Evlat Arasında Ayrım Yapmanın Vebali Çok mu Büyük?

Evlat Sözleri

Hangi ile evlatları arasında ayrım yapar ki? Diye soruyor olabilirsiniz. Geçmişte de günümüzde de bu yaşanmamaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı çocukları arasında ayrım yapmış veya yapmayı planlamanın vebali nedir? Cinsiyet ayrımı yapmak doğru mu? İslam bu konudaki ayrımcılık hakkında ne emrediyor?

Çocukların cinsiyetini belirlemek Rabbin işidir. Zira dünya nüfusunda kadın ve erkek nüfusları da birbirine çok yakındır. Böylesi kusursuz bir dengeyi de anca Yaradan Rabbimiz sağlayabilirdi. İslam’da evlatlar arasında farklı düşünmek, sevmek ve buna benzer ayrımlar yasaklanmıştır. Şüphesiz ki hiçbir cinsiyet türü birbirinin üstü olamaz. Kendini eğitim açısında geliştirmemiş, asırlar öncesinden kalan erkek çocuk isteme, onu daha çok sevme, üstün görme gibi davranışlar görünebiliyor. Hak dininde böylesi davranışlara yer yoktur. Bu konuyla ilgili hadisler de her şeyi ortaya koymaktadır.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) Ebü’l Benat’tır. Türkçe karşılığı kızlar babası demektir. ALLAH’ın Resulü 4 kıza sahipti. Zeynep, Rukiyye, Ümmü Gülsüm ve Fatima. Günümüzde de bu isimlerin sıklıkla sevilerek kullanıldığını görüyoruz. Kaldı ki bizim Liderimiz Peygamberimiz (s.a.v) kız evlatları yanların geldiği zaman onlara olan sevgisinden dolayı yerinden kalkarmış. Böylesine yüce gönüllü bir Peygamberimiz varken erkek kız ayrımı yapmak bizlerin hiç mi hiç haddi değildir.

Başka bir hadisi şerifte: Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v): Rabbinize sakın ha karşı gelmeyin! Evlatlarınıza da eşit davranın. Yaşı büyük olanı daha üstün görme, erkeği kızdan daha çok sevme gibi bir ayrım Rabbimizin nezdinde yeri olmayan davranışlardır. Eğer evlatlarınızın ihtiyaçlarını karşılamak istiyorsanız para verirken de eşit davranın. Bağış hususunda da adil olunmalıdır.

ALLAH’ın Resulü 4 kız evlada sahip ve aşırı mutlu bir Peygamberdi. Mutlulukla kalmaz, onlarla gurur duyardı. Öyle ki kız çocuğu olanlara da çok güzel haberler iletmiştir. Tabii, bunun da bir koşulu var.

Miras konusunda İslam’da erkeklerin kadınlardan daha çok pay aldığı görülür. Aslında oradaki amaç şudur: Erkeğin evlendikten sonra eşine, çocuklarına bakma sorumluluğu dinen varken kadınlar için bu durum söz konusu değildir. Zira mehir belirlenirken kadınlara ayrılık durumunda tazminat verilir.

Kadınlar da başka biriyle evlendiği zaman onun kocası bakmak zorunda olduğundan daha az pay ön görülmüştür. Günümüzde medeni kanununda böyle bir şey söz konusu değildir. Çocuklarda hiçbir ayrım olmadan eşit pay almaktadır. Zira günümüzde artık kadın da erkek de çalışmaktadır.

Peygamber Efendimiz (s.a.v), 1-2-3 tane kız evladı olan ve onlara olan sevgiyi, merhameti çekinmeden gösterip yetiştirenler cennetle müjdelenmiştir

Kız, erkek, büyük, küçük, çocuklar arasında ayrım caiz değildir. Sadece miras konusu değil, sevgi konusu da eşit olmalıdır. Birine çok sevip diğerinin boyunun bükülmesine neden olmamalısınız. Rabbimiz, evlatlarınızı öpme konusunda bile eşit olmanızı emretmektedir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap