Hacer İsminin Anlamı

Hacer İsminin Anlamı

Bebek bekleyen ailelerin çocuklarının geleceği için ilk yaptıkları şey onlara isim koymaktır. Yeni ve farklı isim tercih etmeyenler çocuklarına geleneksel isim koyma yoluna gitmektedir. Kadınlar için kullanılan geleneksel isimlerden biri de Hacer ismidir. O halde Hacer isminin anlamı nedir? Detaylı bir şekilde açıklayalım…

Hacer ismi 7 farklı anlama karşılık gelmektedir. Hacer isminin, şükreden, yiğit, pehlivan, kaya parçası, Kâbe’nin duvarında bulunan ünlü taş, Hz. İsmail’in annesi ve Hz. İbrahim’in cariyesinin adı anlamları bulunmaktadır. Hacer TDK’deki anlamı ise, İsmail Peygamber’in annesinin adıdır.

Hacer ismi kadınlar için kullanılan bir isimdir. Bu ismin kökeni Arapçadır. Hacer ismi caiz mi? Merak edilen diğer bir konudur. Hacer ismi Kuran’da yer almaktadır. Bundan dolayı kişilere Hacer isminin konulmasında herhangi bir sorun yoktur denebilir.

Türkiye genelinde yapılan istatistiklere göre Hacer ismini 165356 kişi kullanmaktadır. Bu ismi İstanbul’da 22399, Ankara 11378, İzmir’de ise 5802 kişi kullanmaktadır. Türkiye’de en sık kullanılan isimler arasında Hacer ismi 54.sırada yer almaktadır. Türkiye’de en çok kullanılan kız isimleri arasında ise 25.sırada yer almaktadır.

Hacer isminin analizi yapılacak olursa; kişileri motive etme gücü bulunan ve detaylara odaklanmayı sevmeyen kişilerdir denebilir. Bu isme sahip olan kişilerin iradeleri güçlü, kişilikleri bencil ve inatçıdır. Hacer isimli kişiler, başkalarının çıkarlarıyla kendi çıkarlarının çatışmamasına özen gösterirler. Aynı zamanda bu kişilerin özgüvenleri ve cesaretleri yüksektir.

Hacer ismini taşıyan kişilerin olumlu özellikleri; kendine güveni yüksek, rekabetten çekinmeyen, çekingen davranmayan, enerjik ve atılgan kişilerdir. Duygularını ve düşüncelerini kolay ifade edebilen, girişimci, mert, hareketli, yeniliklere açık, ilişkilerinde samimi ve maceracı kişilerdir. Bu kişiler aynı zamanda baskın, doğuştan liderlik vasfı bulunan yönetici kişilerdir.

Hacer ismini taşıyan kişilerin olumsuz özellikleri; çabuk etkilenen, karamsar düşünen, fikirlerini çabuk değiştiren, çabuk kırılan ve zorluklara karşı mücadele edemeyen kişilerdir.

Hacer isimli kişilerin genel fiziksel özellikleri; uzun ve ince vücut yapısı, üçgen kafa şekli, kısa boyunları, geniş omuz yapısı, belirgin yüz hatları, büyük gözleri, çukurlu çene yapısı, ince dudakları, gür ve sık saçları olan kişilerdir.

Harflerin titreşimleri ve enerjileri o ismi taşıyan kişilerin karakterlerinde etkilidir. Hacer isminin harf analizi şöyle yapılabilir; H: Sakin mizaçlı, ılımlı ve uyumlu kişileri temsil eder. A: Enerjik, dışa dönük, atılgan ve baskın karakterli kişileri temsil eder. Bu harfi barındıran isimlerin liderlik etme yönleri bulunur. C: Yazma ve konuşma yeteneği bulunan kişileri temsil eder. E: Sorunlarla mücadele etme konusunda başarılı kişileri temsil eder. R: Kuşkucu yapısı ve karar verme aşamasında tereddüt eden kişileri temsil eder.

Hacer isminin kişilik analizi şöyle yapılır; Aile hayatına önem veren, hoşgörülü ve anlayışlı kişilerdir denebilir. Bu isme sahip olan kişiler, özel hayatlarındaki kişi hakkında çok seçici davranırlar. İş hayatlarında ise çok temkinli ve özenli davranan kişilerdir. Bu isme sahip olan kişiler, azimli ve çalışkan oldukları için maddi yönden daima şanslı olan kişilerdir.

Harflerin numerolojik değerleri isimlerin manalarını oluşturmada etkilidir. Hacer isminin numerolojik analizi şöyle yapılır; H:10, A:1, C:3, E:6 ve R:21’dir. Hacer isminin toplam numeroloji değeri 41’dir. Bu ismi taşıyan kişilerin kader sayısı ise, 1’dir.

Hacer ismine benzer isimler olarak; Hecer, Acer, Tecer, Hazer, Haver, Hiranur, Hazar, Havanur, Halenur, Hevidar, Huriser, Hacı, Hacir, Hacib, Tuncer, Gencer ve Sencer isimleri örnek verilebilir.

Hacer ismine sahip olan ünlüler araştırıldığında; Türk müzik sanatçısı Hacer Kirişçi, Türk siyasetçi Hacer Dicle ve Türkiye’nin ilk kadın taksi şoförü Hacer Öçsu isimleri bulunmaktadır. Aynı zamanda bu ismi taşıyan dizi karakterleri araştırıldığında; final yapmış fakat çok sevilen diziler arasında yer alan Akrep dizisinde Demet Gül, devam edenler arasında Gönül Dağı dizisinde Öznur Yağcı, bir zamanlar ekranlara damgasını vuran Avrupa Yakası dizisinde ise Bihter Özdemir Hacer karakterini canlandırmaktadır.

hacer-isminin-anlami-26606
Hacer İsminin Anlamı

Hacer isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 7 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Hamd Eden, Şükreden / Tanrı İle İlgili
  • 2 – Yiğit, pehlivan
  • 3 – Taş, Kaya Parçası.
  • 4 – Taş, Kaya. -Hacer-İ Esved: Kabenin Duvarında Bulunan Meşhur Kara Taş.
  • 5 – Hz. İsmailin Annesi Ve Hz. İbrahimin Cariyesinin Adı.
  • 6 – İsmail Peygamber’in annesinin adı.
  • 7 – Hacerü’l-Esved (Hacerü’l-Esad), Siyah taş. Kabe’nin duvarındaki siyah, parlak taş.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Hacer ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Hacer ismini kullanan 165.356 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Hacer ismini kullanan 22.399 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Hacer ismini kullanan 11.378 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Hacer ismini kullanan 5.802 kişi bulunmaktadır.

Hacer isminin Türkiye sıralaması

Hacer en çok kullanılan 54. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 25. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Hacer isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Hacer isminin Harf Analizi

Kişiye Hacer ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

C : Konuşma ve yazma yetenekleri olan çağrıştırır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Hacer İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Hacer ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Hacer isminin anlamını gözden geçirin!

Hacer İsminin Numerolojisi

Hacer isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

H: on
A: bir
C: üç
E: altı
R: yirmi bir
TOPLAM: 41

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap