Hellim Peyniri Hangi Tür Yemeklerde Kullanılır? Kalorisi ve Faydaları Nelerdir?

Hellim peyniri, kızartılarak veya salatalarda kullanılır. Diyabetlilere faydaları bulunmaktadır. 100 gramındaki kalori yüksektir, fazlası zararlıdır.

Hellim Peyniri

Hellim peyniri, keçi, koyun veya inek sütünün birlikte kullanılmasıyla yapılan ve anavatanı Kuzey Kıbrıs olan bir peynir çeşididir. Sert bir peynir olmakla birlikte, rengi sarıdır ve Kuzey Kıbrıs’ta hem çok üretilir hem de çok tüketilir.

Hellim peynirini, diğer peynirlerden ayıran en önemli özelliği, çiğ sütten üretilmesidir. Bu sebeple hellim peynirinde yoğun bir süt tadı vardır. Kıbrıs hellim peyniri nereden alınır çok merak edilen ve araştırılan konulardandır.

Hellim peynirinin bir diğer farklı özelliği ise, süzülen pıhtının yüksek sıcaklıkta haşlanmasıdır. Hellimi hellim yapan bu işlemdir.

Hellimin çiğ sütten yapılması mikrobiyolojik açıdan sağlıklı olmayabiliyor fakat bu ısı verme işlemi sayesinde süt de pastörize edilmiş oluyor. Birkaç çeşidi olan hellim peyniri, yapıldığı süte göre farklılık gösterir.

İnek, koyun veya keçi sütünden üretilen veya bu sütlerin karışımından elde edilen hellim peynirleri vardır.

Keçi sütünden elde edilen hellim peyniri, diğer hellim peynirlerine göre daha çok tercih edilir çünkü tat ve koku olarak daha çok beğenilir. Yağ ve mineral bakımından zengin olan hellim peyniri, bu yönüyle sağlıklı bir besindir ve sindirimi kolaydır.

Dünyada üretilen 4000 farklı hellim peyniri vardır ve çok uzun yıllardır üretimi yapılmaktadır.  Hellim peyniri üreten yerler, salamuraya yatırdıkları hellimleri 7-10 gün dinlendiriyorlar.

Bu peynirleri satışa sunmak için vakumlu peynir ambalajları kullanılıyor. Hellim peyniri fiyat olarak da diğer peynirlerden farklıdır.

Hellim Peyniri Nasıl Saklanır?

Hellim peyniri nasıl saklanır konusuna gelecek olursak, salamura edilen bir peynir olması sebebiyle, hellim uzun ömre sahip bir besindir. Bu yüzden hellim peyniri kuru bir saklama kabında saklamak yeterli olacaktır.

Buzdolabında saklanan hellim, hava almadığı sürece uzun süre tüketilebilir.  Hellim peynirini hazır alıyorsanız, tüketeceğiniz miktar kadar alıp ambalajını hava almayacak şekilde kapatmanız veya başka bir kabın içine koymanız gerekir.

Saklarken 3 ila 5 derece arasında ve ışık almayan bir ortamda olmalıdır. Ayrıca saklama kaplarına koyduğunuz hellim peynirinin bütün olması, dilimlenmiş olmamasına da özen gösterilmelidir.

Hellim Peyniri Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Hellim peyniri yemeklerde nasıl kullanılır sorusunun birçok cevabı vardır. Mutfakların vazgeçilmezi hellim peyniri özellikle kahvaltılarda sucuklu yumurtada kullanılır.

Aperatif olarak hellim sarma adıyla bilinen, kızarmış hellim peynirinin közlenmiş kırmızıbiber ile buluşması çok güzel bir yemek ortaya çıkarıyor. Bir diğer kullanım alanı ise salatalardır.

Tavuk, mevsim yeşillikleri ve kızarmış hellim ile hazırlayabileceğiniz ve tercihe göre içine parmesan peyniri de ilave edebileceğiniz tavuklu hellim salata da sofraların vazgeçilmezi oluyor.

Bir diğer yapabileceğiniz şey ise, hellimli ekmek. Dereotuyla harmanladığınız hellim peynirinden kahvaltıda yiyebileceğiniz hellimli ekmek yapabilirsiniz.

Hellimin en çok kullanıldığı yemek ise, hellim kızartmasıdır. Serpme kahvaltılarda sıkça karşılaştığımız o sert peynirler hellim kızartmalarıdır.

Ayrıca hellim rendelenerek köftelerde kullanılabilir veya hellim peynirli börek, hellim peynirli makarna da yapılabilir. Hellim peynirini daha lezzetli hale getiren bir diğer pişirme önerisi ise zeytinyağında kızartmaktır.

Zeytinyağı, hellim peynirinin tuzlu tadını öne çıkararak daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Ayrıca hellim peynirini kızartacaksanız, kızartmadan önce suda bekletmeniz daha faydalı olacaktır. Hellim peyniri yoğun tuzlu yapısından dolayı sağlık açısından sorun teşkil edebilir. Bu yüzden hellim peynirini ılık suda bir miktar beklettiğinizde, fazla tuzundan arınacaktır.

Hellim Peyniri Faydaları

Hellim peyniri faydaları oldukça fazladır. Hellim ızgaralar, vejetaryenlerin barbekü partilerinde vazgeçilmez oluyor. Hellim peyniri içerdiği kalsiyum nedeniyle kemikleri güçlendirir ve ileri yaşlarda görülen kemik erimesinin oluşumunu engeller.

Mide rahatsızlıklarına da oldukça faydalı olan hellim içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Kalsiyum açısından zengin olduğu için, diş sağlığı için de yararlıdır. Bronşiti önlemesiyle de bilinen hellim peyniri, sindirim sistemini de düzenlemeye yardımcıdır.

Protein bakımından zengin olduğu için hormonların dengelenmesi ve hasarlı dokuların onarılması için de tüketilmesi gereken bir besindir.

Bir başka faydası ise, tip 2 diyabet ve insülin direnci hastalıklarının oluşma riskini azaltmasıdır. İçeriğinde bulunan protein ve yağ sayesinde kan şekeri seviyesini dengede tutar.

Hellim Peyniri Neye İyi Gelir?

Hellim peyniri neye iyi gelir konusunda da birçok şey sayabiliriz. Düşük yağ içeriği sayesinde kilo kontrolü sağlayan hellim peyniri, kahvaltılarda tüketilmesi gereken bir peynirdir.

Düzenli olarak tüketilen hellim peyniri, diğer tüm peynirler gibi içerdiği linoleik asit, sfingolipid ve konjuge maddeleri sayesinde kansere yakalanma riskini de azaltabilir.

İçerdiği bir madde olan sodyum ise, kalp rahatsızlıklarını engellemeye yardımcı olur. Bir diğer düzelttiği problem ise strestir. İçinde bulundurduğu triptofan sayesinde, stres seviyesini en aza indirir.

Hellim Peyniri İçerdiği Vitaminler

Hellim peyniri içerdiği vitaminler konusuna gelecek olursak, hellim peynirinin vitamin ve mineral açısından çok zengin bir besin olduğunu söyleyebiliriz. A, B ve E vitaminleri, kalsiyum ve fosfor içeren hellim peyniri sağlığımız için vazgeçilmez bir peynir çeşididir.

Protein açısından da zengin olan hellim vücudun ihtiyacı olan proteini karşılıyor. Kolesterol oranı da düşük olduğundan kolay sindirilebilir bir besin halini alıyor. Bu avantajını kullanmak isteyen bazı kişiler, yemekten sonra hellim peyniri yemeyi tercih ediyor.

Böylece yedikleri yemekleri daha kolay sindiriyorlar. İçerdiği tüm vitamin ve mineralleri sayacak olursak; A, C, D, E, K, B6, B12, B1, B2, B3, demir, magnezyum, fosfor, çinko, bakır, mangan, selenyum, protein, kolesterol, sodyum ve potasyum olarak sayılabilir.

Hellim Peyniri Kalorisi

Hellim peyniri kalorisi, 100 gramda 381 kalori olarak söylenebilir. 1 dilim hellim peynirinde ise 96 kalori bulunur. Peynirler içerisinde, yağ ve tuz oranının yüksek olması sebebiyle en yüksek kalorili peynirlerden biridir.  Kilo problemi olanlar 1 dilim hellim peyniri tüketebilir fakat yanında spor da yapmak gerekir.

Diyet yapan kişiler hellim peyniri tüketirken dikkatli olmalılardır. Hellim peyniri kızartıldığında, yağda kızartılacağından daha fazla kalorili bir besin haline gelecektir.

Bu yüzden kızartırken yağ miktarını minimumda tutarak kalorisinin çok artmasına engel olabiliriz. Kızartmadan önce fazla tuzundan arındırmak da kalorisinin artmasını engelleyecektir.

Yemeden önce suda beklettiğiniz hellim tuzunu bırakacağından daha düşük bir kalorili besin olur. Aynı zamanda, yağda kızartmak isterseniz kızarttığınız hellim peynirini servis ederken altına koyacağınız bez, kızarmış hellim peynirinizin fazla yağını da çekecektir, böylece daha az yağlı olur. Kızarmış hellimlere serpeceğiniz nane ve zahter de hellimi daha lezzetli hale getirir.

Hellim Peyniri Zararları

Hellim peyniri zararları çok olmamakla birlikte vücudumuz için tüketimini dengede tutmamız gereken besinlerden biridir. Özellikle İsveçli uzmanların açıklamalarına göre hellim peynirinin içerdiği yüksek miktardaki antibiyotik, hellimin etten daha zararlı olduğu yönünde.

İçerdiği sodyum nedeniyle, tansiyon hastalarının tüketirken dikkat etmesi gerekir. Aynı zamanda tuz içerdiğinden ödem ve şişkinliğe sebep olabilir, kilo aldırabilir.

Hellimin tüketim çeşitlerine göre de bazı zararları bulunmaktadır. Hellim genelde kızartılarak veya ızgara yapılarak tüketildiği için çok miktarda yağı içine çeker bu da hellim peynirini çok kalorili bir besin haline getirir.

Fazla kalorili olması kilo alımını da arttıracağından, hellimin tüketim şekline de dikkat etmemiz gerektiğini gösteriyor. Sürekli hellim kızartması veya ızgarası yemek aynı zamanda, kolesterol seviyesini de yükseltecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap