Elma Sirkesi ile Mantar Rahatsızlığı Geçer mi? Vajinal Mantarı Tedavi Eder mi, İyi Gelir mi?

Mantar, insan vücudunda yer almaktadır ama sayısı abartı değildir. Vajinada tespit edilen mantarın nedeni ise sayılarının çoğalmasından kaynaklanır. Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki her 20 kadının 15’i bu sorunu bir kere de olsa yaşamaktadır. Doğal, bitkisel tedavi sevenlerin ilk tercihi de elma sirkesi olmalıdır. Çünkü antibiyotik görevi görür ve çabuk etki gösterir.

Vajina da sudaki gibi PH değeri içerir. Bunun değerleri bozulduğunda mantarlar oluşur. Elma sirkesi bu değerleri eski seviyesine getirerek mantarların yok olmasını, fazlalaşmasını önler. Bunun için uygulama yöntemi önemlidir. Elma sirkesinin mantar olan bölgeye sürülerek uygulanması gerekir ki yazımızda ayrıntılı olarak bahsedeceği.

Vajinal Mantar Neden Olur?

Kandida mantarı gibi çoğalıyorlar sözünü duymuşsunuzdur. Ben Ata Demirer’in bir şovunda duymuştum. Vajinal mantarlar da kandida çeşididir ve bir anda her yeri sarmaya başlarlar. Vücudumuzun içindeki mantarlar gibi vajinada da yer alan bu mantarlar, çoğaldıktan sonra enfeksiyona da neden olabilir.

Vajinada mantarın nedenleri aşağıdaki gibidir:

 • Her basit sorunda antibiyotik tüketmek iyi bakterilerin de ölmesine neden olur ve zararlı olanlar kendini yer bulur, bu da mantarı çoğaltan bir nedendir.
 • Hamilelikte de görülebilir,
 • Şeker hastalığın olanlar da baş gösterebilir,
 • Bağışıklığı güçlü olmayanlarda ortaya çıkabilir,
 • Kadınlar tatlıyı çok sever ama tüketimi abartmak da mantara neden olan durumlardandır. Onun için şeker oranı fazla gıdalar tüketmemek gerekir.
 • Hormonal değişikliklerin yaşanması ve reglin düzenli olmaması,
 • Yoğun stres altında olmak,
 • Uyku sorunu çekmek,
 • Doğum kontrol haplarının yan etkileri,
 • Hormonlar için uygulanacak tedavi yöntemleri de mantara neden olabilir.

Vajinada Mantarın Semptomları Nelerdir?

Vajinal mantar enfeksiyonu kendini nasıl gösterir?

 1. Vajinada, normal zamanlarda akıntılar görülebilir, eğer normalinden fazlalaşırsa enfeksiyon olabilir,
 2. Vajinal bölgenin sürekli kaşınması veya başka bir şeyden dolayı tahriş olması,
 3. Cinsel birliktelik ardından küçük abdeste yanma görülmesi,
 4. Vajina bölgesinde yaşanan kızarma veya şişlik,
 5. Vajinal bölgede acıma, zonklama ve ağrı görülebilir,
 6. Vajinal alanda yaşanan cilt döküntüleri,
 7. Vajinadan gelen akıntıların beyaz tonunun artması ve kalın hale gelmesi de enfeksiyon belirtisidir.

Elma sirkesi, bakteri, mikrop, mantar ne varsa temizleme özelliğine sahiptir. Asit içermesinden ötürü de enfeksiyonlar diğer bölgelere yayılmadan engellenir ve geçer.

Elma Sirkesi ile Vajinal Mantar Tedavisi

Elma Sirkesi İçerek Tedavi

Bir bardak 200 ml civarı bir ılık su hazırlayın ve bir çorba kaşığı veya içebilirseniz bir tık daha fazla olabilir. Bu suyu iki seferde tüketin. Şeker içeren gıdalar mantarların artıracağı için sadece içilmesi önerilir. Öğlen ve akşam sofraya oturmadan önce için. Açlık sırasında içilmesi faydasını artırır, etkisini daha hızlı göstermesini sağlar.

Elma Sirkesini Sürerek Vajinal Mantar Tedavisi

Yukarıdaki gibi yine bir bardak suya 2 çorba kaşığı elma sirkesini karıştırıyoruz. Pamuk yardımı ile vajinal bölgeye uygulayacağız. Pamuğu sıvıya abartı olmayacak şekilde bandırın ve mantar olan bölgelere masaj yaparak sürün. Çok bastırmayın. Yaraya kolonya döktüğünüzdeki gibi yanma hissedebilirsiniz. Bu çok yoğun, rahatsız edici olursa karışıma biraz da su ilave edebilirsiniz. Elma sirkesinin uyguladıktan sonra on beş dakika dokunmayın, yıkamayın. Günlük aksatmadan uygulanırsa mantar geçecektir.

Elma Sirkesi ve Çay Ağacı Yağı Karışımı ile Mantar Nasıl Geçer?

Mantarı geçiren doğal, bitkisel tedavi yollarından biri de elma sirkesine çay ağacı yağı eklemektir. Eski tip bir leğene su ekledikten sonra 600 – 800 ml elma sirkesi ardından da 2 çay kaşığı çay ağacı yağı katın. Basur tedavisinde gibi siz de bu suya iç çamaşırınızı çıkarıp oturun. Suyun yüksekliği vajinal bölgeyi kapatacak kadar çok olmalıdır. Mantarlar hem çoğalmayacak hem de diğerleri yok olacaktır. Çay ağacı yağının da mikropları etkisiz hale getirme özelliği destekleyici olacaktır.

Elma Sirkesi ve Deniz Tuzu ile Mantar Enfeksiyonu Tedavisi

Küvetli bir banyonuz varsa suyu doldurun ve için yarım litre kadar elma sirkesi ve bir bardak deniz tuzunun ekleyin. Su için yirmi dakika dinlenin. Ondan son çok kaynar olmayan su ile duş alın ve ıslak yerinizin kalmamasını sağlayın. 7 günde iki sefer uygulamayı ihmal etmeyin. Küvet yoksa leğen de kullanabilirsiniz.

1 Yorum

ne mübarak bişe her şeye faydası var anasını satayım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap