasıl saklanır? Sarı çiçekleri ve doğal aromalı tadıyla oldukça faydalı bir içecek olan ıhlamur haziran ve temmuz aylarında kurutulur. Özellikle çay ya..

Ihlamur

Ihlamur nasıl saklanır? Sarı çiçekleri ve doğal aromalı tadıyla oldukça faydalı bir içecek olan ıhlamur haziran ve temmuz aylarında kurutulur. Özellikle çay yapımında hem yaprakları hem de çiçekleri kullanılan ıhlamur insan sağlığı açısından oldukça faydalı bir sebzedir.

Bilinen en eski doğal şifa kaynaklarından bir tanesi olan ıhlamurun sağlık açısından faydaları saymakla bitmez. Özellikle gribal enfeksiyonlar ve soğuk algınlığında vücudu güçlendirici özellikleri bulunmaktadır.

İdrar söktürme ağrı giderici ve kan temizleyici özellikleri ile bağışıklık sisteminin tekrar kuvvetlenmesini sağlar. Yoğun bir çalışma temposu içerisinde yaşayan bireylerin yorgunluğuna iyi gelir ve romatizma problemlerin de oldukça etkili sonuçlar ortaya çıkartır. Karaciğerde bulunan toksinlerin dışarı atılmasında son derece büyük fayda sağlar.

İçeriğinde bulundurduğu kalsiyum ve demir mineralleri ve a b c vitaminleri ile beraber vücudun güçlenmesi ne fayda sağlar. Kasların kramp yaşaması gibi durumlarda yumuşatıcı ve kas gevşetici özellikleri de bulunmaktadır.

Bitki çayı olarak ülkemizde en çok kullanılan ıhlamur çayı hazırlarken bazı önemli teknikleri uygulamanız gerekir. Su ile beraber kaynatmak içeriğindeki vitaminleri azaltacağı için kaynamış suyun içerisine ıhlamuru atıp demlenmesini beklemeniz gerekiyor.

Demlendikten sonra içimi gerçekleştirildiği zaman içerisindeki mineraller ve vitaminler daha sağlıklı bir şekilde vücuda giriş yapabilir. Zenginleştirmek isteyen insanlar için ufak bir parça limon ya da bir kaşık kestane balı daha faydalı hale getirir.

Ihlamur satın aldığınızda ya da kendiniz hazırladığınız da kuru halde olması gerekir. Tamamen kurumamış olan ıhlamurlar çok kısa süre içerisinde bozulma gösterecektir.

Ihlamur nasıl saklanmalı?

Kurumuş ıhlamur bir yıl kadar saklanabilir bununla birlikte nemli kaldıysa kısa süre içerisinde bul. Bez torbalar içerisinde yada havası alınmış buzdolabı poşetlerinde ya da cam kavanozlarda rahatlıkla muhafaza edilebilir.

Saklandığı ortam doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalıdır çünkü güneş ışığı ıhlamurun yapısını bozar. Ağzını kapatarak seven ve hava almayacak bir şekilde muhafaza ettiğiniz zaman uzun süre saklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap