Hayvan Isırıkları Nasıl Önlenir?

Hayvan Isırıkları Nasıl Önlenir, Evcil hayvan bakmak hepimiz için bir istek olsa da bunu yerine getirebilen insan sayısı bir hayli azdır. Birçok farklı sebebin buna engel olabilmesi muh..

Hayvan Isırıkları Nasıl Önlenir, Evcil hayvan bakmak hepimiz için bir istek olsa da bunu yerine getirebilen insan sayısı bir hayli azdır. Birçok farklı sebebin buna engel olabilmesi muhtemeldir.

Örnek vermek gerekirse; bir ısırma durumuna maruz kalmamak için çocuk olan evlere evcil hayvan alınmaz. Bu aslında yanlış bir uygulamadır. Çünkü köpekler ve kediler bebeklerle ve çocuklarla tamamıyla iyi geçinirler. Hatta onlara zarar vermek bir kenara, onlara zarar veren her etkiye karşı başkaldırırlar.

Bunu görmek için tek yapmanız gereken şey köpeğinizin önünde çocuğunuza vurmaya kalkmanızda alacağınız tepkidir. Anında üzerinize atlayarak sizi engellemeye çalışacaktır. Bunu yapamıyorsa bebeğinize siper olacağından şüpheniz olmasın. Yani zarar vermesini geçin ve onu koruyucu ve sahiplenen özelliğini göz önünde bulundurun.

Yine de bu biraz yetiştirmeyle bağdaştırılıyor. Günümüzde saldırması için eğitilen, saldırgan olmamasına rağmen sürekli bir yeri ya da nesneyi ısırması beklenen hayvanlar için bu endişe anlaşılabilir kılınıyor. Hayvan ısırıkları nasıl önlenir sorusuna baktığımızda bunun için temel önlemleri almanız yeterli olacaktır.

Hayvan Isırıkları Nasıl Önlenir

Hayvanların Isırması Nasıl Engellenir?

Bu eğitimle doğrudan alakalı bir durum olmasına rağmen birtakım önlemler yine alınmalıdır. Nitekim her hayvanın her an ne yapacağınız kestiremeyen insanlar bu noktada korku hissine kapılmaktadır. Bilhassa ufak çocuk sahibi olanlar ve bebeğini yeni doğurmuş olanlar bu konudan muzdariptir.

Evcil Hayvanın Eğitimi

Bir kediyi ya da özellikle bir köpeği kesinlikle ‘tut’ ve ‘saldır’ gibi kelimelerle eğitmemelisiniz. Bu hiçbir tehlike yokken uygulatacağınız basit emir kiplerinin sonrasında başınıza daha büyük belalar açacağını unutmayın. Köpeğinizi sevgiyle ve şefkatle eğiterek daha iyi bir biçimde eğitmeyi deneyin. Bunu başardığınızda çok daha kolay bir şekilde ısırmalara karşı önlem almak zorunda kalmayacağınızı fark edeceksiniz.

Böcek, Sinek ve Uçan Kanatlılar İçin Önlem

Ne kadar önlem alırsanız alın sinek ısırığı, arı sokması ya da böceklerin uçarak eve ulaşıp zarar vermesi engellenemez. Ancak engellenemese dahi bunu en aza indirmek bizim elimizdedir. Günümüzde pencerelere ve kapılara takacağınız sineklikler bunu sağlayabilir. Özellikle bu sayede bu tip ısırmalara maruz kalmamayı sağlamak mümkündür.

Çevresel Faktörler

Evinizin bahçesi olabilir ya da bir toprak zeminde bulunuyor olabilirsiniz. Çocuğunuzu ya da bebeğinizi bu alanda uyarılarla bilinçlendirmelisiniz. Örnek olarak topraktan gelen bir böcek, yılan, akrep çocuğunuz için zehirli bir enfeksiyona sebep olabilir. En iyi ihtimalle bir dermatolojik reaksiyon göstermesi mümkün hale gelir.

İlaçlama

Gerek haşereler, gerekse fare ya da kertenkele gibi kemirgenler için evinizi düzenli aralıklarla ilaçlatın. İlaçlar dışında kapanlar ya da tuzaklar meraklı çocuklarınız için tehlike addedebilir. Bu nedenle ilaçlamayı tercih edin ve kokusuz olan, kimyasal değerleri yüksek olmayıp kısa sürede havalandırılabilen ilaçlama formlarını seçerek uygulamaya alın.

Evcil Hayvanların Sağlığı

Eğitimleri elbette ki önemli bir unsurdur. Ancak köpek baktığınızı varsaydığımız zaman dostunuzun aşılarını mutlak suretle takip etmek zorundasınız. Aynı zamanda aşılar haricinde edindiği bir paraziti size bulaştırabilir.

Haliyle hemen yapmanız gereken şey ilgili hastalık için uygun bir ilaç kullanmaktır. İlacı kullanarak çok daha kolay bir biçimde evcil hayvanınızın sağlığını koruyabilmektesiniz. Bu sağlıklı evcil hayvanınız ise sizin sağlığınız için önemli bir faktör olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap