Hangi Yağlar Sağlığımıza Yararlıdır?

Bitkisel kaynaklı yağlar insan sağlığına faydalar sağlar. Oda sıcaklığında bulunan ve omega yağlarının iyi geldiği hastalıklar hakkında bilgiler yazımızda.

Kötü beslenme ve sağlıksız yağlar insan vücuduna verdiği zararlar ile bilinmektedir. Kişilerin yemeklerde kullandığı sağlıksız yağlar damar duvarlarında birikerek damar sertliğine neden olmaktadır.

Sertleşen damarlar zamanla hassaslaşarak ve yırtılarak kalp krizi riskini tetiklemektedir. Artan risk ile kişilerin sürekli kullandığı yağların kaliteli ve insan sağlığına faydalı olması gerekmektedir. Besinlerin içinde bulunan yağlarda insanlarda aynı etkileri oluşturmaktadır.

Yağlar sadece insan kalbine zarar vermez. Sindirim sitemi başta olmak üzere insan vücudunun dolaşım sistemini kötü şekilde etkilemektedir.

Kişilerin yemek ve gıda tüketimlerinde kendilerine en faydalı olan yağı tercih etmeleri gerekmektedir. Vücutta bazı vitaminleri parçalamak amacıyla yağlar büyük bir işleve sahiptir. Özellikle A,D,E ve K vitaminin parçalanması için vücut sağlıklı yağlara ihtiyaç duymaktadır.

Yararlı yağları kullanırken de son derece titiz davranılmalıdır. Eğer bu yağların kalorileri fazla ise vücut bunu kilo olarak algılar ve tartıya bu şekilde yansır.

İnsanların sağlıklarını koruması için tüketmemesi gereken bazı yağlar bulunmaktadır. Trans yağlar ve doymuş yağlar insan sağlığına zarar veren yağlardandır. Bu yağlardan kişiler mutlak suretle uzak durmalıdır. Piyasada satılan kızarmış ve dondurulmuş ürünlerin neredeyse tamamında bu yağ türleri mevcuttur.

Yiyeceklerin kısa sürede bozulmaması için ve bu yağlar üretim aşamasında ucuza mal olması sebebiyle çok fazla tercih edilir. Bu tarz yağlar obezite, diyabet ve çeşitli damar hastalıklarına davetiye çıkartmaktadır.

İnsan sağlığına yararlı yağların sıvı şekilde olması ve oda sıcaklığına dayanabilecek türden olması gerekmektedir. Bu yağlara halk arasında doymamış yağ denilir.

Doymamış yağ çeşitleri aşağıdaki gibidir.

Oda Sıcaklığında Sıvı Halde Bulunan Yağlar

Oda sıcaklığında bulunan yağların bir diğer ismi tekli doymamış yağlardır. Bu yağlar ceviz, kabak, badem ve avokadonun içinde bulunan yağlardır.

Aynı zamanda zeytinde bulunan yağ ve kanola yağları da bu gruba girmektedir. Bu yağlar kolesterole iyi gelen kalp dostu yağ çeşididir.

Bitkisel Kaynaklı Yağlar

Bu yağların bir diğer adı çoklu doymamış yağlardır.

Bitkilerden elde edilmektedir. Kişileri kalp damar hastalıklarına karşı koruyan yağlardır.

Omega Barındıran Yağlar

Yağın içeriğinde bulunan asit yapısı sayesinde kalp damar sağlığı korunmaktadır.

Düzensiz olan kalp atışlarının ve yüksek tansiyona iyi geldiği bilinmektedir.

Omega yağları balıkta fazlaca bulunan bir yağ çeşididir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap