Halil İsminin Anlamı

Halil İsmi

Halil İsminin Anlamı Türkiye’de en çok tercih edilen geleneksel isimler arasında yer alan Halil ismi pek çok kişinin bildiği ve sıklıkla kullanıldığı isimlerden biridir. Erkek çocuklarında oldukça fazla tercih edilen Halil isminin anlamları arasında pek çok anlamdan söz etmek mümkündür. Genel bir değerlendirme yapıldığında Halil isminin anlamları arasında ilk sırada hükümdar çocuğu, ikinci sırada dost, üçüncü sırada samimi, dördüncü sırada Kaya, beşinci sırada sert demir, altıncı sırada Allah’ın dostu anlamları yer almaktadır. Bu anlamlar göz önünde bulundurulduğunda Halil isminin anlamlarının oldukça olumlu olduğu söylenebilir.

Bu ismi çocuğuna vermek isteyen kişiler genellikle Halil ismi Kur’an-ı Kerim içerisinde geçiyor mu? Sorusunu gündeme getirmektedir. Arapça kökenli bir erkek ismi olan Halil ismi Kur’an-ı Kerim içerisinde geçen isimler arasında yer almaktadır. Nisa suresinin 125. ayetine bakıldığında Halil isminin içerisinde geçtiği görülebilmektedir. Bu nedenle çocuklara verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

 2022 yılının verilerine bakıldığında Halil isminde kaç kişi var? Sorusunun cevabına ulaşmak da mümkündür. Türkiye’de toplam 2.393.098 kişinin Halil ismine sahip olduğu bilinmektedir. Bu kişilerden 24.778 tanesi İstanbul’da, 11.449 tanesi Ankara’da, 14.053 tanesi ise İzmir’de yaşamaktadır. Genel bir değerlendirme yapıldığında Türkiye’nin 81 ilinde Halil ismine sahip olan kişilerin bulunduğu görülebilmektedir.

 Halil ismi herhangi bir çocuğa verilmeden önce Halil isminin özellikleri de araştırılmalıdır. Halil ismin olumlu özellikleri arasında yardımseverlik, cömertlik, neşe, enerji, bilmişlik, sıcakkanlılık, merhamet, kariyer odaklı olmak, cesaret ve iyi niyeti yer almaktadır. Ancak her isimde olduğu gibi Halil isminde de olumsuz özellikler bulunmaktadır. Bu ismin olumsuz özellikleri arasında ise tezcanlılık ve sabırsızlık yer almaktadır. Bu nedenle Halil ismi çocuklara verilmeden önce hem analizi hem de  numerolojisi bakımından değerlendirilmelidir. Aksi bir durumda çocukların üzerinde olumsuz özellikler bırakması mümkündür.

 Genel bir değerlendirme yapıldığında Halil ismine sahip olan kişilerin genellikle beyaz rengi sevdiği, kader sayılarının ise üç olduğu görülmektedir. Bu kişiler fiziksel özellikleri bakımından da birbirine benzerlik göstermektedir. Göz çevreleri oval, gözlerinin çekik, el ve ayakların uzun, alanlarının geniş ve kaşlarının ise düz olduğu görülür.  İsim seçimi gerçekleştirmeden önce ismin çocuklar üzerindeki fiziksel etkileri göz önünde bulundurulmalı ve fiziksel özellikler göz önünde bulundurulduktan sonra çocuğa Halil isminin verilip verilmeyeceğine karar vermelidir. Aksi bir durumda çocuğun bazı olumsuz özelliklere sahip olması ihtimaller dahilindedir. Bu nedenle ebeveynler iyi bir şekilde araştırma gerçekleştirmeli ve bu araştırma sonucunda karara varmalıdır.

Ebeveynler isim seçimi gerçekleştirirken genelde çocuklarının isimlerini birbiriyle uyumlu olmasını isterler. Bu nedenle pek çok ebeveyn Halil ismi ile uyumlu isim arayış içerisine girmektedir. Bizler bu tür bir arayış içerisinde olan kişiler için Halil ismi ile uyumlu isimler listesi hazırlıyoruz. Sizler de Halil ismi ile uyum sağlayan isimler arayış içerisindeyseniz aşağıdaki listeden yardım alabilirsiniz. Listede yer alan tüm isimler caiz ve anlamı güzel isimler arasından seçilmiştir. Bu nedenle listeden herhangi bir isim seçerken endişe içerisine girmenize gerek yoktur. Bu isimlerden birini seçerek çocuklarınızın birbiriyle uyumlu isimlere sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Halil İbrahim, İbrahim Halil, Halil Arda, Halil Onur, Halil Yağız, Halil Ozan, Halil Doğan, Halilullah, Halit, Halis, Halim, Halid, Halise, Halittin, Haliddin, Haluk, Haldun, Halef, Hala, Halas, Haleddin, Haliç, Celil isimleri Halil ismi ile benzerlik gösteren isimler arasında yer almaktadır. Bu isimler arasından bir ismin seçilmesi ve çocuklara verilmesi son derece mümkündür.

halil-isminin-anlami-85194
Halil İsminin Anlamı

Halil isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Hükümdar Çocuğu.
  • 2 – Kaya Demir, Sert Demir
  • 3 – Dost, sadık, samimi
  • 4 – Samimi dost, Allah’ın dostu

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Halil ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Halil ismini kullanan 239.398 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Halil ismini kullanan 24.778 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Halil ismini kullanan 11.449 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Halil ismini kullanan 14.053 kişi bulunmaktadır.

Halil isminin Türkiye sıralaması

Halil en çok kullanılan 27. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 17. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Halil isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Halil isminin Harf Analizi

Kişiye Halil ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

Halil İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Halil ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Halil isminin anlamını gözden geçirin!

Halil İsminin Numerolojisi

Halil isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

H: on
A: bir
L: on beş
İ: on iki
L: on beş
TOPLAM: 53

“Halil” adını taşıyan bazı ünlü kişiler şunlardır:

  1. Halil İbrahim Sofuoğlu: Türk motosiklet yarışçısı. Dünya Supersport Şampiyonası’nda başarılı bir kariyere sahiptir.
  2. Halil Mutlu: Türk halterci. Olimpiyat ve dünya şampiyonlukları elde etmiş, Türk halter tarihinde önemli bir sporcu olarak kabul edilmektedir.
  3. Halil Altıntop: Türk futbolcu. Sivasspor, Schalke 04, Bayern Munich ve Türkiye milli futbol takımında oynamıştır.
  4. Halil İnalcık: Türk tarihçi ve akademisyen. Osmanlı İmparatorluğu üzerine yaptığı çalışmalarla tanınır.
  5. Halil Ergün: Türk oyuncu. “Bizimkiler” ve “Yabancı Damat” gibi dizilerde ve birçok filmde rol almıştır.

Bu listedeki kişiler, “Halil” adını taşıyan bazı ünlülerden sadece birkaçıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap