Hayırlı Kısmet Duası! Bekârları Evlendiren Dua

Dinin evlilik ve iki insanın birlikte yaşaması üzerine çok sayıda ayetle bize yol gösterdiği biliniyor. İslam’a göre evliliğin temel şartları sevgi, saygı ve hoşgörü olarak nitelendiriliyor. Tabii ki her evliliğin bu noktada bu belirleyici unsurları taşıması zor görünüyor. Özellikle günümüz şartlarında kısmeti kapalı olan ya da kısmeti bağlanmış olduğuna inanılan pek çok insan var. Onların Allah’tan en büyük dileği ise hayırlı bir kısmet ve evliliktir.

Hayırlı evlilik duası olarak Taha suresi en bilinir olan, faziletleri gerçekten büyüleyici bir biçimde tecrübe edilmiş olan yöntemdir. 21 kez okunması durumunda hayırlı bir evlilik için Allah’ın rızasını almak mümkündür. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından da sıklıkla evliliğin güzelliği ve hoşluğu ile ilgili hadisler verilmiştir. Bu tıpkı Allah’ın kelamı olan Kuran-ı Kerim’de gördüğümüz ayetlerde de olduğu gibi bizlere pek çok açıdan yol göstericidir. Haysemi 252’de buyrulduğu üzere ‘’Evlenen kimseler imanının yarısını tamamlamıştır ancak geri kalan yarısı için Allah’tan korkmalıdırlar’’ ifadelerine rastlanabiliyor.

İster görücü usulü gibi daha geleneksel yöntemlerle, ister bireysel olarak birbirlerine duydukları aşkla olsun. Her iki koşulda da sevginin ve saygının baki olduğu, birbirini mutlu etmekten başka bir niyet gütmeyen çiftler evliliklerini sonuna kadar sürdürebilirler. Buna hayırlı evlilik tanımının yapılması bundan kaynaklanmaktadır. Ayrıca Buhari kaynağından peygamber efendimizin hadis-i şerifine bakıldığında da ‘’Kadınlar için nikâh şartı dörttür. Güzelliğiyle, malıyla, nesebiyle ve dindarlığıyla dikkat çekerler. Dindar olanı seçin ki bereketli ve hayırlı bir seçim yapmış olun’’ buyurduğu görülmektedir.

Evlilik İçin Ne Zaman Hangi Dua Okunmalı?

Bekâr kalmak bir tercih gibi gözüküyor olsa da herkesin içerisinde içten içe bir evlenme isteği vardır. Hayatını bir kişiyle birleştirme arzusu, her zaman bir hayat arkadaşınızın olma düşüncesi, daha geniş kapsamlı bakıldığında tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verebilecek bir eş herkesi memnun edebilir. Dolayısıyla evlilik için okunacak dualar arasında da farklı pek çok seçenekle karşılaşabiliyoruz.

Allah’a sığınarak bekâr hayatını bitirerek evlilik dünyasına adım atmak isteyenlere dua etmeden önce Teheccüd namazı kılması önerilmektedir. Namazın hemen ardından ise samimiyetinizi ortaya koyarak dua etmeniz en önemli unsurdur. Burada samimiyetinizi belirtmek için ağlamanız bile, içinizden gelerek Allah’a döktüğünüz gözyaşlarıyla iyi bir sonuç almanızı mümkün kılabilir.

İslam dininde tevekkül en önemli nimetlerden birisidir. ‘’Allah’ım sen her şeyin en iyisini bilirsin, en hayırlısına vesile olursun’’ noktasında edeceğiniz her kelam size en hayırlı kısmet olarak geri dönecektir. Örnek olarak hayırlı bir evlilik için ‘’Rabbim evlenmeye hazırlandığım eşim benim için hayırlı değilse beni bundan koru ve sakın, yok hayırlı ise senin kudretinle bizi sonsuza kadar mutlu et. Bunun için sana sığınırım’’ demek iyi bir evlilik duası olabilir.

Sonuç Veren Hayırlı Evlilik Duaları

Evlilik duası eden ve sonuçlarını hızlı bir biçimde gören insanların Allah’a sığınmış olmaları en büyük kazançlarıdır. Hayırlı evlilik duası daha önce denenmiş ve insanlar üzerinde pozitif etki yaratmış olan pek çok farklı yönteme tabiidir. En çok tercih edilen ve özellikle de denenerek sonuçları gözlemlemeni ise şu şekilde sıralanabilir.

  • 2 rekât namaz
  • 7 kez Fatiha
  • 7 kez İhlas
  • 7 kez Felak
  • 7 kez Nas
  • 1 kez Ayet-el Kürsü

Namazı kıldıktan sonra duaları okuyarak Allah’a olan sadakatinizi ve bağlılığınızı göstermiş oluyorsunuz. Aynı zamanda hayatınızdaki eş adayının ne kadar hayırlı olup olmadığına dair vekil olarak ilan ettiğiniz Allah sizin için en doğrusu ne ise onu size yaşatacaktır. Hemen ardından Allah’a yönelişinizi şöyle bitirebilirsiniz.

‘’Allah’ım sen her şeyi bilen ve her şeyin en hayırlısını gerçekleştirensin. Kalbimdekini, aklımdakini ve tüm benliğimi biliyorsun. Ellerimi sana açarken kalbimi de en içten şekilde sana açtım. Bana merhamet et ve mutluluktan payımı ver. Fatiha ve İhlas surelerinin faziletine sığınarak sana yöneldim. Duamı kabul eyle ve bana hayırlı bir evlilik yapmayı nasip et. Hakkımda en hayırlısı neyse onu yaşat’’ diyerek dualarınızı bitirebilirsiniz.

Cuma Günü Kısmet Açma Duası Okumak İçin Doğru Zaman

Cuma günleri Müslümanlar için en önemli süreçtir. Haftanın en güzel günü olması dışında İslam’ın temelinde en hayırlı gün olarak işaret edilmiştir. Öyle ki Cuma vakti edilen hiçbir duanın geri çevrilmeyeceğini belirten sayısız ayet vardır. Bu yüzden Cuma günleri abdest alarak 2 rekât tövbe namazı kılmak, ardından ise 18 kez Cuma suresini okumak iyi niyetlerinizin kabulü için en önemli kıstaslardan birisidir. Hayırlı kısmet duası için de önerilenler arasında bu vardır.

Cuma günleri ‘’Rabbi inni lime enzelte ileyyi min hayrin fakiru.” Diyerek ‘’Rabbim sana muhtacım ve senin uygun gördüğün ve senden gelen her hayra kabulüm’’ ifadelerini kullanabilirsiniz. Ayrıca Furkan Suresi 74.ayeti evliliğe dair, hayırlı eşe ve kısmete dair çok önemli bir kelamdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap