Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Belli belirsiz bir his olmasıyla beraber HBS teşhisi konulan hastalarda sürekli olarak hareket etme isteği dikkat çeker. Çünkü otururken ya da yatarken, yani v..

Belli belirsiz bir his olmasıyla beraber HBS teşhisi konulan hastalarda sürekli olarak hareket etme isteği dikkat çeker.

Çünkü otururken ya da yatarken, yani vücudun temel anlamda hiçbir eylem yapmadığı anlarda anlamsız bir uyuşma ya da karıncalaşma gözlenebilir.

Dolayısıyla insanların Huzursuz bacak sendromu ile hayatlarında ciddi bir problem yaşadıklarını söylemek mümkün oluyor.

Bu hissiyat uyku anında bile gelebileceği gibi sürekli olarak uyuşan bölgenin hareket ettirilme ihtiyacı duyulduğunu belirtmek gerekiyor.

Huzursuz bacak sendromu ile karşı karşıya kalan hastaların çoğunlukla gece uyuyamadıklarından şikâyet ettiklerini duyarsınız.

Farklı bünyelerde de farklı etkiler bıraktığından dolayı aynı sonuçlarla karşılaşılmaz. Zira bir kişide bacaklarda uyurken dahi karıncalanma olabilir.

Bu kişiyi uykusu boyunca rahatsız eder, hatta uykusundan uyandırır. Bazı bireyler ise gıdıklanma hissini yaşadıklarını ifade ederler.

Aynı şekilde acı ve yanma ya da kendi kendine bacaklarının hareket etme isteğine büründüğünden bahseden hastalara da rastlanmaktadır.

İstemsiz olarak yaptığınız hareketler sonucunda bacakların sürekli olarak hareket halinde olması açıklanamayan bir durum haline gelir.

Fakat genele baktığımızda da ortalama olarak 100 kişiden yalnızca 5’inde bu rahatsızlığa rastlanır. 65 yaş sınırını geçen kişilerde ise görülme riski iki katına çıkmaktadır. Yine birçok hastalığın orantısal olarak altında kalmaktadır.

Huzursuz Bacak Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Huzursuz bacak sendromu belirtileri açısından çok net değildir. Yani herkes için aynı belirtilerin söz konusu olmadığı doktorlar tarafından defalarca söylenmiştir.

Otururken bir anda bacağınızda hissettiğiniz bir ağrı, yanma hissi, kaşınma ve karıncalanma ayağınızı hareket ettirmeye zorluyorsa

Her bu etkiyi gördüğünüzde yürüdüğünüzde ya da açma germe hareketi yaptığınızda bu etkiler ortadan yok oluyorsa

Özellikle uykuda ve gündüze nazaran akşam üstünden sonra çok daha sık başınıza geliyorsa
Psikolojik olarak bacaklarınızı hareket ettirdiğinizde daha rahat hissediyorsanız kesinlikle bir uzmana başvurmanız gerekmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Genetik Midir?

Normal şartlarda tam manasıyla genetik olup kalıtsal yollardan hastalara geçmese de tetikleyici unsurlar arasında bulunan bir madde olduğunu söylemeliyiz.

Eğer anne ya da babada var olan HBS teşhisi bulunuyorsa sizin için konulan teşhisle bir bağlantısı olabilir.

Buna ek olarak uykusuzluk ve yer yer kendinizi halsiz hissetmeniz, nörolojik rahatsızlıklar ve isteğiniz dışınızda yaptığınız tik gibi hareketler bu konuda risk oranını arttırmaktadır.

Huzursuz Bacak Sendromunun Tedavisi Var Mı?

Her ne kadar HBS net olarak genetik olmasa da bu tarz rahatsızlıkları tetikleyebilecek eksiklikler genetik olabilmektedir. En doğal örneği şeker yani diyabettir.

Aileden doğrudan geçebilen, birçok rahatsızlığa ise ön ayak olabilen bir hastalıktır. Aynı şekilde Demir eksikliğinden doğan kansızlık, B12 eksikliğinden doğan unutkanlık bunlara örnek olabilir.

Huzursuz bacak sendromu tedavisi için öncelikle teşhis konulması gerektiğini unutmamalısınız.

Romatizma ile çok fazla karıştırılan, özellikle yaşlıların bu konuda tam zıt düşündüğü bir hastalık olması teşhis süresinin de uzunluğuyla birleşmektedir.

Fakat HBS tedavi yöntemi olarak kalıcı bir cerrahi müdahale söz konusu değildir.

Teşhise bağlı olarak eğer farklı hastalıklar neticesinde bu problemin tetiklendiği düşünülüyorsa Ropinirol, Diazepam, Sinemet, Karbamazepin, Klonazepam,

Pramipeksol ilaçlarının kullanımının yoğun olarak görüldüğünü söylemek gerekiyor.

Ancak burada hastalara da ciddi görevler düşüyor. Uzun yolculuklardan ve uzun uzadıya istirahat süreçleri bu konuda daha fazla sıkıntı yaratacaktır.

Bu dönemleri ise sıcak su masajıyla, sargıya sararak, sıcak tutarak ve rahatsızlığı minimal düzeye indirene kadar farklı metotlar uygulayarak azaltmak gerekiyor.

Bacaklara uygulanacak olan masaj, bir süre bacakların sürekli olarak hareket ettirilmesi gibi durumlar işe yarar ve geçici de olsa çözüm yolu olarak önerilen faktörlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap