Gülay İsminin Anlamı

gulay-isminin-anlami-19096

Gülay İsminin Anlamı

Yeni doğan kız çocukları için doğru isim belirleme oldukça önem verilen bir aşama haline geliyor. İsmin etkisi, yakışması, anlamı ve hissettirdikleri çocuğun isimle uyumu için oldukça önemlidir. Bunlar arasında Gülay ismi de kendisini koruyor. Bu durum Gülay isminin anlamı nedir sorusunun sıkça sorulmasına neden oluyor. Gülay, kız çocuklarına sıklıkla konulan bir isimdir. Gül, Gülhan, Güler ve Güllü gibi isimler ile benzeyen Gülay ismi de kökünde Gül kelimesinden geliyor. Gül çiçeği tarafından açılan ay olarak tarif edilen bu isim çok zarif ve çok özel bir kız ismi. 

Gülay isminin eski Türkçede de sık sık kullanılması ve benzer isimler arttıkça bu isme olan ilginin artması daha başka soruları da gündeme getiriyor. Gülay ismi Kur’an’da geçiyor mu sorusu da bu sorular arasında bulunan ve sık sık sorulan bir soru. İslam dinine göre bir isim seçmek isteyen ebeveynler ismin Kur’an’da geçip geçmediğini ve geçiyorsa ne anlam ifade ettiğini merak ediyor. Gülay ismi doğrudan Kur’an-ı Kerim’de geçmiyor. Ancak isim çok güzel ve özel bir anlam taşıdığı için anne babalar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Çocuklara Gülay ismini koymak caiz olarak biliniyor. İsmin koyulmasının önünde herhangi bir dini engel ya da günah bulunmadığı belirtiliyor. Bu isim doğrudan Kur’an-ı Kerim üzerinde geçmese de kullanılabiliyor. 

Tüm özellikleri ve merak edilenleri ile birlikte Gülay isminin anlamı da dikkat çekiyor. Hem kültürümüzde hem de günümüzde önemli değere sahip olan gül kelimesinden türetilen bu isim duyanların yüzünü güldürüyor. Kız çocukları için ise hem zarif, hem tatlı hem de güzel bir enerji oluşturuyor. Üstelik eski Türkçede bulunan bir isim olması da ailelerin dikkatini çekiyor. Gülay ismi köken olarak Farsça ile de örtüşüyor. Bu sayede eskimeyen isimler arasında yer alıyor. Çünkü hem geçmişte hem de günümüzde ününü kaybetmeden sıklıkla kullanılıyor. 

Sorularının cevaplarını alan aileler için bir diğer önemli husus ise Gülay ismine sahip olan ünlüler oluyor. Ülkemizde Gülay ismini kullanan tanınmış isimler arasında; Gülay Aslıtürk, Gülay Akay, Gülay Baltacı, Gülay Çağlar, Gülay Doğan, Gülay Eralp, Gülay Göktürk, Gülay Günlük, Gülay Hüseynova, Gülay Oktar, Gülay Özer, Gülay Öğün, Gülay Özdemir, Gülay Pınarbaşı, Gülay Sezer, Gülay Samancı, Gülay Şahin, Gülay Türkmen, Gülay Tan, Gülay Uğur, Gülay Uğurata, Gülay Yıldız, Gülay Zeynalli gibi isimler yer alıyor. Bu isim ülkemizde Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde sıklıkla kullanılıyor. Ayrıca ülkemiz dışında Azerbaycan’da da Gülay ismi pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. 

Gülay isminin analizi ise ismin anlamı başta olmak üzere isim ile ilgili tüm numerolojik ve enerjisel durumların değerlendirilmesi ile meydana geliyor. Gülay güçlü bir anlam taşıyor. Bu sayede ismin enerjisi de artıyor. Gülay isminde yer alan her harf bir kez kullanılmış, bu durum beraberinde eşit enerjiyi de getiriyor. G harfi toplayıcılığı ve merhameti, Ü harfi güzelliği ve özel olmayı, L harfi çalışkanlığı, A harfi liderliği ve öncü olmayı, Y harfi ise güzel enerji yayılımını temsil ediyor. Tüm bu harfler ile oluşturulmuş olan Gülay ismi, beş harfli kısa bir isim. İsim içerisinde bulunan Ü harfi bazı hal ve durumlarda doğru bir şekilde okunabilmesi ve yazılabilmesi için U olarak dönüştürülerek telaffuz edilebiliyor. Genel hatları ile incelenen Gülay isminin, Türkçe konuşulan birçok yerde yoğun oranda kullanıldığını söylemek mümkündür. 

Gülay isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – “Gül” Ve “Ay” Sözcüklerinin Birleşmesinden Meydana
    Gelmiştir.
  • 2 – Gül Destesi
  • 3 – Ay Ve Gül Gibi Güzel Demektir.
  • 4 – Güllerin açtığı ay.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça+Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Gülay ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Gülay ismini kullanan 98.753 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Gülay ismini kullanan 18.896 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Gülay ismini kullanan 8.175 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Gülay ismini kullanan 6.312 kişi bulunmaktadır.

Gülay isminin Türkiye sıralaması

Gülay en çok kullanılan 134. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 65. isimdir.

Gülay ismini kullananların sayısı, son bir yılda 119 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Gülay isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, Gülay isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Gülay isminin Harf Analizi

Kişiye Gülay ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

G : İnatçı kişilik, gerginlik çağrıştırır, g harfinin olması iyidir.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

Gülay İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Gülay ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Gülay isminin anlamını gözden geçirin!

Gülay İsminin Numerolojisi

Gülay isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

G: sekiz
Ü: yirmi altı
L: on beş
A: bir
Y: yirmi sekiz
TOPLAM: 78

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap