Ferhat İsminin Anlamı

Ferhat İsmi

Ferhat İsminin Anlamı İsimler, isimlerin kültürdeki yeri ve değeri, anlamları, kökeni ve isme ait isim, kişilik, harf analizleri öteden beri en çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. Özellikle anne ve baba olmak isteyenler ve olmaya gün sayanlar tarafından araştırılmaktadır. Erkek çocuğu için kültürde yeri bulunan ve tercih edilen isim arıyorsanız mutlaka Ferhat ismini listeye eklemelisiniz. Erkek çocukları için tercih edilen isimler arasında elli ikinci olan Ferhat ismimin anlamı nedir? Kökeni hangi dile aittir? Hep birlikte inceleyelim…

Ferhat ismi açılış, zafer, huysuz at i, inatçı, vücudu etine dolgun kişi veya cüsseli kişi, sevinç, sürur ve neşe anlamlarına gelmektedir. Ferhat İsminin birçok farklı anlama sahip olmasının sebebi Arapça ve Farsça dillerinde farklı anlamları ifade etmesidir. Türkçedeki kullanılan anlamını merak edenler için ismin TDK’deki anlamına bakmalısınız. İsmin TDK’deki anlamını merak edenler için Ferhat İsminin TDK’deki anlamı zorlukları alıp yeni bir yeri ele geçiren, Ferhat ve Şirin efsanesindeki erkek kahraman olarak geçmektedir. Çocuğuna dini açıdan yeri bulunan isim tercih etmek isteyenler tarafından Ferhat ismi Kur’an- Kerim’de geçiyor mu? Sorusu sorulmaktadır. Ferhat ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmemektedir. Kur’an-ı Kerim’de geçmemesi halinde dinen uygun görülmeyen isimler arasında yer almamaktadır. Diğer bir deyişle Ferhat ismi caiz midir? Sorusunun cevabı Ferhat ismi caizdir ve kullanımında herhangi bir sakınca yoktur şeklindedir.

Psikologlar ismin çocuğun kişilik oluşumunda etkili olduğunu söylemektedir. Tercih listesinde Ferhat ismini bulunduranlar için Ferhat isminin analizi şu şekildedir: Geniş çevreden hoşlanmayan az ve öz dost biriktiren insanlardır. Duygusaldırlar ve duygularını tam yaşarlar. Gelgit insanları değillerdir tavırları nettir. Heyecanlı ve enerjik yapılı insanlardır.

Olumlu özellikleri; Tatlı dilli, nezaketli, yumuşak başlı, uzlaşmacı, tarafsız, adil, endişeli, sevecen, hoşgörülü, dengeli ve sanatsal alanda yeteneklilerdir.

Olumsuz özellikleri; Detaycı, sorgulayıcı, temizliğe oldukça düşkün, zor memnun olan ve zor affeden kişilerdir.

Fiziksel özellikleri; Atletik vücutlu, temiz ve pürüzsüz cildi, düz şekilli ve arası açık kaşları, düz gözleri, kısa çeneli, düz saçlı, kalım ve gür sese sahip insanlardır.

İsmin kişilik analizi merak edenler için Ferhat isminin kişilik analizi şu şekilde açıklayabiliriz: Dürüst insanlardır. Duygularını açıkça gösterirler. Arkadaşlarına çok değer verirler. Kuşkucu insanlardır. Sevdiklerine karşı samimi tavırlar sergilerler. İlişkilerinde sadakatlidirler.

Kişiye ismiyle hitap ettiğimizde harflerdeki titreşimler kişiliğine etkileyecek anlamlar yüklemektedir. İsmin harf analizini merak edenler için Ferhat ismimin harf analizi şu şekildedir: F: Güvenilir anlamı uyandırır, E: Mücadeleci yapıyı çağrıştırır, R: Kuşkucu oluşu çağrıştırır, H: Uysal ve durağan anlamlar uyandırır, A: Enerjik yapıyı uyandırır, T: Duygularını ifade etmekte zorlanan birini çağrıştırır.

Ferhat ismine uygun ve benzer isimler arayanlar için Ferhat ismine benzer isimler şu şekilde sıralanabilir: Ferhan, Fahrettin, Ferit, Feridun, Feramuz, Ferman, Felat, Nihat, Fuzuli, Cihat, Mithat, Ahat, Fikret, Fuat. Uyumlu kız isimleri ise şu şekildedir: Feray, Feriha, Ferda, Feride, Ferdane, Melahat, Nebahat, Nezahat ve Sabahattir.

Halkla bilinen ünlü kişilere ait isimler koymak isteyenler için Ferhat ismi çok iyi bir seçenektir. Ferhat ismini kullanan birçok ünlü bulunmaktadır ve Ferhat ismine sahip ünlüler şu şekilde sıralanabilir: Ferhat Göçer şarkıcı, Ferhat Atik Kıbrıslı Türk yazar, Ferhat Yılmaz tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, Ferhat Tunç Yoslun Kürt şarkıcı, Ferhat Livaneli müzisyen, Ferhat Uludere yazar ve Ferhat Pehlivan boksördür.

Dizi/film karakterlerine ait olan isimleri koymak isteyenler için de Ferhat ismi çok uygun isimdir. Örneklerini merak edenler için Ferhat isimli dizi/film karakterleri şu şekilde sıralayabiliriz: Siyah Beyaz Aşk isimli dizide Ferhat Aslan, İkimizin Sırrı dizinde Ferhat ve Cennet Mahallesi dizisinde Ferhat isimli karakter bulunmaktadır.

ferhat-isminin-anlami-56599
Ferhat İsminin Anlamı

Ferhat isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Açılış, zafer
 • 2 – Huysuz At / Postacı / İnatçı
 • 3 – Vücudu Etine Dolgun, Cüsseli Ve Güzel Kişi.
 • 4 – Sevinç, Neşe, Sürur Demektir.
 • 5 – Güçlüğü yenip bir yeri ele geçiren.
 • 6 – Ferhat ile Şirin efsanesindeki erkek kahramanın adı.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Ferhat ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Ferhat ismini kullanan 115.568 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Ferhat ismini kullanan 20.746 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Ferhat ismini kullanan 7.394 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Ferhat ismini kullanan 5.594 kişi bulunmaktadır.

Ferhat isminin Türkiye sıralaması

Ferhat en çok kullanılan 103. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 52. isimdir.

Ferhat ismini kullananların sayısı, son bir yılda 110 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Ferhat isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Ferhat isminin Harf Analizi

Kişiye Ferhat ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

Ferhat İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Ferhat ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Ferhat isminin anlamını gözden geçirin!

Ferhat İsminin Numerolojisi

Ferhat isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

F: yedi
E: altı
R: yirmi bir
H: on
A: bir
T: yirmi dört
TOPLAM: 69

“Ferhat” adını taşıyan bazı ünlü kişiler şunlardır:

 1. Ferhat Göçer: Türk şarkıcı. Popüler şarkıları ve etkileyici vokaliyle tanınır.
 2. Ferhat Pehlivan: Türk güreşçi. Grekoromen stil güreşte Türkiye’yi uluslararası arenada temsil etmiştir.
 3. Ferhat Tunç: Türk şarkıcı, söz yazarı ve aktivist. Özellikle sosyal ve politik içerikli şarkılarıyla tanınır.
 4. Ferhat Göçer: Türk sinema oyuncusu. “Vizontele”, “Gora” ve “Organize İşler” gibi filmlerde rol almıştır.
 5. Ferhat Kaya: Türk futbolcu. Konyaspor ve Adanaspor gibi takımlarda oynamış olan bir isimdir.

Bu listedeki kişiler, “Ferhat” adını taşıyan bazı ünlülerden sadece birkaçıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap