Ehil İsminin Anlamı

ehil-isminin-anlami-30891

Ehil İsminin Anlamı

Çocukları için farklı anlamlar ve farklı değerler içeren isim arayışında olan ebeveynler yoğun bir araştırma içerisine giriyor. Ehil isminin anlamı nedir sorusu da bu aşamada gündeme geliyor. Ehil ismi söyleyiş olarak kolay, yazılış olarak farklı, köken olarak da farklı bir isimdir. Ehil isminin anlamı araştırıldığında çıkan sonuçlar bir işin ehli olmakla, usta olmakla ilgili sonuçlardır. Bu anlama göre aileler çocuklarına Ehil ismini veriyor. İsimler hayatta önemli yer tutuyor. Çünkü bir ömür boyu taşınıyor. Üstelik kimlik belirleyici parçaların da en önemli unsurları arasında yer alıyor. Ehil ismini çocuklarına veren aileler uğraştığı işin ehli olsun, ustası olsun ve sayılsın niyeti ile de bu ismi kullanıyor. 

Çok nadir rastlanan ehil ismi için araştırmalar devam ederken ismin dinimize uygun olup olmadığı da merak konusu haline geliyor. İsim hiçbir kötü anlam içermiyor. Kötü niyetli bir çağrışım yapmıyor. Bu sebeple çocuklara verilmesi konusunda alimlerce herhangi bir sorun olduğu da  söylenmiyor. Ancak önemli olan husus Ehil ismi Kur’an’da geçiyor mu sorusuna cevap bulmak. Bu soru araştırıldığında ve detaylı incelemeler yapıldığında görülüyor ki; bu isim dört kutsal kitap arasında bulunan ve en son indirilen Kur’an-ı Kerim içerisinde hiçbir noktada, hiçbir ayette ve surede geçen bir isim değil. 

Ehil ismi benzediği için çoğu zaman Celil, Cehil, Cemil, Elif gibi isimler ile karıştırılabiliyor. Erkek bebekler için sıklıkla kullanılan Ehil isminin anlamı bazı durumlarda çeşitlendirilebiliyor. Sahip, koruyan, eş, yetenekli gibi anlamları da bulunan bu isim Arapça dilinden dilimize geçen bir kelime olarak biliniyor. ”O bu işin ehli.” ya da ”İşine ehline bırakalım.” gibi cümlelerde de geçen bu kelime ismin kendisi ile aynı nitelikleri taşıyor. Yeni nesilde çok görülmese de daha eski nesillerde özellikle İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde kullanıldığı bilinen bir isim olarak da kayıtlara geçiyor. Oldukça farklı bir yapısı ve anlamı olan bu isim çocuklar için tercih edilebilir. 

Ehil ismi ile ilgili karar veren aileler ise bu ismin kimler tarafından kullanıldığını büyük ölçüde merak ediyor. Ehil ismine sahip olan ünlüler hakkında yapılan araştırmalar sonucunda bu isme sahip olan tanınmış ve ünlü kişileri bulmanın epey zor olduğu anlaşılıyor. Çünkü çok nadir kullanılan bir isim ve bu sebeple özellikle Türkiye’de fazla bilinmiyor. Bu isme sahip olan ünlü kişi sayısı az olsa da bu ismin anlamı, kelime olarak cümlede kullanımı hemen hemen herkes tarafından biliniyor. Bu ismi işletmelerine, dükkanlarına ve markalarına veren kişiler olduğu bile biliniyor. Bu sebeple özel ve güzel erkek bebek isimleri arasında Ehil ismi de yer alıyor. 

Bir isim bir kişiye farklı özellikler katıyor. Bu sebeple isim konmadan önce o ismin analizinin, o isme sahip olan kişilerin nasıl insan olduğunun bilinmesinin önemi de çok büyük. Ehil isminin analizi yapıldığında bu ismin çok sade ve kısa olması bu isme sahip olan kişilerin de hayatlarında çok net insanlar olmasını getiriyor. İsimde her harf birer kez kullanıldığı için ismin tamamında yaygın olan enerji de eşit açıda dağılıyor. E harfi; çabalamayı, çalışkanlığı ve azmi, H harfi; düzenli çalışmayı, İ harfi insancıl olmayı ve ismin son harfi olan L harfi de rahatlığı temsil ediyor. Bu sebeple bu isme sahip olan kişilerin çalışkan, alanında başarılı ve hedeflerine ulaşmada hızlı kişiler olduğu biliniyor. 

Ehil isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Malik, sahip
  • 2 – Becerikli, yetenekli
  • 3 – Karı-Kocadan Her Biri.
  • 4 – Bir yerde oturan.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Ehil ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Ehil ismini kullanan 21 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Ehil ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Ehil ismini kullanan 11 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Ehil ismini kullanan bulunmamaktadır.

Ehil isminin Türkiye sıralaması

Ehil en çok kullanılan 8851. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 4508. isimdir.

Ehil isminin Harf Analizi

Kişiye Ehil ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

Ehil İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Ehil ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Ehil isminin anlamını gözden geçirin!

Ehil İsminin Numerolojisi

Ehil isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

E: altı
H: on
İ: on iki
L: on beş
TOPLAM: 43

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap