Halim İsminin Anlamı

halim-isminin-anlami-6385

Halim isminin Anlamı

İnsanlar doğacak çocuklarına güzel anlamı olan bir isim koymak için uzun bir süre düşünürler. Söylediği güzel ve akılda kalan anlamlı sözcükler isim olarak tercih edilirler. Halim ismi de hem geleneksel hem de anlamlı olan ve çokça tercih edilen bir erkek ismidir.

Geleneksel isimler koymak isteyen ebeveynler Halim isminin anlamını merak etmektedirler. Halim ismi anlamı nedir? Halim sakin, ağırbaşlı anlamına gelen Arapça kökenli bir kelimedir. Allah’ın (cc) isimlerinden olan Halim Cezalandırmakta acele etmeyen, Kullarının isyanını, emirlerine uymadığını görüp bildiği halde onları şiddetle cezalandırmayıp yumuşak davranan anlamına gelmektedir. Allah’ın merhametini gösterdiği için anlamı da çok güzeldir.

Allah’ın güzel isimleri olarak adlandırılan Esma-ül Hüsna’dan birisidir. Bu nedenle özellikle ülkemizde oldukça tercih edilen bir isimdir. Halim ismi yumuşak huylu güzel davranan insanlara kendini sevdiren gibi anlamlara da gelmektedir. Uysal sessiz sakin anlamına da gelmektedir. Uhud savaşında şehit olan bir Sahabenin de adıdır.

Bir ismi koymadan önce anne babaların en çok merak ettiği şey Kuran’da geçip geçmediğidir. Halim ismi kuranda geçer mi? diye sorduğumuzda evet Kuran’da geçmektedir. Allah’ın güzel isimlerinden olup çocuklara da isim olarak konulmasında dini açıdan bir sakınca yoktur.

Her kelimenin hem taşıdığı anlam hem de harflerinin söylenişinin ve kişiliğe etkisi açısından farklı yönleri vardır. İsimlerin söylenişi içerdikleri harfler ve bunların taşıdığı enerjiler ismi taşıyan insanı etkiler. Bu yüzden isim olarak konulacak kelimenin farklı yönlerden analizi yapılmaktadır. İsim hassas bir konudur ve bir insanın hayatı boyunca en fazla duyduğu kendi ismidir.

Halim kelimesi beş harften oluşmaktadır. Halim isminin harf analizi nasıldır?  Kelime anlamında olduğu gibi H, uysal ve durgundur. A, Aynı zamanda atılgan ve enerjik bir durumu da barındırır. L, Çok hassas yapıda olabilir. İ, Sanatsal kişilik özelliği gösterir. M, Ticarete yatkınlık ve ticari zeka içerir.

İsimlerin insan üzerinde oldukça fazla etkisi vardır. Bu nedenle bir ismin isim sahibine neler yüklediğini bilmek ve ona göre eğitim ve çevresinin uyumunu sağlamak gerekir. Yoksa hem karakter ve kişilik hem çevre birbiriyle zıt olabilir. Böyle bir durumda insan zorlanacak ve tutarsız davranışlar gösterecektir. Halim isminin kişilik özellikleri nasıldır? Sakin ve sıcakkanlı bir yapıda olmaları beklenir. Arkadaş canlısıdırlar.

Yoğun yaşamayı severler.  Herhangi bir hedefe odaklandıklarında bunun için gereken her şeyi yaparlar. Biraz ağır ve yavaş olduklarından yakınlarındaki kişiler durumdan rahatsız olabilir. Sağduyulu ve sanatçı karakterine sahiptirler. Manevi yatkınlıkları vardır ve manevi şeylere maddiyattan daha fazla değer verirler. Bu insanlar hayatlarında mutlu ve başarılı olabilir. Bir denge içinde etrafındaki insanlar ve işlerini kararlılıkla yürütürler. Kendi rahatları da çok önemlidir. Rahatlarına düşkün olduklarından bunu elde etmek için gereken çalışmayı da kararlılıkla yaparlar. Genelde ailesine sadık Olurlar. Sevdiği kişiler için her türlü fedakârlığı yaparlar.

Yoğun duygulara sahip ve hassastırlar. Halim isminin olumlu yönleri nelerdir. Fedakardırlar. Yıllar süren dostluklar kurarlar ağırbaşlı ve güzel ahlaklı olmaları beklenir. Davranışa yansıyan bir olgunluktadırlar.

Her kişilikte insanların olumlu ve olumsuz yönleri olabilir. Bazı karakterlerde güçlü özellikler bulunur. Halim isminin olumsuz yönleri nelerdir? bakacak olursak takıntı denebilecek sabit fikirleri olabilir. Rahatından taviz vermek istemeyen yapısı çevresindekileri rahatsız edebilir.

Halim ismine en uyumlu isim Halime dir.  Salim, Selim, Halit, Halim, İlham, İlhan, Halil gibi erkek isimleri benzer isimdir. Halime, Selime, Halise gibi hem söylenişi hem anlamı güzel isimler de uyumlu kız isimleridir.

Halim isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 7 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Uhud Savaşı Şehitlerinden Biri.
  • 2 – Kaya Gibi Sağlam Ve Sert Türk
  • 3 – Uysal, Yumuşak Huylu.
  • 4 – Sakin, sessiz
  • 5 – Tabiatı Yavaş Olan, Yumuşak Huylu. Allahın İsimlerindendir. “Abd” Takısı Alarak Kullanılması Tercih Edilir.
  • 6 – Allah’ın adlarındandır.
  • 7 – Yumuşak huylu, sert olmayan, güzel muamele yapan.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Halim ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Halim ismini kullanan 15.385 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Halim ismini kullanan 2.632 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Halim ismini kullanan 1.083 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Halim ismini kullanan 828 kişi bulunmaktadır.

Halim isminin Türkiye sıralaması

Halim en çok kullanılan 853. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 381. isimdir.

Halim isminin Harf Analizi

Kişiye Halim ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

Halim İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Halim ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Halim isminin anlamını gözden geçirin!

Halim İsminin Numerolojisi

Halim isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

H: on
A: bir
L: on beş
İ: on iki
M: on altı
TOPLAM: 54

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap