Emekli Maaşı Banka Değişikliği İşlemleri Nasıl Yapılır?

emekli-maasi-banka-degisikligi-islemleri-nasil-yapilir-93494

Emekli Maaşı Banka Değişikliği İşlemleri Nasıl Yapılır? Emeklileri ilgilendiren önemli konulardan biri emekli maaşı banka değiştirme işlemleridir. Emekli maaşı alanlar seçtikleri banka üzerinden maaşlarını aktarabilir. Banka değişim işlemleri için emekli maaşı taşıma işlemlerine gelince nasıl bir yol izlenilmesi gerektiğini yazıda bulabilirsiniz.  

Emekli Maaşı İçin  Banka Değişikliği İşlemleri

Emekli maaşı banka değişimi denildiğinde daha önce anlaşmalı olarak maaş aldığınız bankadan feragat ederek maaşınızı başka bir bankaya taşıma işlemleri gerçekleştirilmesi halinde  artık o bankadan maaş işlemlerinizi halledebiliyorsunuz. Banka değişimi ne gibi faydalar sağlamakta? Sözleşme gereğince genelde 3 yıl sözleşmeye uyan emeklilere 300 TL ile 3.000 TL promosyon ücreti verilmekte.

Genelde maaş aldığınız bankanızdan memnun değilseniz ve bazı aksaklıklar maruz kalıyorsanız banka değişikliği işlemleri ile başka bankaya geçebilirsiniz. Bankaların edinmiş olduğu ücretler, fiyat politikası, otomatik ödeme gibi zorunlu olan nedenlerden dolayı müşteri başka bankaya transfer işlemlerini düşünmektedir. Bazı bankaların uzak olması ve ATM kısıtlığı gibi nedenler ileri yaşa bağlı olarak müşterinin daha kolay şekilde kullanacağı ATM olan bankalara yönelmelerine neden olabilir.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Emekli maaşı için bankanızı değiştirmek istiyorsanız 2 seçeneği tercih etmelisiniz. Bankaya giderek başvuruda bulunmanız ya da  müşteri temsilcisi ile görüşerek dilekçede bulunmanız yeterli olacaktır. Bankanın promosyonları hakkında bilgi alarak emekli maaşı taşıma ile ilgili anlaşma sağlayabilirsiniz. Hazır olan dilekçede gereken imzalar atıldıktan sonra banka değişikliği ile ilgili süreçte başlayacaktır.

Emekli Maaşı Taşıma Şartları Nelerdir?

  • Mevcut olan bankada otomatik ödeme ile ilgili kredi varsa
  • Ek hesap ile ilgili herhangi bir borç ya da kredi borcu bulunuyorsa
  • Mevcut banka ile ilgili promosyon süresi dolmadıysa
  • Mevcut Banka ile ilgili hesabınızda haciz varsa
  • Düzenli ödeme talimatı bulunuyorsa

hesabınızı taşıma konusunda bazı sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz.

Sözleşme tarihinden 2,5 yıl geçmiş olması gerekmektedir. Buna göre 6 ay bekleyip banka değişikliği yapabilirsiniz. Mevcut bankanızla herhangi bir sözleşme bedeli varsa bedeli ödeyerek sözleşmeyi iptal edebilirsiniz.  Emekli maaşını başka bankaya taşımak isteyenler SGK müdürlüğüne başvurarak hangi bankaya taşıma işlemi yapacaklarını dilekçede belirterek başvuru yapabilirler.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği E-Devlet Üzerinden Olur mu?

Emekli Maaşı Banka Değişikliği E-Devlet Üzerinden Olur mu?

Emekli maaşı banka değişikliği işlemleri E-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun  için uygulamayı telefona indirip TC numarası ve şifre  ile sisteme giriş yaparak E-devlet üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Arama yerine banka değişikliği yazarak konu başlığı ile ilgili ayrıntıları görerek uygun olan seçeneği seçip işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz. 

Örnek verilecek olunursa 4A banka ve adres değişikliği butonunu seçtiğinizde PTT veya banka seçeneği karşınıza çıkacak şubenizi ve hesabınızı seçerek sayfanın açılmasını sağlayın. Belirlediğiniz tercihlerle birlikte güncelle seçeneğini tıklayarak talebiniz oluşturulup bankaya iletilecek. Maaşınızı daha sonra seçtiğiniz bankadan alabilirsiniz.

Emekli Maaşı Taşıma Promosyonları   

Emekli Maaşı Taşıma Promosyonları   

PTT VE bankaların belirlediği emekli promosyon ikramiyeleri başvuru yapanlar için belirli miktarda maaş promosyonları ödenmektedir. İlgili kurumca aktarılan promosyon ikramiyesi banka tarafından aracında bekletilip paranın değerlendirilmesinden sonra maaş hesabına parayı aktarmaktadır. Bankaya birçok katkı sağlayan banka promosyonları banka değişikliği işlemleri müşteriler ve banka için katkılar sağlar. Emekliler banka aracılığı ile işlemlerini daha kolay şekilde yapabilirler.

Ek hesap kredi kartı gibi ürünleri bankalarından kolaylıkla alabilirler. Maaş aldıkları bankalara kredi ihtiyacı bulunan emekliler başvurarak bankaları için gelir oluştururlar. Bankaları aracılığı ile maaş alan emekliler paralarını değerlendirmede kolaylık sağlayabilir. Müşteriler bankalarından otomatik ödeme, sigorta ve kredi kartı kullanan emekliler bankaya oldukça kazanç sağlar. Bankadan memnun olan emekliler çevrelerine de bankalarını tanıtmış olarak büyük bir referans gösterme fırsatı sunar.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Ne Zaman Yapılır?

Emekli maaşı taşıma işlemleri mevcut banka ile herhangi bir sözleşmeniz söz konusu değilse her şekilde yapılabilir. Emekli bankasından herhangi bir sebeple memnun değilse başka banka ile sözleşme yaparak emekli maaşı transfer yapabilir. Kişinin bulunduğu ilçe ya da ile dilekçe yazarak talepte bulunması gerekir. Bu sayede emekli maaşı banka değiştirme başvurusunu yapmış olurlar.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Kaç Gün Sürer?

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Kaç Gün Sürer?

Emekli maaşı banka değişikliği bildirisinde bulundunuz ve süreç başladı. Kaç gün bu süreç devam eder ve değişiklik kaç gün sürer diye merak ediyorsanız başvuru yaptığınız süreden 1 ay sonra taşıma işlemleriniz gerçekleşir.  Ayın 1 ile 5 i arasında maaş alan biri başvuru yaptığı ay aynı bankadan maaşını alacaktır. 1 y sonra diğer bankaya taşıma işlemi gerçekleşir.  Emekli maaşı banka değişikliği için ister turkiye.gov.tr adresinden isterseniz bulunduğunuz il ya da ilçeden SGK müdürlüklerinde başvurarak kolay bir şekilde dilekçe yazarak banka değişikliği işlemlerini başlatabilirsiniz.

Emekliye verilecek promosyonlardan yararlanmak için bankanızla görüşerek gereken şartları öğrenmeniz mümkündür. Birçok emekliyi ilgilendiren ve merak edilen banka değişikliği şartlarına uyuyorsanız mevcut bankadan başka bir bankaya geçiş yapıp maaşınızı alabilirsiniz. Promosyondan yararlanmak için bankanın en az 3 yıl süre ile maaş alacağınıza dair sözleşme yapmanız gerekir.

Belirlenen promosyonlar her banka tarafından farklılık gösterebilir. Otomatik ödeme kredi işlemleri ve birçok işlemler için bankanızın ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz. Emeklilere ve müşterilere kolaylık sağlamak için bankacılık uygulamaları sayesinde günün her saatine parasal işlemlerinizi kontrol edebilir ve paranızı kullanabilirsiniz. Maaş taşıma işlemlerinizi şubeden yaparak kolaylıkla başka bankaya maaşınızı taşıyabilirsiniz.

Formun Üstü

Formun Altı

HEY, BU MAKALELERE MUTLAKA GÖZAT!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol