Hürü İsminin Anlamı

Kız çocukları için isim seçiminde bulunurken dikkat çeken belli başlı isimler olduğu görülmektedir. Pek çok isim arasından oldukça orijinal olarak adlandırılan bazı isimlerin günümüzde çok daha sık tercih edilmeye başlandığı görülmektedir. Bu isimlerden bir tanesi Hürü ismidir. Pek bilinmeyen ve anlamı araştırılan bu isim hakkında bilgi edinmek isteyen anne ve baba adaylarının Hürü isminin anlamı nedirsorusunun cevabını araştırdığı görülmektedir. 

Hürü isminin incelemesi yapıldığında Hürü isminin anlamı ışık şeklinde açıklanmaktadır. Aynı zamanda bu isme sahip olan kişilerin güzel, dini inanışa göre cennette bulunan güzel kızlar şeklinde anlamlara sahip olduğu  görülür. Bu ismin oldukça güzel anlamları olduğu anlaşılmaktadır. İsimle ilgili olarak Hürü ismi Kur’an’da geçiyor mu? sorusunun cevabı  da sıklıkla araştırılmaktadır. Bu ismin Kur’an içerisinde geçmediği görülmektedir. Köken bakımından Farsçaya dayanan Hürü isminin Kuran içerisinde yer almadığı bilinse de bu isimle ilgili herhangi bir endişe içerisine girilmesine gerek yoktur. 

Hürü ismi ile ilgili araştırma yapılırken Hürü isminin Türk kültüründeki yeri hakkında da belli başlı araştırmalar yapıldığı görülmektedir. Bu ismin genellikle güzelliği ve bereketin çokluğunu ifade etmek amacıyla edebiyatta kullanılması da ismin Türk edebiyatı açısından önem arz ettiğini gösterir.

Hürü ismi ile ilgili araştırma yaparken görülen bir diğer şey de Hürü ismindeki kişilik özellikleri olmaktadır. Bu ismi sahip olan kişilerin vefalı, sevgi dolu, hayalperest, cesur, uysal, akıllı, çalışkan, kendine güvenen, güven verici, iyi niyetli, şahsına münhasır, sabırlı, mesafeli, soğukkanlı kişiler olduğu görülmektedir. Hürü ismine sahip olan kişilerde görülen kişilik özellikleri son derece olumlu ve güzel şekillerde yorumlanmaktadır. 

Bu isme sahip olan kişilerde neredeyse yok denecek kadar az olumsuz özelliklere rastlanmaktadır. Bu ismin olumsuz özellikleri arasında inatçılık ve içgüdüsel davranmak yer almaktadır. Fakat bunlar haricinde Hürü isminin anlamları oldukça olumlu şekillerle yorumlanmaktadır. Hürü ismi araştırılırken o isme sahip olan ünlülerin ve dikkat çektiği görülmektedir.

Hürü ismini çocuklarına koymayı tercih edecek olan kişilerin dikkat edilen  bir diğer nokta ise Hürü  ismi ile benzerlik gösteren isimler olmaktadır. Eğer siz  de çocuğunuza Özgür ismi ile benzer isimler tercih etmek istiyorsanız Hürü ismi ile benzeyen isimler arasından bir seçim  gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıdaki listede Hürü ismine benzeyen ve anlamlı isimler yer almaktadır. Bu isimlerden birinin seçilmesi  ve çocuklara verilmesi durumunda çocuklarda olumlu karakter özellikleri görülebilir. Hüray, Hüngül, Hüsna, Hüryan, Hüsran isimleri Hürü ismi ile benzerlik gösteren isimler arasında yer alır. 

Pek çok kişi bu sebeplerden dolayı Hürü ismini  erkek çocuklarına koyup koymayacağı konusunda kararsızlık yaşasa ve arada kalsa da gerek anlamı gerekse söyleniş güzelliği sebebiyle Hürü ismi çocuklara verilebilecek güzel anlamlı isimler arasında yer almaktadır. Bu sebeple Hürü ismi çocuklara verilirken herhangi bir endişe duyulmasına gerek yoktur.. 

Hürü ismi hakkında merak edilen bir diğer soru ise Türkiye’de Hürü isminde kaç kişi var?Sorusudur. Türkiye’de toplam 12186 kişide Hürü ismi bulunmaktadır. Bu kişilerden 602 tanesi İstanbul’da, 528 tanesi İzmir’de ve 196 tanesi ise Ankara’da ikamet etmektedir. Hürü ismine sahip olan kişilerden geriye kalanlar ise Türkiye’nin 81 ilinde yaşamaktadır.

Hürü ismi ile ilgili 2022 yılında paylaşılmış olan verilere bakıldığında Hürü isminin Türkiye sıralaması da elde edilebilmektedir. Bu bilgilere göre Türkiye’de en fazla tercih edilen isimler listesinde Özgür ismi 957. sırada yer almaktadır. Türkiye’de en çok tercih edilen erkek çocuk isimleri listesinde ise 488. sırada Hürü ismi bulunmaktadır.

Hürü isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 1 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Dini İnanışa Göre Cennette Olan Güzel Kızlar, Cennet Güzeli,
    Cennet Kızı, Melek. Mec. Güzel Kız, Sevgili.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Hürü ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Hürü ismini kullanan 12.186 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Hürü ismini kullanan 602 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Hürü ismini kullanan 528 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Hürü ismini kullanan 196 kişi bulunmaktadır.

Hürü isminin Türkiye sıralaması

Hürü en çok kullanılan 975. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 488. isimdir.

Hürü isminin Harf Analizi

Kişiye Hürü ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

Hürü İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Hürü ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Hürü isminin anlamını gözden geçirin!

Hürü İsminin Numerolojisi

Hürü isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

H: on
Ü: yirmi altı
R: yirmi bir
Ü: yirmi altı
TOPLAM: 83

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap