Filiz İsminin Anlamı

filiz-isminin-anlami-2070

Filiz İsminin Anlamı

Sade ve anlamlı isim arayanların ilk tercihlerinden biri olan Filiz ismi, kız bebekler için koyulan isimlerden bir tanesidir. Kız bebek sahibi olan ebeveynler de son dönemlerde Filiz isminin anlamı nedir sorusunu sıklıkla soruyor. Bu isim üç farklı şekilde yorumlanabiliyor. Üç farklı yorumlanma şeklinde de bitkiler ve doğa ile doğrudan bağlantısı bulunuyor. Bitkilerin yeni yeni ortaya çıkan küçük çıkıntı ve dallarına filiz deniyor. Bu anlamda kendisini gösteren, belli etmeye başlayan her şey için filiz kelimesi kullanılabiliyor. Söyleyiş bakımından da kolay olan bu isim kız çocukları için sık bir şekilde tercih ediliyor. Uzayan ve büyüyen bir şeyi tarif ederken de bu kelime sıklıkla dile getiriliyor. 

Çocuklarına bu ismi koymaya karar veren kişiler için bir diğer gündeme gelen soru ise Filiz ismi Kur’an’da geçiyor mu sorusu olarak biliniyor. Bu soruya net bir şekilde cevap vermek gerekirse; bu kelime gerek bir eylem anlamında gerek bir isim anlamında Kur’an-ı Kerim üzerinde herhangi bir sure ya da ayette geçmiyor. Ancak bu durum ismin çocuklara konulması konusunda herhangi bir sıkıntı da teşkil etmiyor. Çünkü ismin anlamında herhangi bir kötü unsur yer almıyor. Bu sebeple Filiz isminin çocuklara verilmesi caiz olarak görülüyor. Aileler ise uzun yıllardır bu ismi kız çocuklarında kullanıyor. 

Sıklıkla kullanılan Filiz isminin anlamı da kendisi gibi Rumca kökenlidir. Kültürler arası etkileşimler vasıtası ile dilimize yerleşen bu isim kız çocuklarına en sık verilen isimlerden bir tanesi haline gelmiştir. Ülkemizde yoğun olarak Marmara ve İç Anadolu bölgelerinde kullanılıyor. Ayrıca ismin yapısı ve harf özellikleri sayesinde diğer lisanlarda okunuşunda da herhangi bir zorluk yaşanmıyor. Bu durum da bu isme sahip olan kişilerin isimlerini daha rahat bir şekilde telaffuz edebilmelerine olanak sağlıyor. İsim içerisinde yer alan harfler genel olarak diğer dünya dillerinde de yer alan harfler arasında bulunuyor. Bu yönüyle de Filiz ismi çok sık kullanılmaya devam ediyor. Özellikle son on yılda bu ismin kullanılması durumunda artış gözlemleniyor. 

Filiz ismini çocuğuna koymayı düşünen aileler aynı zamanda Filiz ismine sahip olan ünlüler hakkında da bilgi sahibi olmak istiyor. Bu durum aynı ismi taşıyan insanların benzer enerjilere sahip olmasından kaynaklanıyor. Ünlü oyuncu Filiz Akın, eski manken Filiz Aker, yine oyuncu Filiz Ahmet, müzisyen Filiz Ağar ve Filiz Ali, yazar Filiz Garip, yönetmen Filiz Gülmez bu isme sahip ünlüler arasında bulunuyor. Ancak tabi ki bu isme sahip ünlüler bununla sınırlı kalmıyor. Ülkemizde birçok kadın sanatçı, oyuncu ve müzisyen Filiz ismini taşıyor. Bu durum da ailelerin merak ettiği soruya bir cevap olarak verilebiliyor. 

Bir çocuğa Filiz ismini vermeden önce Filiz isminin analizi konusunda da bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bu tür analizler ismin fonetiğine, harflerin enerjisine ve görünüşüne göre yapılıyor. Bir bütün olarak bakıldığında ise Filiz ismi toplamda beş harften oluşan sade bir isim. Bu isim narinliği ve zarifliği simgeliyor. Anlam olarak taşıdığı enerji ise yenilikleri ve doğumu simgeliyor. Harflere tek tek bakıldığında F harfi azmi ve başarıyı, iki kez kullanılan İ harfi insancıllığı ve uysallığı, L harfi güzelliği ve ilhamı, ismin sonunda bulunan Z harfi ise keskin geçişleri ve eşitliği simgeliyor. Filiz ismi kendi başına tüm bu özellikleri de içerisinde taşıyor ve bu durum bu ismin kullanılmasının artmasını da sağlıyor.

Filiz isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 8 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Bağışlayıcı, Günahları Affedici
  • 2 – Ak Tenli Ve Mavi Gözlü
  • 3 – Bitkilerde Yeni Sürgün, Tohumdan Çıkan Yeni Uçlar.
  • 4 – Ocaktan Çıkarılmış, Eritilmemiş Ham Maden, Cevher, Gümüş, Filiz.
  • 5 – Betonarmede Demirleri Eklemek İçin Bırakılan Uzantılar.
  • 6 – İnce Taze Ve Güzel Vücutlu.
  • 7 – Tohumdan veya tomurcuktan çıkan körpe sürgün.
  • 8 – İnce uzun, zayıf, narin kız.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Rumca
Kuran ‘da geçmiyor.

Filiz ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Filiz ismini kullanan 142.350 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Filiz ismini kullanan 30.906 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Filiz ismini kullanan 11.564 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Filiz ismini kullanan 10.664 kişi bulunmaktadır.

Filiz isminin Türkiye sıralaması

Filiz en çok kullanılan 77. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 38. isimdir.

Filiz ismini kullananların sayısı, son bir yılda 117 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Filiz isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, Filiz isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Filiz isminin Harf Analizi

Kişiye Filiz ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

Filiz İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Filiz ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Filiz isminin anlamını gözden geçirin!

Filiz İsminin Numerolojisi

Filiz isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

F: yedi
İ: on iki
L: on beş
İ: on iki
Z: yirmi dokuz
TOPLAM: 75

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap